Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2504
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mapy i plany Jeleniej Góry w jednej teczce

Czwartek, 2 listopada 2017, 10:34
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Mapy i plany Jeleniej Góry w jednej teczce
Fot. Użyczone
W Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 promocja zeszytu 14, tomu IV Śląsk Atlasu Historycznego Miast Polskich, pt. Jelenia Góra.

Atlas Historyczny Miast Polskich jest częścią europejskiego programu Międzynarodowej Komisji Historii Miast, pt. Atlas historyczny miast europejskich. Uczestniczą w nim, m.in. nasi sąsiedzi: Republika Federalna Niemiec i Republika Czeska. W Polsce koordynacją Atlasu od 1990 roku zajmuje się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a na Śląsku - Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza we Wrocławiu. Tom IV Atlasu, obejmujący Śląsk, od 1998 roku redagowany jest przez prof. dr. hab. Martę Młynarską – Kaletynową.

Kolejne zeszyty przygotowywane są przez interdyscyplinarne zespoły, w skład których wchodzą badacze z różnych instytucji naukowych, historycy, historycy sztuki i architektury, archeolodzy oraz specjaliści w zakresie kartografii i grafiki komputerowej. Wśród nich byli: R. Eysymontt, M. Chorowska, M.Goliński, J. Piekalski, W. Ziółkowski, J. Rozpędowski, K. Jaworski, A. Zabłocka – Kos, Cz. Lasota, A. Niedzielenko, P. Wiszewski, E. Kościuk, S. Moździoch, M. Siehankiewicz, D. Adamska, G. Grajewski oraz K. Demidziuk, S. Firszt i I. Łaborewicz (ci ostatni związani z Jelenią Górą).

Ważnym elementem wydawnictw atlasowych, są reprodukcje wybranych historycznych planów miast. Legendy i część tekstowa w polskiej serii Atlasu publikowane są równolegle w języku polskim, niemieckim i angielskim. Dotychczas w T.IV Śląsk ukazały się: Wrocław (z.1, 2001 r.), Środa Śląska (z.2, 2003 r.), Trzebnica (z.3, 2003 r.), Niemcza (z.4, 2003 r.), Świdnica (z.5, 2008 r.), Ziębice (z.16, 2014 r.), Strzegom (z.6, 2015 r.), Legnica (z.9, 2015 r.), Namysłów (z.11, 2015 r.), Oława (z.12, 2015 r.), Gliwice (z.15, 2015 r.).

Obecny zeszyt 14, wydany w 2017 roku, dotyczy Jeleniej Góry. Jest przygotowany przez zespół w składzie: Dagmara Adamska, Małgorzata Chorowska, Rafał Eysymontt, Stanisław Firszt, Radosław Gliński, Grzegorz Grajewski, Ivo Łaborewicz i Dariusz Wędzina. Oprócz części opisowej, zeszyt zawiera w części kartograficznej 50 planów, schematów, map i widoków Jeleniej Góry i Cieplic od XVIII w. do dzisiaj.

To wyjątkowe wydawnictwo będzie można zobaczyć i kupić na promocji Atlasu w Pałacu Schaffgotschów. 9 listopada, gdzie o godzinie 15.00 rozpocznie się jego prezentacja. W spotkaniu uczestniczyć będą autorzy tego ważnego i wyjątkowego dla naszego miasta, wydawnictwa.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Liczba Atlasów przeznaczonych do promocyjnej sprzedaży jest ograniczona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group