Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6900
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Los galerii przy ul. Jasnej w rękach radnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 września 2008, 8:11
Aktualizacja: Środa, 1 października 2008, 7:42
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W nadchodzący czwartek okaże się, czy na terenie po wyburzonych kamieniczkach przy ulicy Jasnej powstanie nowoczesna galeria handlowa, czy będą tam tylko budynki mieszkalne. Będzie to sądny dzień dla spółki Rank Muller, która zamierza inwestować w tym miejscu.

Na gruncie po kamieniczkach wyburzonych na przełomie lat 60. i 70 przeprowadzono wykopaliska archeologiczne. Prace zakończono oficjalnie kilka miesięcy temu. I od tamtego czasu nic się tu nie dzieje. Wszystko przez zawirowania związane z rozbieżnością zamierzeń inwestora a wskazaniem planu zagospodarowania.

Sytuacja zostanie rozwiązana już 2 października. Na ten dzień zwołano bowiem nadzwyczajną sesję rady miasta, na której rajcy będą debatowali nad zmianą oficjalnych planów. Zgodnie z tymi obowiązującym dziś, przy ulicy Jasnej nie może powstać obiekt handlowy. Będzie to możliwe dopiero po korekcie. Ale czy wszyscy będą „za”?

– Musimy iść taką procedurą, bo wybudowanie galerii w tej chwili jest niezgodne z prawem – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. Urzędnicy wydali wprawdzie zgodę dotyczącą warunków zabudowy, ale pozwolenia wydać nie mogą, póki nie zostaną zmienione plany. A dokonać mogą tego tylko radni.

