Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8360
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Magia świąt w Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 8 grudnia 2014, 10:39
Aktualizacja: Wtorek, 9 grudnia 2014, 7:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Magia świąt w Muzeum Karkonoskim
Fot. Przemo
Muzeum to nie tylko wystawy, to również nauka tradycji o czym przekonali się najmłodsi jeleniogórzanie, którzy w niedzielę (7.12) przybyli do Muzeum Karkonoskiego, by z rodzinami wziąć udział w warsztatach ozdób świątecznych.

„Wracamy do tradycji” to hasło przewodnie warsztatów, podczas których można wykonać dla siebie, jak i na muzealną choinkę ozdoby ze słomy, udekorować lukrem piernik sudecki, odlać pachnącą figurkę z wosku pszczelego, a także pomalować bombkę. Chętnych nie brakowało, można śmiało stwierdzić, że zainteresowanie ze strony mieszkańców zaskoczyło organizatorów.

- Dotychczas placówka co roku przybliżała gościom sztukę malowania bombek, w tym roku warsztaty odbywają się na szerszą skalę, co przełożyło się na większe zainteresowanie mieszkańców – oceniła Olga Orlińska-Szczyrzowska z działu oświaty MK. - Magia świąt udzielała się przybyłym rodzinom, wszyscy wspólnie tworzyli wyjątkowe dzieła, ucząc się przy tym nowych technik - dodała.

W tworzeniu niezwykle pięknych kształtów ze słomy pomagała artystka ludowa Mariya Ivanyshyn
- Na ozdoby najlepiej nadaje się słoma żytnia. Tworzymy aniołki, kartki świąteczne i pajączki,
na które trzeba poświęcić niespełna godzinę – opowiada artystka z Ukrainy zaznaczając, że aby słoma była gotowa do tworzenia ozdób musi być odpowiednio przygotowana: wysuszona, przycięta – a to zajmuje ok. 2 miesiące. - Nie jest to takie skomplikowane jak wygląda na początku. Zapraszam do Muzeum Karkonoskiego – dodała Mariya Ivanyshyn.

Uwielbiam święta, nie mogę się doczekać kiedy powieszę moją bombkę na choince w domu – stwierdził Adaś. - Te ozdoby ze słomy wyglądają na bardzo skomplikowane, w rzeczywistości nie są takie trudne do wykonania – oceniła pani Alicja.

Muzeum Karkonoskie proponuje warsztaty:
- “Malowanie bombek” 6 zł - od 17 listopada
- “Kartka świąteczna” 6 zł - od 8 grudnia
- “Pajączek” na choinkę 6 zł - od 8 grudnia
- “Aniołek” 6 zł - od 8 grudnia

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group