Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4818
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Magia drukowanych liter

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 23 kwietnia 2008, 17:49
Aktualizacja: 22:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czytajcie najmłodszym! – apelowała do rodziców Krystyna Spólnik z Biblioteki Dziecięco–Młodzieżowej w Jeleniej Górze. Okazja to przypadający w środę Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.

W niecodzienny sposób święto słowa drukowanego uczczono w Przedszkolu nr 4. Zaprzyjaźniona z placówką czytelnia przy Szkole Podstawowej nr 10 podarowała dzieciom z III grupy „czwórki” kosz pełen różnych książek. – Wszystko za sprawą nauczycielek Joanny Stelmach oraz Katarzyny Mackiewicz – dziękowała Elżbieta Sokolińska z Przedszkola nr 4, która zorganizowała całą akcję.

Przedszkole zaprosiło także Krystynę Spólnik z oddziału dziecięcego Grodzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze. Zachęcała rodziców najmłodszych, aby najwcześniej jak to możliwe oswajali swoje dzieci z książką. – Rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i może stać się bardzo dobrym przyjacielem człowieka – podkreśliła K. Spólnik.

A książek dziś nie brakuje. Od przebogatych wydawnictw ilustrowanych i multimedialnych, które stymulują rozwój myślenia u dzieci młodszych, po tradycyjne bajki i opowiadania dla nieco starszych. Kolorowo ilustrowane wprowadzają małego czytelnika w inny świat. Aby tam wszedł, rodzice i opiekunowie powinni mu jak najczęściej czytać.

Niestety, nie jest to zjawisko powszechne. – Kiedyś był niedostatek książek na rynku, dziś jest przesyt, ale wówczas nie było komputerów i innych rozrywek. Dziś wygrywają one z książkami – stwierdza Katarzyna Nowakowska, pedagog i socjolog. To z kolei niekorzystnie odbija się na rozwoju najmłodszych. Dzieci coraz gorzej piszą, mają kłopoty z ortografią i – jak dowodzą najnowsze badania – gorzej rozwiniętą wyobraźnię.

Wszystkiemu można zaradzić sięgając po książkę i dając tym dzieciom przykład, jak miło i pożytecznie spędzić część wolnego czasu. Wpojony od najmłodszych lat nawyk czytania na pewno przyniesie owocne skutki.
Dzieci z „czwórki”, aby zaakcentować przypadające dziś święto, wystawiły dla swoich rodziców przedstawienie „Księżniczka brudaska” opracowane i wyreżyserowane przez Elżbietę Sokolińską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 23-04-2008 21:13
..Zachęcała rodziców najmłodszych, aby tak wcześniej jak to możliwe oswajali swoje dzieci z....
piipi 24-04-2008 0:46
..." niewiele rzeczy ma na czlowieka tak wielki wplyw jak pierwsza ksiazka,ktora od razu trafia do jego serca ".~Drogie Dzieciatka...zapamietajcie ,ze ksiazka jest najwspanialszym ~PRZYJACIELEM..bo tam cudowna krajne odnajdziecie i kluczyk na Wasze pytania.~Cudowny "dokument"...a ktory wiecznosc przetrwa.
~salvia 21-03-2010 16:06
Przedstawienie "Księżniczka Brudkaska" opracowała Elzbieta Sokolińska ? Ciekawe jak, skoro autorką tego tekstu jest kto inny. Może przypomnę Pani, która spisała tekst przygotowujac przedstawienie i zapomniała dodac autora przy tytule, a nie zapomniała wspomniec o swojej osobie. "Księżniczka Brudaska" – inscenizacja z zakresu edukacji zdrowotnej / Beata Jadach // opublikowana w Bliżej Przedszkola 2007 nr 5 s.57 Przepraszam bardzo, ale czy tak właśnie nie narusza się i ŁAMIE w Polsce PRAW AUTORSKICH??? A na pewno nie szanuje.... :(
~Ewa 21-03-2010 19:18
Cel szczytny, ale łamać prawa autorskie w Międzynarodowy Dzień Praw .... to chyba tylko w Polsce tak można. Niezła edukacja i to od przedszkola... Wstyd!
~;; 23-03-2010 19:07
Przepraszam bardzo, ale jest wyraźnie napisane że OPRACOWAŁA A NIE STWORZYŁA TEKST
~p; 24-03-2010 9:55
do: ~salvia Proszę najpierw nauczyć się czytać ze zrozumieniem a dopiero potem osądzać!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group