Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 11330
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maraton w Teatrze

Wtorek, 25 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 14:53
Autor: marek
Jelenia Góra: Maraton w Teatrze
Fot. goral
Maraton Czytania Opowiadań w Jeleniogórskim Teatrze imienia Norwida zakończył II Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, który wcześniej przez kilka dni odbywał się we Wrocławiu i w Jagniątkowie, w domu Gerharda Hauptmanna.

Przez dwa dni po cztery godziny siedemnastu pisarzy z trzynastu krajów czytało opowiadania w językach oryginałów. Ponieważ zrozumienie tekstów literackich po niemiecku, czy angielsku, nie mówiąc o estońskim, jest w Polsce niezbyt szerokie, na dużym telebimie wyświetlano na bieżąco tłumaczenie tekstu.

Dla uczących się niemieckiego, angielskiego, czy holenderskiego było to doskonałe ćwiczenie z posługiwania się tymi językami, ale też niektóre opowiadania były doskonałą literaturą. Na widowni przeważali ludzie młodzi i oni byli najwytrwalszymi słuchaczami maratonu. Swoją twórczość przedstawiło czworo Polaków, Daniel Odija, Michał Witkowski, Zbigniew Kruszyński i Olga Tokarczuk, autorka książek sprzedających się w dużych nakładach, cenionych przede wszystkim przez damską publiczność. Chociaż sala widowiskowa była
zapełniona jedynie częściowo, to zdaniem Olgi Tokarczuk, taki festiwal nigdy nie przyciągnie masowej publiczności, bo dzisiaj czytanie książek i opowiadań to elitarne zajęcie bardziej wykształconych rodaków.

Wśród obcokrajowców najbardziej egzotyczny był Braam de Vries z RPA, który opisuje życie białych mieszkańców Afryki po upadku apartheidu. Z kolei Daniel Rhodes z Wielkiej Brytanii, do napisania każdego opowiadania używa dokładnie stu jeden słów. Zainteresowanie wzbudził też Edo Popović z Chorwacji, który jak mówił unika pisania o wojnie w byłej Jugosławii. bardziej interesuje go kondycja człowieka w dzisiejszej cywilizacji.

Jednym z największych zalet festiwalu jest to, że zagraniczni pisarze, dotychczas w Polsce niezauważeni i nie tłumaczeni, dostają propozycje wydania swoich książek w naszym kraju. A okazją do zaprezentowania przedstawicielom wydawnictw ich twórczości, jest właśnie festiwal opowiadań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
267
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
9%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
15%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
 
Aktualności
Pendolino i parking przy PKP
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group