Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 6117
Zalogowanych: 42
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: LOT podsumowuje i świętuje

Czwartek, 17 grudnia 2009, 9:41
Aktualizacja: 9:42
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: LOT podsumowuje i świętuje
Fot. Karolina
Mowa tu o rocznym zebraniu sprawozdawczym oraz wspólnej Wigilii członków Lokalnej Organizacji Turystycznej, podczas której Nie zabrakło rozmów na temat dotychczasowych i przyszłych działań oraz świątecznych życzeń przy opłatku i tradycyjnych potraw.

LOT istnieje od 2005 roku. Jego oficjalną siedzibą jest MOKSiAL w Szklarskiej Porębie. Stowarzyszenie skupia przedsiębiorców (hotelarzy, właścicieli gastronomii itd.), legalnie pracujących w branży turystycznej na terenie miasta pod Szrenicą. Główną działalnością stowarzyszenia jest organizacja i pomoc w realizacji różnych miejskich przedsięwzięć oraz przeprowadzanie wewnętrznych szkoleń dla przedsiębiorców. Lokalna Organizacja Turystyczna dąży do partnerstwa z samorządem gminy, jej celem jest wspieranie działań lokalnych, dlatego kieruje się zasadą „Nic o nas, bez nas”. Zarząd stowarzyszenia składa się z pięciu członków, a jego prezesem jest Robert Szuber.

Kończący się rok 2009 był okazją do podsumowań wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy. Stowarzyszenie zorganizowało w tym czasie m.in. cykl imprez rowerowych Karkonosze Tour MTB, Narciarski Bieg Bez Granic z Harrachova do Szklarskiej Poręby oraz pomogło klubowi Sokole Oko w realizacji Zlotu Motocykli Ciężkich. LOT od kilku lat jest współorganizatorem Biegu Piastów, Slalomu Retro, Mikołajek czy Weekendu z Adrenaliną. Wszelkie działania w tym zakresie opierają się na wolontariacie członków stowarzyszenia.

Ciekawą inicjatywą jest „Szrenicka Karta Wakacyjna”, polegająca na oferowaniu gościom pieszych wycieczek w czasie wakacji oraz bezpłatnych wstępów na basen i kręgielnię w przypadku niepogody. Projekt realizowany jest od dwóch lat i cieszy się dużym powodzeniem. Właściciele hoteli i pensjonatów wynajmują za wspólne pieniądze wykwalifikowanego przewodnika, który w ciągu tygodnia oprowadza grupy turystów po najciekawszych zakątkach miasta. Jest to dodatkowa, bezpłatna oferta dla osób, które chcą aktywnie wypoczywać w Szklarskiej Porębie. Koszt realizacji tego pomysłu wynosi ok. 7 tys. zł rocznie.

Oprócz imprez organizowane są również szkolenia. Ostatnio przekazywano wiedzę osobom, mającym bezpośredni kontakt z turystami (w recepcji, sklepie czy restauracji). Członkowie stowarzyszenia nie zapominają o sobie i także przechodzą szkolenia. Zdobywają nowe umiejętności z zakresu składania wszelkich wniosków oraz nowoczesnych sposobów użytkowania środków w pralniach chemicznych. LOT bierze też czynny udział w informowaniu pracowników recepcji o kalendarzu imprez w Szklarskiej Porębie. Co kwartał odbywają się otwarte dla wszystkich spotkania, podczas których dochodzi do wymiany poglądów na temat tego, co dzieje się w mieście.

W mijającym roku organizacja przeprowadziła dwie interwencje. Pierwszą z nich był list do MSWiA w sprawie zmian w ustawie o ratownictwie górskim. Ministerstwo chciało wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia narciarzy, dzięki którym GOPR stałby się monopolistom. Rozporządzenie w tej sprawie było już prawie gotowe do jego uchwalenia. – Udało nam się to zablokować, ale sprawa nie jest jeszcze do końca wyjaśniona – podsumował Grzegorz Sokoliński. Rozwój prac nad tą ustawą ma duży wpływ na funkcjonowanie Szklarskiej Poręby. Turyści będą zastanawiać się nad wyjazdem w góry, gdzie musieliby ponieść dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem. Wspólne działanie jako stowarzyszenie, daje jego członkom możliwość wpływu na sprawy o znaczeniu ogólnopolskim. Druga interwencja dotyczyła likwidacji nocnych dyżurów w miejscowym komisariacie. W myśl zasady „Nic o nas, bez nas” skierowano prośbę do komendanta powiatowego policji, aby w przyszłości konsultowano tego typu decyzje choćby z samorządem gminy.

Lokalna Organizacja Turystyczna prowadzi także działalność wydawniczą. W tym roku były to dwie pozycje: przewodnik „Magiczny Szlak Ducha Gór” oraz informator turystyczny „Aktywnie w górach”. Łączny nakład obu wydawnictw to 50 tys. sztuk, na które udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Na spotkanie sprawozdawcze zaproszono burmistrza Arkadiusza Wichniaka, który docenia działalność LOT-u i ma nadzieję na dalszy rozwój tej organizacji. Powstanie stowarzyszenia dało miastu możliwość bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami, pracującymi w branży turystycznej. Władze gminy zauważają wzrost aktywności lokalnej i coraz częstszą identyfikację mieszkańców z własnym miastem.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się spotkanie wigilijne wszystkich przybyłych członków stowarzyszenia oraz pozostałych gości. Właściciele hoteli, restauracji i pensjonatów mieli okazję do podzielenia się opłatkiem, spróbowania tradycyjnych potraw własnej roboty oraz do wspólnych rozmów na temat funkcjonowania branży turystycznej w Szklarskiej Porębie. Nie zabrakło anegdot o natrętnych gościach, którzy potrafią żądać ciszy nocnej po 22.00 w... noc sylwestrową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
306
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
8%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group