Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 6311
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Marcin Wyrostek i muzyczny show z najwyższej półki

Środa, 13 kwietnia 2011, 22:37
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 18:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Marcin Wyrostek i muzyczny show z najwyższej półki
Fot. TEJO
Kiedy dwa i pół roku temu Marcin Wyrostek i zespół Coloriage wystąpili w finałowym koncercie Transgranicznego Przeglądu Muzyki Popularno–Rozrywkowej, oklaskiwała ich nieliczna publiczność. Dziś dostali owację na stojąco od niemal kompletu słuchaczy w Filharmonii Dolnośląskiej. Artyści byli tymczasem tylko atrakcyjnym dodatkiem do koncertu laureatów kolejnej edycji tej imprezy.

Koncert finałowy przeglądu połączony z recitalem Marcina Wyrostka (akordeon) i zespołu Coloriage wybrzmiał w Filharmonii Dolnośląskiej w środowy wieczór. Frekwencja dopisała, a bardzo licznie zgromadzonych amatorów muzyki przywitała Anna Pietrzak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści z Cieplic.

Zgromadzeni poznali przy okazji wyniki przeglądu, którego przesłuchania w ekspresowym tempie przeprowadzono dziś przed południem w Pałacu Schaffgotschów (ZOD Politechniki Wrocławskiej). Uczestników oceniało jury w składzie: dr Mariusz Janus, prof. Andrzej Zubek oraz Marcin Wyrostek (związani z Akademią Muzyczną im. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademią Muzyczną im. Nowowiejskiego w Bydgoszczy). Jurorów reprezentował jeleniogórzanin, wirtuoz akordeonu, pracownik AM w Katowicach – Marcin Wyrostek.

Wśród solistów pierwsze miejsce zajął adept fortepianu Michał Olejnik z PSM I st. im Bacewicz we Wrocławiu, na drugiej pozycji uplasował się Szymon Chmiel (fortepian), reprezentant gospodarzy (PSM im. Garści), a na trzeciej – Eliza Kurowska (instrumenty perkusyjne) z PSM I i II st. im. Moniuszki. Wyróżniono ucznia klasy fortepianu PSM im. Garści Kiryła Pietruczuka.

Jurorzy zdecydowali, że w kategorii zespołowej nagród nie będzie, były za to cenne wyróżnienia, które zdobyli: duet fortepianowy Filip i Kirył Pietruczuk, trio perkusyjne (Eliza Kurowska, Wojciech Gąsowski i Mateusz Popis), kwartet fortepianowy (Gabriela Szczepanik Barbara Kobylak, Michał Woźniak i Mikołaj Potoczka z ZSM w Legnicy) oraz zespół Cyjas Milongas z PSM I i II stopnia (Piotr Wyrostek - akordeon, Jakub Walicki - gitara, Agnieszka Sieczkowska – kontrabas, Piotr Kała – akordeon).

Po krótkim koncercie laureatów (Cyjas Milongas „zmuszony” został oklaskami do bisowania), nastąpiła najbardziej przez widzów oczekiwana część wieczoru: koncert zespołu Coloriage z Marcinem Wyrostkiem, laureatem programu „Mam talent”, doskonałym akordeonistą i… powtórzmy – jeleniogórzaninem, który szlify wirtuozerii zdobywał tu, w PSM I i II stopnia. Wśród widzów zauważyliśmy pierwszego nauczyciela Marcina – pana Tadeusza Matysiaka. Była też rodzina artysty i liczne grono przyjaciół, których solista – jak zwykle bardzo wylewnie przywitał. Kiedy grał tu w październiku 2008 roku, o takiej frekwencji mógł tylko pomarzyć. Siła talentu laureata „Mam talent” zrobiła swoje!

Nazwa zespołu „Coloriage” pochodzi z francuskiego, a ten wyraz oznacza „kolorowanka”. I tak właśnie „koloruje dźwięki” grupa w składzie Mateusz Adamczyk (skrzypce), Piotr Zaufal (gitara basowa) i Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne) oraz w roli lidera Marcin Wyrostek. I choć recital rozpoczął solistycznie akordeonista wykonaniem Toccaty d-moll Jana Sebastiana Bacha, to później już było zespołowo i bardzo kolorowo (muzycznie rzecz jasna – z przebogatą kolorystyką dźwiękową wyczarowaną dzięki bogatemu instrumentarium perkusyjnemu, a także raz soczystym, raz płaczliwym, raz pełnym werwy i energii, a raz ledwie pianissimo dźwiękom skrzypiec, akordeonu podpartych basem gitary.

Z estrady płynęły znane melodie z Bałkanów, dwa przeboje, których autorem jest Chick Corea, a także „nieśmiertelne” Liber Tango Piazzoli, które – w kolejnej wersji – wraz z zespołem – gwiżdżąc i klaszcząc wykonała także publiczność. Dyrygował zza akordeonu Marcin Wyrostek! Wielkie emocje wzbudzały muzyczne przekomarzania akordeonisty ze skrzypkiem z mnóstwem cytatów znanych melodii, niekoniecznie bardzo poważnych, choćby piosenki z filmu „Miś Uszatek”. Improwizacja z najwyższej półki przy świetnym show i zabawie muzyką z udziałem widzów. Nic dziwnego zatem, że nagrodą była owacja na stojąco skutkująca podwójnym bisem.

Marcin Wyrostek zapewnił, że jeleniogórska publiczność też „ma talent” i obiecał, że wraz z zespołem zagra na kolejnym Transgranicznym Przeglądzie Muzyki Popularno-Rozrywkowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group