Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4593
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mapy Gór Izerskich – wystawa w Archiwum

Środa, 29 listopada 2017, 8:44
Aktualizacja: Czwartek, 30 listopada 2017, 7:49
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Mapy Gór Izerskich – wystawa w Archiwum
Fot. Paweł Guszała
Zainteresowani naszym regionem oraz jego historią powinni w najbliższym czasie odwiedzić Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze. W jego siedzibie można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Mapy Gór Izerskich”.

Wystawa „Mapy Gór Izerskich” narodziła się w głowach pracowników Muzeum z Liberca. Od samego początku Czesi zdawali sobie sprawę z tego, że jeśli obraz tego co chcą pokazać ma być kompletny, potrzebna będzie pomoc strony polskiej. Dlatego do stworzenia wystawy zaproszeni zostali Przemysław Wiater, Jacek Potocki oraz Archiwum Państwowe z Jeleniej Góry. - Dokładnie o to nam chodziło. - zapewnia Ivan Rous Severočeské Muzeum w Liberca. – Mamy granicę państwa, ale jest to jeden region Gór Izerskich. Dlatego zrobiliśmy to wspólnie.

Dzięki tej współpracy powstała bardzo ciekawa pod względem historycznym, jak i regionalnym wystawa o Górach Izerskich. - Mapy pokazują jak zmieniał się nasze region na przestrzeni lat. Oprócz map, paneli i prezentacji multimedialnych, które przygotowali Czesi, my wystawiliśmy około 25 oryginalnych map, które są w zbiorach tutejszego archiwum - tłumaczy Ivo Łaborewicz. kierownik Oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego we Wrocławiu. - Te nasze mapy były mapami obrębowymi dla poszczególnych miejscowości. – mówi Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. – To bardzo szczegółowe dokumenty, najlepszym dowodem na to jest fakt, że były podstawą do stworzenia w naszym regionie map topograficznych.

Każda mapa to nośnik cennych informacji o tym jak zmieniał się nasz region od XVII wieku. - Jeżeli potrafimy czytać mapę, to znajdziemy tam mnóstwo informacji: przyrodniczych, historycznych, geograficznych i geologicznych – zapewnia Piotr Gryszel z Koła Przewodników Sudeckich.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group