Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8054
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Jeżów Sudecki: Lotnicze atrakcje 2010

Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 9:34
Aktualizacja: Wtorek, 6 kwietnia 2010, 12:44
Autor: arec
Jelenia Góra/Jeżów Sudecki: Lotnicze atrakcje 2010
Fot. Mar
W tym roku obchodzone jest 65 lecie lotnictwa na Dolnym Śląsku. W związku z tym Aeroklub Jeleniogórski przygotował kalendarz wypełniony niezwykle atrakcyjnymi imprezami.

Jeszcze w kwietniu do Jeleniej Góry prawdopodobnie przyjedzie Grupa Akrobacyjna Żelazny wraz z Kadrą Narodową Akrobacji Samolotowej. Choć termin przyjazdu nie jest jeszcze dokładnie znany to przyjazd akrobatów samolotowych do Jeleniej Góry jest niemal pewny.

Na 1 maja Aeroklub zaplanował Dzień Seniora. – Impreza ma na celu spotkanie się tych, którzy latają obecnie z tymi którzy latali kiedyś, tworząc tradycje Aeroklubu Jeleniogórskiego – tłumaczy Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu. – Jest to ważne spotkanie z punktu widzenia przekazywania tradycji. Aeroklub Jeleniogórski i Szkoła Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim tworzyły podwaliny pod lotnictwo na Dolnym Śląsku – dodał Jacek Musiał. Organizatorzy chcą, aby zaproszeni seniorzy wsiedli do szybowców. Część z nich jako pasażerowie, ale część także jako aktywni piloci.

Tydzień później (7-8 maja) odbędą się V Jubileuszowe Międzynarodowe Zawody Szybowcowe „Z Pasażerem Na Gapę”. Aeroklub po raz kolejny zaprosi osoby znane z pierwszych stron gazet oraz innych interesujących gości i zaprosi ich do wspólnego latania. – Wezmą udział w zawodach, w których stworzą załogę razem z pilotem. W rywalizacji będzie chodziło o jak najcelniejsze wylądowanie – tłumaczy Jacek Musiał.

Od połowy maja do końca miesiąca na Górze Szybowcowej będzie można podziwiać stare, zabytkowe szybowce. Niektóre z nich mają po sto lat. Szczególną atrakcją będą szybowce „Grunau Baby”, produkowane przed wojną w Jeżowie Sudeckim. – Szybowce latają wolno i majestatycznie. Wyglądają jak dobrze wyremontowane meble czy samochody – tłumaczy z uśmiechem Jacek Musiał. Ostatni zlot szybowców zabytkowych w Jeleniej Górze odbył się w roku 2008.

Pod koniec maja do Jeleniej Góry przyjedzie światowa czołówka zawodników na XXX Ogólnopolskie Nawigacyjne Samolotowe Zawody im. Zdzisława Dudzika. Będzie to jednocześnie jedna z edycji Pucharu Polski. – Przyjedzie cała czołówka Polska, a co za tym idzie światowa, bowiem w zeszłym roku Polacy udowodnili, że są najlepsi. Zajęliśmy trzy pierwsze miejsca na Mistrzostwach Świata – tłumaczy Jacek Musiał. Zawody będą okazją do pokazania się z dobrej strony organizacyjnej, ponieważ Aeroklub otrzymał promesę na organizację Mistrzostw Świata w 2012 roku. – Liczymy na pomoc miasta bo będzie to impreza promująca Jelenią Górę. W zeszłym roku otrzymałem pomoc od władz, w zamian za to my promowaliśmy miasto gdzie tylko mogliśmy – powiedział Jacek Musiał.

W czerwcu odbędą się dwie imprezy. II Międzynarodowy Rajd Lotniczy „Niebo bez granic”, zorganizowany w porozumieniu ze stroną czeską i niemiecką, podczas którego lotnicy odwiedzą lotniska głównie u naszych południowych sąsiadów. Natomiast w dniach od 18 do 27 czerwca zostaną rozegrane Międzynarodowe Szybowcowe Mistrzostwa Dolnego Śląska i Puchar Karkonoszy, stanowiące kwalifikacje do Mistrzostw Polski. Podczas zawodów piloci z Polski, Czech i Niemiec będą odbywać loty szybowcowe po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy.

W sierpniu Aeroklub Jeleniogórski planuje zorganizowanie Międzynarodowego Pikniku Modelarskiego. – Pomysł się zrodził po kolejnej edycji Ikarów, organizowanych z miastem Karpacz. Zauważyliśmy, że pokazy modelarzy latających helikopterów i samolotów są niezwykle atrakcyjne. Makiety, szczególnie śmigłowców robią niesamowite wrażenie na publiczności. Wykonują figury, które normalnie pilotom trudno wykonać z powodu ogromnych przeciążeń. Sterowanie modelem jest dużo trudniejsze niż sterowanie normalnym statkiem powietrznym – tłumaczy Jacek Musiał. – Chcemy, żeby to były nie tylko zawody, ale i air show. Może nawet uda się zorganizować pokazy nocne – mówi dyrektor Aeroklubu. Piknik modelarski odbędzie się w dniach od 20 do 22 sierpnia.

Z kolei we wrześniu tradycyjnie w ramach Międzynarodowych Spadochronowych Mistrzostw Polski P.O.P.S. wystartują zawodnicy powyżej 40 roku życia. – Co roku zjeżdża się około 50 zawodników. W zeszłym roku przyjechali spadochroniarze z Danii, Holandii, Niemiec, Czech i Polski. W tym roku myślę, że będzie jeszcze więcej uczestników – mówi Jacek Musiał. Zawody odbędą się zarówno na lotnisku przy ul. Łomnickiej jak i na Górze Szybowcowej. – To są niezwykle widowiskowe zawody i trwają bardzo długo. Zawodnicy rywalizują na celność lądowania. Skaczą z tysiąca metrów i trafiają w cel o średnicy 3 cm – mówi Jacek Musiał.

Oprócz głównych imprez w październiku odbędzie się II Zlot i Zawody Latających Rodzin. – W Polsce jest wiele rodzin, w których minimum dwie osoby są latające. Są też rodziny, w których nawet pięć czy sześć osób lata – mówi Jacek Musiał.

Kalendarz imprez Aeroklubu Jeleniogórskiego zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Już teraz każdego dnia przy dobrej pogodzie można przyjść na lotnisko i podziwiać umiejętności jeleniogórskich pilotów, a w niedzielę 11 kwietnia na Górze Szybowcowej zostanie oficjalnie zainaugurowany sezon 2010. Z tej okazji o godzinie 10 odbędą się loty szybowcowe, a o 15 zostanie odprawiona Msza święta.

W roku jubileuszowym lotnictwa na Dolnym Śląsku członkowie Aeroklubu Jeleniogórskiego mają nadzieję, że znajdą się następcy kontynuujący tradycje. Ogromną szansą na to będzie otwarcie od przyszłego roku szkolnego klasy o profilu lotniczym w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Członkowie Aeroklubu chcą, aby uczniowie tej klasy mieli możliwość zdawania przed maturą egzaminu na pilota szybowcowego. Nabór do klasy rozpocznie się w czerwcu, a już w lipcu młodzi adepci lotnictwa pojadą na pierwszy obóz lotniczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
843
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group