Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6315
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Magia drukowanych liter

Środa, 23 kwietnia 2008, 17:49
Aktualizacja: 22:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Magia drukowanych liter
Fot. TEJO
Czytajcie najmłodszym! – apelowała do rodziców Krystyna Spólnik z Biblioteki Dziecięco–Młodzieżowej w Jeleniej Górze. Okazja to przypadający w środę Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.

W niecodzienny sposób święto słowa drukowanego uczczono w Przedszkolu nr 4. Zaprzyjaźniona z placówką czytelnia przy Szkole Podstawowej nr 10 podarowała dzieciom z III grupy „czwórki” kosz pełen różnych książek. – Wszystko za sprawą nauczycielek Joanny Stelmach oraz Katarzyny Mackiewicz – dziękowała Elżbieta Sokolińska z Przedszkola nr 4, która zorganizowała całą akcję.

Przedszkole zaprosiło także Krystynę Spólnik z oddziału dziecięcego Grodzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze. Zachęcała rodziców najmłodszych, aby najwcześniej jak to możliwe oswajali swoje dzieci z książką. – Rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i może stać się bardzo dobrym przyjacielem człowieka – podkreśliła K. Spólnik.

A książek dziś nie brakuje. Od przebogatych wydawnictw ilustrowanych i multimedialnych, które stymulują rozwój myślenia u dzieci młodszych, po tradycyjne bajki i opowiadania dla nieco starszych. Kolorowo ilustrowane wprowadzają małego czytelnika w inny świat. Aby tam wszedł, rodzice i opiekunowie powinni mu jak najczęściej czytać.

Niestety, nie jest to zjawisko powszechne. – Kiedyś był niedostatek książek na rynku, dziś jest przesyt, ale wówczas nie było komputerów i innych rozrywek. Dziś wygrywają one z książkami – stwierdza Katarzyna Nowakowska, pedagog i socjolog. To z kolei niekorzystnie odbija się na rozwoju najmłodszych. Dzieci coraz gorzej piszą, mają kłopoty z ortografią i – jak dowodzą najnowsze badania – gorzej rozwiniętą wyobraźnię.

Wszystkiemu można zaradzić sięgając po książkę i dając tym dzieciom przykład, jak miło i pożytecznie spędzić część wolnego czasu. Wpojony od najmłodszych lat nawyk czytania na pewno przyniesie owocne skutki.
Dzieci z „czwórki”, aby zaakcentować przypadające dziś święto, wystawiły dla swoich rodziców przedstawienie „Księżniczka brudaska” opracowane i wyreżyserowane przez Elżbietę Sokolińską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group