Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8616
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: LOT podsumowuje i świętuje

Czwartek, 17 grudnia 2009, 9:41
Aktualizacja: 9:42
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: LOT podsumowuje i świętuje
Fot. Karolina
Mowa tu o rocznym zebraniu sprawozdawczym oraz wspólnej Wigilii członków Lokalnej Organizacji Turystycznej, podczas której Nie zabrakło rozmów na temat dotychczasowych i przyszłych działań oraz świątecznych życzeń przy opłatku i tradycyjnych potraw.

LOT istnieje od 2005 roku. Jego oficjalną siedzibą jest MOKSiAL w Szklarskiej Porębie. Stowarzyszenie skupia przedsiębiorców (hotelarzy, właścicieli gastronomii itd.), legalnie pracujących w branży turystycznej na terenie miasta pod Szrenicą. Główną działalnością stowarzyszenia jest organizacja i pomoc w realizacji różnych miejskich przedsięwzięć oraz przeprowadzanie wewnętrznych szkoleń dla przedsiębiorców. Lokalna Organizacja Turystyczna dąży do partnerstwa z samorządem gminy, jej celem jest wspieranie działań lokalnych, dlatego kieruje się zasadą „Nic o nas, bez nas”. Zarząd stowarzyszenia składa się z pięciu członków, a jego prezesem jest Robert Szuber.

Kończący się rok 2009 był okazją do podsumowań wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy. Stowarzyszenie zorganizowało w tym czasie m.in. cykl imprez rowerowych Karkonosze Tour MTB, Narciarski Bieg Bez Granic z Harrachova do Szklarskiej Poręby oraz pomogło klubowi Sokole Oko w realizacji Zlotu Motocykli Ciężkich. LOT od kilku lat jest współorganizatorem Biegu Piastów, Slalomu Retro, Mikołajek czy Weekendu z Adrenaliną. Wszelkie działania w tym zakresie opierają się na wolontariacie członków stowarzyszenia.

Ciekawą inicjatywą jest „Szrenicka Karta Wakacyjna”, polegająca na oferowaniu gościom pieszych wycieczek w czasie wakacji oraz bezpłatnych wstępów na basen i kręgielnię w przypadku niepogody. Projekt realizowany jest od dwóch lat i cieszy się dużym powodzeniem. Właściciele hoteli i pensjonatów wynajmują za wspólne pieniądze wykwalifikowanego przewodnika, który w ciągu tygodnia oprowadza grupy turystów po najciekawszych zakątkach miasta. Jest to dodatkowa, bezpłatna oferta dla osób, które chcą aktywnie wypoczywać w Szklarskiej Porębie. Koszt realizacji tego pomysłu wynosi ok. 7 tys. zł rocznie.

Oprócz imprez organizowane są również szkolenia. Ostatnio przekazywano wiedzę osobom, mającym bezpośredni kontakt z turystami (w recepcji, sklepie czy restauracji). Członkowie stowarzyszenia nie zapominają o sobie i także przechodzą szkolenia. Zdobywają nowe umiejętności z zakresu składania wszelkich wniosków oraz nowoczesnych sposobów użytkowania środków w pralniach chemicznych. LOT bierze też czynny udział w informowaniu pracowników recepcji o kalendarzu imprez w Szklarskiej Porębie. Co kwartał odbywają się otwarte dla wszystkich spotkania, podczas których dochodzi do wymiany poglądów na temat tego, co dzieje się w mieście.

W mijającym roku organizacja przeprowadziła dwie interwencje. Pierwszą z nich był list do MSWiA w sprawie zmian w ustawie o ratownictwie górskim. Ministerstwo chciało wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia narciarzy, dzięki którym GOPR stałby się monopolistom. Rozporządzenie w tej sprawie było już prawie gotowe do jego uchwalenia. – Udało nam się to zablokować, ale sprawa nie jest jeszcze do końca wyjaśniona – podsumował Grzegorz Sokoliński. Rozwój prac nad tą ustawą ma duży wpływ na funkcjonowanie Szklarskiej Poręby. Turyści będą zastanawiać się nad wyjazdem w góry, gdzie musieliby ponieść dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem. Wspólne działanie jako stowarzyszenie, daje jego członkom możliwość wpływu na sprawy o znaczeniu ogólnopolskim. Druga interwencja dotyczyła likwidacji nocnych dyżurów w miejscowym komisariacie. W myśl zasady „Nic o nas, bez nas” skierowano prośbę do komendanta powiatowego policji, aby w przyszłości konsultowano tego typu decyzje choćby z samorządem gminy.

Lokalna Organizacja Turystyczna prowadzi także działalność wydawniczą. W tym roku były to dwie pozycje: przewodnik „Magiczny Szlak Ducha Gór” oraz informator turystyczny „Aktywnie w górach”. Łączny nakład obu wydawnictw to 50 tys. sztuk, na które udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Na spotkanie sprawozdawcze zaproszono burmistrza Arkadiusza Wichniaka, który docenia działalność LOT-u i ma nadzieję na dalszy rozwój tej organizacji. Powstanie stowarzyszenia dało miastu możliwość bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami, pracującymi w branży turystycznej. Władze gminy zauważają wzrost aktywności lokalnej i coraz częstszą identyfikację mieszkańców z własnym miastem.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się spotkanie wigilijne wszystkich przybyłych członków stowarzyszenia oraz pozostałych gości. Właściciele hoteli, restauracji i pensjonatów mieli okazję do podzielenia się opłatkiem, spróbowania tradycyjnych potraw własnej roboty oraz do wspólnych rozmów na temat funkcjonowania branży turystycznej w Szklarskiej Porębie. Nie zabrakło anegdot o natrętnych gościach, którzy potrafią żądać ciszy nocnej po 22.00 w... noc sylwestrową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
759
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group