Zalogowanych: 24

Montreal: Maciej Giziński w ścisłej światowej czołówce

Sobota, 7 maja 2016, 22:03
Aktualizacja: 22:12
Bardzo dobrze spisała się reprezentacja Oyama Polskiej Federacji Karate podczas III Mistrzostw Świata w Kontaktowym Karate w Montrealu. Nasi zawodnicy pod kierunkiem shihana Rafała Majdy – 5 dan (JKO) i senseia Dariusza Szulca – 3 dan wywalczyli medalowe pozycje w najbardziej prestiżowych konkurencjach – knockdown i kata mistrzów. Jeleniogórzanin Maciej Giziński znalazł się w ósemce najlepszych zawodników na świecie!

W swoich opiniach, nasi trenerzy podkreślili bardzo wysoki poziom organizacyjny i sportowy imprezy, na który złożyła się także profesjonalna praca zespołu sędziowskiego Kanadyjskiej Unii Karate. W mistrzostwach wystąpili zawodnicy z kilku organizacji karate Kyokushin, Oyama IKF i Kanreikai z 20 krajów Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Europy. Łącznie było to około 700 zawodników. W rywalizacji sportowej, ton w najbardziej elitarnych konkurencjach nadawali reprezentanci Kanady, Japonii, Kazachstanu i Polski. W knockdown seniorek i seniorów najwyżej uplasowała się Justyna Cyrulik, zdobywając srebrny medal w kategorii ciężkiej, ulegając utytułowanej reprezentantce gospodarzy. Brązowe medale w wagach lekkich wywalczyli: Aleksandra Broda i Jakub Kowalik. Na ich drodze, podobnie jak w przypadku ładnie walczących w eliminacjach, Radosława Bandziaka (4. miejsce), Macieja Gizińskiego (5-8. miejsce) i Mateusza Klocka (5-8. miejsce), stanęli przedstawiciele Japonii oraz Kanady.

Maciek po bardzo dobrym, zwycięskim pojedynku w eliminacjach, niestety w ćwierćfinale mimo prowadzenia po 3 minutach walki, w dogrywce musiał uznać wyższość reprezentanta Japonii, który ostatecznie został srebrnym medalistą mistrzostw. W finale pokonał go Samuel Bate z Kanady, z którym Maciek wygrał w Pucharze Europy w Wieliczce (maj 2015 r.).

Dużą satysfakcję przyniósł nam występ Polaków w ponad stylowej konkurencji kata mistrzyń i mistrzów (Elite). Srebrne medale zdobyli Agata Walaszczyk i Jakub Kowalik. Radosław Bandziak zajął wysokie punktowane miejsce. Nasi przedstawiciele demonstrowali Seienchin i Kanku Dai. Zwyciężyli zawodnicy Kyokushin Union z Kanady i Belgii. W ramach "Dageki" zostały rozegrane także konkurencje semi-knockdown juniorów oraz zawody w kata z podziałem na liczne kategorie.

Dzień po emocjach związanych z Dageki Mistrzostwami Świata 2016, zawodnicy i trenerzy zwiedzali piękny Montreal wykorzystując ładną pogodę i widoki, m.in. z wieży widokowej (165 m. wys.) wspaniałego kompleksu olimpijskiego... Wcześniej Rafał Majda i Dariusz Szulc wzięli udział w szkoleniu z czterema wybitnymi postaciami karate: hanshi Manny Matias 8 dan (USA), shihan Yasuhiro Shichinoe 7 dan (Japonia), shihan Kenji Yamaki 8 dan (USA/Japonia) i shihan Roman Szyrajew 7 dan (Kanada/Ukraina). Tematem szkolenia były głównie elementy walki knockdown, samoobrona oraz wiele ciekawych metod i ćwiczeń treningowych. Nie zabrakło też kilku ćwiczeń kihon. W seminarium udział wzięli przedstawiciele wielu różnych organizacji kontaktowego karate.