Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 8997
Zalogowanych: 66
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maraton w Teatrze

Wtorek, 25 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 14:53
Autor: marek
Jelenia Góra: Maraton w Teatrze
Fot. goral
Maraton Czytania Opowiadań w Jeleniogórskim Teatrze imienia Norwida zakończył II Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, który wcześniej przez kilka dni odbywał się we Wrocławiu i w Jagniątkowie, w domu Gerharda Hauptmanna.

Przez dwa dni po cztery godziny siedemnastu pisarzy z trzynastu krajów czytało opowiadania w językach oryginałów. Ponieważ zrozumienie tekstów literackich po niemiecku, czy angielsku, nie mówiąc o estońskim, jest w Polsce niezbyt szerokie, na dużym telebimie wyświetlano na bieżąco tłumaczenie tekstu.

Dla uczących się niemieckiego, angielskiego, czy holenderskiego było to doskonałe ćwiczenie z posługiwania się tymi językami, ale też niektóre opowiadania były doskonałą literaturą. Na widowni przeważali ludzie młodzi i oni byli najwytrwalszymi słuchaczami maratonu. Swoją twórczość przedstawiło czworo Polaków, Daniel Odija, Michał Witkowski, Zbigniew Kruszyński i Olga Tokarczuk, autorka książek sprzedających się w dużych nakładach, cenionych przede wszystkim przez damską publiczność. Chociaż sala widowiskowa była
zapełniona jedynie częściowo, to zdaniem Olgi Tokarczuk, taki festiwal nigdy nie przyciągnie masowej publiczności, bo dzisiaj czytanie książek i opowiadań to elitarne zajęcie bardziej wykształconych rodaków.

Wśród obcokrajowców najbardziej egzotyczny był Braam de Vries z RPA, który opisuje życie białych mieszkańców Afryki po upadku apartheidu. Z kolei Daniel Rhodes z Wielkiej Brytanii, do napisania każdego opowiadania używa dokładnie stu jeden słów. Zainteresowanie wzbudził też Edo Popović z Chorwacji, który jak mówił unika pisania o wojnie w byłej Jugosławii. bardziej interesuje go kondycja człowieka w dzisiejszej cywilizacji.

Jednym z największych zalet festiwalu jest to, że zagraniczni pisarze, dotychczas w Polsce niezauważeni i nie tłumaczeni, dostają propozycje wydania swoich książek w naszym kraju. A okazją do zaprezentowania przedstawicielom wydawnictw ich twórczości, jest właśnie festiwal opowiadań.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
816
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Zwierzę wybiegło, bus uderzył w drzewo
 
Kilometry
Retro pociągiem przez góry i granicę
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group