Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9627
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lwów w grafice w Muzeum Karkonoskim

Sobota, 9 grudnia 2017, 10:45
Aktualizacja: 12:08
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Lwów w grafice w Muzeum Karkonoskim
Fot. Paweł Guszała
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się kolejny wernisaż. Tym razem do obejrzenia jest bardzo ciekawa wystawa pn. „Lwów w grafice”.

Na ekspozycji można podziwiać paletę technik graficznych i nie tylko: miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty, akwarele, gwasze oraz rysunki. W sumie prace ponad 40 artystów. Wśród nich na wystawie pokazano grafiki między innymi Abrahama Hogenberga, Antoniego Lange, Karola Auera czy Teofila Czyszkowskiego. - Są tutaj prace z okresu od XVII do początku XIX wieku. Można podziwiać twórczość artystów, którzy bardzo aktywnie działali we Lwowie. W sumie w Muzeum Karkonoskim pokazujemy 80 prac ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Na otwarciu wystawy był obecny dyrektor lwowskiego muzeum Roman Czmełyk, który mówił o powodach organizacji wystawy w naszym mieście. - Tu nie o rysunki chodzi tak naprawdę. Chcieliśmy dać szansę mieszkańcom i turystom Jeleniej Góry zapoznać się ze Lwowem. Zobaczyć to piękne miasto, które należy do naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego - podkreślał.

Prace przedstawiają to co Lwów ma lub miał najpiękniejszego. Bogatą architekturę, urokliwe ulice, kameralne uliczki czy historyczne Place. Jak zapewnili organizatorzy widzowie z łatwością będą mogli rozpoznać charakterystyczne dla Lwowa miejsca, ale również odkryją jego mniej znane oblicza.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz członek Zarządu Województwa Tadeusz Samborski. - To jest niezwykłe miasto. Miasto w którym wydaje się, że każdy kamień mówi po polsku. W końcu Lwów przez kilka wieków był bardzo mocno wrośnięty w dzieje naszego kraju. Dlatego myślę, że obowiązkiem każdego Polaka powinno być to, aby zobaczyć Lwów – mówi Tadeusz Samborski.

Jeśli nie osobiście to może na wystawie w Muzeum Karkonoskim? Prace dostępne będą dla zwiedzających do 18 stycznia 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group