Wtorek, 23 czerwca
24°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Małolaci kuszeni kieliszkiem

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela/ TEJO 2 min czytania

Nie wszystkie sklepy przestrzegają zakazu sprzedawania trunków i napitków niepełnoletnim klientom.

reklamy
reklamy

Postanowiliśmy sprowokować sprzedawców. Podstawiliśmy klienta, 14-letniego jeleniogórzanina, który poprosił o sprzedanie mu alkoholu. Sprawdziliśmy około dwudziestu sklepów w centrum Jeleniej Góry. W żadnym chłopak wyskokowych napitków nie kupił. W pięciu sprzedawcy poprosili go o pokazanie dowodu osobistego. Oczywiście dokumentu nie miał, więc zakupy się nie udały.

Czy to perspektywa kary sprawia, że jeleniogórscy sklepikarze boją się łamać ustawę o wychowaniu w trzeźwości i sprzedawać alkohol osobom, które nie ukończyły 18 roku życia?

Niepokornych czeka grzywna od 100 do 72 tysięcy zł oraz utrata koncesji. W skrajnych przypadkach nawet więzienie. W roku ubiegłym zezwolenie na sprzedaż alkoholu straciły trzy sklepy. Zezwoleń na sprzedaż alkoholu wydano natomiast około trzystu. Koncesję straciło więc niewielu, ale przykład jest nauczką dla pozostałych. Sklepy, które zostały pozbawione prawa do handlu wódką, winem, czy piwem, nigdy już nie osiągną takich dochodów, jakie miały, kiedy mogły sprzedawać alkohol. – Jest po prostu kiepsko – usłyszeliśmy od jednej ze sprzedawczyń. W sklepie w pobliżu stadionu sprzedano „procenty” nieletnim kibicom. Sprawa wyszła na jaw i pozwolenie właścicielce cofnięto. A w prowadzonej przez nią placówce niemal jak za komuny: na półkach ocet i musztarda.

Ale problem pozostaje, bo zarówno policja jak i straż miejska zatrzymują nieletnich często pod znacznym wpływem alkoholu. Piją nawet trzynastoletni gimnazjaliści, a przecież trunki muszą gdzieś kupić. Są w mieście sklepy, głównie na peryferiach, gdzie wiek klienta ma znaczenie drugorzędne. – Każdy ma swój sposób. Kupują przez podstawionych starszych kolegów. Co bardziej przedsiębiorczy kłamią, przekonując sprzedawców, że o alkohol prosili rodzice. Sprzedawcy udają, że wierzą, bo liczą się głównie zyski – mówią strażnicy miejscy.

Nie zawsze uczciwy ekspedient może zrobić wszystko, jeśli podejrzewa, że klient proszący o alkohol nie ma 18 lat. – Nie mają prawa żądać od żadnego klienta okazania dowodu osobistego. W przypadku wątpliwości co do wieku osoby kupującej alkohol, po prostu muszą odmówić sprzedaży i powinni zawiadomić straż miejską lub policję – tłumaczy prawnik Halina Skorupska.

Stróże prawa spodziewają się, że jak co roku sezon na piwo, wino, wódkę i nalewki dla nieletnich dopiero się zacznie z początkiem wakacji. Już przygotowują się do kontroli w sklepach. Wpaść będzie można łatwo. Zazwyczaj policja wybiera osobę, która wygląda na pełnoletnią, a nie skończyła 18-lat. W dodatku całość obserwuje funkcjonariusz w cywilu. Nieuczciwość na pewno nie będzie opłacalna. Oczywiście terminu nalotów na monopolowe sklepy w mieście policjanci nie zdradzają.

Rozpite Cieplice
W roku 2005 straż miejska odnotowała 930 interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach zakazanych, z czego 233 osoby zostały ukarane mandatami na kwotę 24 tysiące 550 złotych. W roku 2006 tych interwencji było 696. Mandaty otrzymało 161 osób na łączną kwotę 16 tysięcy 900 złotych. Według źródeł straży miejskiej najwięcej interwencji było w Cieplicach.
Policja nie prowadzi takich statystyk.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na zmywaku - dorywcza w weekendy od zaraz Poszukujemy osoby do pracy w weekendy na zmywaku w hotelu Termy Karkonosze w Staniszowie. Praca od zaraz. Twój zakres obowiązków -dbanie o o… Zatrudnię mechaników, ślusarzy, spawaczy Firma Spaw-Mont zatrudni mechaników, ślusarzy, spawaczy. Praca delegacyjna ( Niemcy). Tel 508083209 Dodatkowy dochód - Współpraca online Szukam kilku wyjątkowych osób do współpracy! Szukasz dodatkowego dochodu, możliwości rozwoju i działania na własnych zasadach? Zapraszam do kontakt… Szukamy kucharzy z pasją i dobrym humorem! Do naszego zespołu poszukujemy osób na stanowiska: • Kucharz Śniadaniowy • Kucharz Bufetowy • Kucharz A la Carte Praca w Staniszowie, ul. Zdr… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka