Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5971
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lwów w grafice w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 9 grudnia 2017, 10:45
Aktualizacja: 12:08
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się kolejny wernisaż. Tym razem do obejrzenia jest bardzo ciekawa wystawa pn. „Lwów w grafice”.

Na ekspozycji można podziwiać paletę technik graficznych i nie tylko: miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty, akwarele, gwasze oraz rysunki. W sumie prace ponad 40 artystów. Wśród nich na wystawie pokazano grafiki między innymi Abrahama Hogenberga, Antoniego Lange, Karola Auera czy Teofila Czyszkowskiego. - Są tutaj prace z okresu od XVII do początku XIX wieku. Można podziwiać twórczość artystów, którzy bardzo aktywnie działali we Lwowie. W sumie w Muzeum Karkonoskim pokazujemy 80 prac ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Na otwarciu wystawy był obecny dyrektor lwowskiego muzeum Roman Czmełyk, który mówił o powodach organizacji wystawy w naszym mieście. - Tu nie o rysunki chodzi tak naprawdę. Chcieliśmy dać szansę mieszkańcom i turystom Jeleniej Góry zapoznać się ze Lwowem. Zobaczyć to piękne miasto, które należy do naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego - podkreślał.

Prace przedstawiają to co Lwów ma lub miał najpiękniejszego. Bogatą architekturę, urokliwe ulice, kameralne uliczki czy historyczne Place. Jak zapewnili organizatorzy widzowie z łatwością będą mogli rozpoznać charakterystyczne dla Lwowa miejsca, ale również odkryją jego mniej znane oblicza.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz członek Zarządu Województwa Tadeusz Samborski. - To jest niezwykłe miasto. Miasto w którym wydaje się, że każdy kamień mówi po polsku. W końcu Lwów przez kilka wieków był bardzo mocno wrośnięty w dzieje naszego kraju. Dlatego myślę, że obowiązkiem każdego Polaka powinno być to, aby zobaczyć Lwów – mówi Tadeusz Samborski.

Jeśli nie osobiście to może na wystawie w Muzeum Karkonoskim? Prace dostępne będą dla zwiedzających do 18 stycznia 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~jelegorzanin 9-12-2017 15:11
Tak bylem w listopadze a dokladnie w dzien niepodleglosci Polski. Widzialem groby " orlat" w tym dniu. Jak autor pisal " Tam Polski jest kazdy kamien". Pomyslalem tu jest Polska, na grobach mlodzierzy ktora zginela za polskosc tego miasta w listopadzie 1918 roku. Lwow on krzyczy ze jest polski. Jak mi bardzo zal ze nasi wsprodacy cierpia biede. Sam rozdawalem im pieniadze by im ulzuc choc na chwile w morzu ukrainskosci.
~ 10-12-2017 0:16
Lwów zawsze Polski
kazimierzp 10-12-2017 7:49
do: ~ (0:16)
Tak jak Jelenia Góra, czy Wrocław zawsze niemieckie?!?
~wspaniała osoba 10-12-2017 11:36
Pan Marszałek Tadeusz Samborski jest osobą która nie szczędzi czasu dla działania w sferze kultury i tradycji . Bardzo dziękuję za to że Pan jest z nami.
~do Kazimierza .p 10-12-2017 16:00
może słabo pamiętam ale to niemcy wywołali wojnę i przegrali a myśmy ja podobno wygrali
kazimierzp 10-12-2017 22:08
Po pierwsze nie wygraliśmy wojny, ale z jednej okupacji trafiliśmy do drugiej! A po drugie nie zmienia to faktu że dłużej tu na Dolnym Śląsku panowały plemiona germańskie niż słowiańskie! Nie zawsze historia dla niektórych bywa mocną stroną.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group