Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6249
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: LWT 2011. Medio–racja. Orkiestra słów, dźwięków i obrazów

Wtorek, 5 lipca 2011, 13:34
Aktualizacja: 23:10
Autor: Organizator
JELENIA GÓRA: LWT 2011. Medio–racja. Orkiestra słów, dźwięków i obrazów
Fot. Organizatorzy
Z kopyta ruszyli dziś z przygotowaniami do spektaklu uczestnicy jeleniogórskiego turnus „Lato w teatrze” zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Tempo jest ważne, bo poprzeczka trudności sztuki jest wyżej niż rok temu, a czasu – w sumie – niewiele.

Na początek tradycyjna rozgrzewka pod okiem Anny Szopy, solistki baletu Opery Wrocławskiej, a później – praca w grupach. Janusz Kijański, opiekun zespołu scenograficznego, wprowadził adeptów sceny w wymowę sztuki „Medio-racja”. W podtytule – „Milczenie nie jest złotem”, lecz partykuła „nie” położona jest graficznie wyżej niż pozostałe słowa, co daje możliwość interpretacji. Czy to „racja mediów”, czy może „racja środka”? Tu – niedopowiedzenie. W każdym razie – na pewno nastawiające widza na poszukiwanie tej odpowiedzi.

W akcję wplecione są aksjomaty właściwe epoce futuryzmu, dadaizmu i surrealizmu, o które ocierał się Julian Tuwim. A to właśnie jego dzieło stało się inspiracją dla autorów projektu. Nie chodzi jednak tu o odtwórczą interpretację wierszy tego poety, ile o zauważenie ich przesłania w kontekście epoki i jej filozofii. Ta z kolei – w wielu aspektach – przybiera postać uniwersalną, ważną także i dziś.

– Kocham wielkie puste przestrzenie, gdzie żadna przeszkoda ani żaden wytyczony szlak nie podpowiadają kierunku marszu. Gdzie nie istnieje nawet samo pojęcie kierunku – mówi słowami Dubuffeta jedna z postaci. To właśnie z takich złotych myśli i wieloznacznych sentencji autorów różnych kreowany jest świat sztuki. To fundamenty słowne, na których – z kartonowych sześcianów – powstaje miasto. Ono z kolei na scenie – w połączeniu z projekcją multimedialną i grą ciałem – zmienia się w rozmaite „żywe” obrazy.

– Ten projekt ma dużą wartość edukacyjną, bo młodzi ludzie nie tylko bawią się w teatr, lecz także – w ten sposób – nabywają wiedzy, która na pewno im się przyda – mówi Janusz Kijański. Dodaje także, że młodzi ludzie powinni uwrażliwić się na swobodę kreacji właściwą Tuwimowi i jego epoce. I to w rozmaitych kontekstach: zarówno tym dotyczącym słowa, jak i ruchu.

Dziś adepci sceny zaczęli także budować scenografię. Jej podstawę będą stanowiły kartonowe pudła. W pracowni krawieckiej część uczestników LWT zabrała się za przygotowywanie kostiumów. A na dużej scenie – pierwsze „układanie” scen pod okiem Anny Szopy i Tadeusza Wnuka, który jest koordynatorem całego przedsięwzięcia. – Zabieramy się od razu do pracy, bo mamy mnóstwo materiału do opanowania – zaznacza T. Wnuk. A realizacja nie będzie łatwa: ruch, jego dynamika w połączeniu ze słowem. To bardzo wysoko „stawia poprzeczkę” uczestnikom jeleniogórskiego LWT.

Oprócz zajęć stricte teatralnych młodzież pracuje także w grupie marketingowo-dziennikarskiej pod okiem Doroty Fruby-Wiśniewskiej. Są także przerywniki „terapeutyczne” – zajęcia prowadzone z psychologiem i pedagogiem Beatą Poleszczuk.
Ciąg dalszy warsztatów „Lato w teatrze” – jutro. Spektakle przewidziano na 16 i 17 lipca na dużej scenie Teatru im. Norwida.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
298
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group