Galeria ma mieć 6,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej, znajdzie się w niej kilkadziesiąt sklepów, parking na około sto miejsc, lokale gastronomiczne i drogerie. Na ostatniej kondygnacji zostanie urządzona scena, a dach będzie przeszklony. Zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, galeria będzie z zewnątrz wyglądała jak zwarta zabudowa kamieniczna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~jojo 30-09-2008 8:49
Nie budujcie tam mieszkań bo będą później dzwonili, że im za głośno wieczorem koło Rynku!!! :)))
HankaOdRumcajsa 30-09-2008 8:57
...same galerie sieją wkoło...
~Dawid 30-09-2008 8:59
Napewno nie będzie tam galerii... Nie zgodzą sie radni.
~Karmin 30-09-2008 9:10
Ciekawe , co z tego będzie , bo prawo jest do przestrzegania i stoisowania , a ten inwestor zakupil ten grunt za niewielkie pieniądze jako ujęty w planach pod kamieniczki mieszkalne , a następnie przerobić zamierza na galerię - tylko ten grunt ujety w planach pod galerie mialby inną cenę pięciokrotnie wyższą . Ja również gdybym wiedzial że takie myki mozna robić to za ten grunt na starcie zaplacilbym dwa razy tyle co ten Muller. I dawno bym inewstycje zakończyl bo czas to pieniądz a miasto ma sie rozwijać.Dobry to jest pomysl zakupić tanio , zmienić plany i grubo przyciąć na zamieszaniu spolecznym. Teraz powstala sytuacja patowa , ale czy wykiwa miasto ten Muller? pod haslem przykrywkowym że nie może rozpocząć budowy , bo sie sprzeciwiaja Radni? A on z budową galerii czeka i traci. !!
~zuza 30-09-2008 9:21
no kolejny market postawcie albo ja wam dam pomysl swietny , zrobcie tam dom Publiczny ot bedzie sensacja wreszcie beda mieli malolaci gdzie sie wyzyc , bo tak to laza bez celu w tym brudnym i zaniedbanym miescie . Czy wlodaze tego miasta nie widza tego brudu i zaniedbania
~jojo 30-09-2008 9:22
@ Karmin - Ma rację. Dokładnie o to chodzi. Więc radni się nie zgodzą na galerię bo za to grozi prokurator i sąd. Więc inwestor o galerii może zapomnieć. Niech budują mieszkania bo dziura tylko straszy.
~Jano 30-09-2008 9:24
No niech tam posadza drzewa i zakryja te obdarte mory i zaniedbane kamienice bo wytyd je ludziom pokazywac
~:) 30-09-2008 9:32
czekam na nieskutecze protesty prystroma - z utesknieniem
rychlewski remigiusz 30-09-2008 9:33
Tylko kto kupi takie mieszkania? Miasto, które nie ma galerii i miejskich rozrywek skazane jest na wyludnienie. Mniej ludzi i mniejszy rynek to mniej inwestycji. Grozi nam bieda.
~socjolog 30-09-2008 9:37
I co, znowu Prystrom winny? Że plany nie przygotowane od niepamiętnych lat? Projekty uchwał przygotowują głównie urzędnicy na rozkaz prezydenta miasta (dawniej zarządu). Gdybym był prezydentem, to żaden plac, żaden lokal, żadne mieszkanie nie stało by puste przez lata. Gdybym był prezydentem to tysiąc Prystromów by mi nie przeszkodziło uwolnić w MIESIĄC CZASU inwestycje na życzenie potencjalnych kupców. Niestety od czterech kadencji mamy prezydentów nieudaczników, lawirantów, ślizgaczy, próżniaków! Gdybym był prokuratorem (przy założeniu, że sądy działały by sprawiedliwie), to wsadziłbym na lata wszystkich włodarzy Jeleniej Góry od czasów pierestrojki do pierdla. Wysłałem wczoraj do redakcji Jelonki.com zdjęcia z niezagospodarowanych placów u zbiegu ulic nomen omen Kilińskiego-Pijarskiej- Górnej. Kto odpowiedzialny jest za te dziury i szmondaków, którzy narzucają się do pilnowania samochodów? Prezydent Jeleniej Góry – dziś Marek Obrębalski! I tak było od lat z utrudnianiem życia (znam to z autopsji) małym, średnim i wielkim przedsiębiorcom. Co tu daleko szukać, weźmy taki lokal po byłej piekarni na ul Drzymały, a ostatnio biurze Ruchu Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcję. Przy zdawaniu tego lokalu było wielu chętnych do natychmiastowego jego zagospodarowania. Dla jednego z pracowników ZGL zostawiono tam również sofę. I co? Rok czasu lokal stoi pusty z kanapą w środku. Nie chcecie tej kanapy, to powieście ogłoszenie na drzwiach, że oddacie ją ubogim to zobaczycie ilu chętnych się znajdzie do uprzątnięcia jej własnym transportem. Jak policja złapie handlarza narkotyków lub nakryje rozlewnię bimbru to od razu oblicza się ile to skarb państwa jest stratny na takim łobuzie. Może by tak potrącać z pensji PO prezydenta potencjalne straty z tytułu braku wpłat czynszów z dzierżawy lokali, placów, obiektów – to nauczy się ekonomii nasz doktor od siedmiu boleści?
~nakatomii 30-09-2008 10:04
jojo BRAVO!!
~jak na tamte czasy 30-09-2008 10:29
wcale mało nie zapłacił. Centrum umiera-nie ma po co tam chodzić (do banku...?)-Niemcy tylko kilka fotek robią i do autokaru-a w sklepach utarg zerowy... Moim zdaniem kupił grunt-pod zabudowę-niech buduje co chce-zgodnego z lokalizacją. Galeria to lepszy pomysł od mieszkań-a tak mamy dziurę w centrum miasta-i zapewne zostanie jak radni się nie zgodzą-ponieważ grunt jest już w rękach prywatnych-poza tym tu każdego , kto chciałby coś zrobić się tak traktuje-a co by było jak by właściciel był pracownikiem sieci t.j. Focus Park? Pewnie już kończyłby inwestycje. Pojedyncze jednostki mają pod górę-dlatego życzę powodzenia. Ciekawe komu leży na sercu zmniejszenie ruchu w ścisłym Centrum... Przecież od dawna jest "mordowane"...
~gość niedzielny 30-09-2008 11:50
do ~karmin, widać z ciebie taki "inwestor", że nie znasz obowiązującego prawa ani możliwości jego stosowania. a co spekulacyjności działań Mullera, daleki byłbym od takich osądów. Jako jeden z niewielu w naszym regionie może pochwalić się kapitałem zdobytym swoją pracą, a nie spekulacją i kombinowaniem. Przyglądam się jego poczynaniom w kotlinie od lat i złego słowa powiedzieć na niego nie mogę, ludzie którym daje pracę chyba też podobne mają o nim zdanie.
~ja 30-09-2008 12:28
do gościa ... ja mam inne zdanie, ale moge takie miec, przeciez zyje w demokratycznym kraju, a racja jak d**** ma ja każdy. Pan M myslał ze zrobi interes zycia, kupił działke za małe pieniądze, poganiając innych inwestorów podczas przetargu, a teraz co? nagle zmienia plany? za mało mu kasy jeszcze? ooooooo wiem !! niech CPN wybuduje, w ścisłym centrum to byłby interes. A póki co, niech nam nie rozkazuje gdzie mamy parkowac auta i niech sie nie panoszy jak hrabia!
~Socjolog prawdę głosi! 30-09-2008 12:37
Dla kolejnych Prezydentów JG taki Prystrom to wybawienie, wszystko można wytłumaczyć Prystromem (?) A Prystrom to zwykły facet a nie jakieś medium - można sobie z nim poradzić w 15 minut! Tylko po co? Lepiej mieć takiego straszaka dla wyborców! Czy np. ten lokal na Drzymały (pisze o tym socjolog) to też z winy Prystroma?! A teren na Kilińskiego - w zasadzie to nie wiemy czy tenże Prystrom miał rację czy też nie, bo Wojewoda znalazł sprytny myk i nie pochylił się nad skargą Prystroma. Tzn pochylił się z całym stadem swoich prawników, ale po to, by znależć właśnie jakiś myk.
~anty 30-09-2008 12:46
Jesli los galerii w rękach radnych, jak głosi tytuł, to nic z tego nie bedzie. Wyrazy współczucia dla planistów, architektów i naiwnych inwestorów.
piipi 30-09-2008 13:13
..do - [~HankaORumcajsa..]...~Hanko..tylko spokojnie,bo sakiewka rumcajsowa jest zawsze pelna !!.~Fajnie ..masz z tym Rumcajsem..
~grenn 30-09-2008 14:31
Akurta radni chca tej galerii. To prezydent trzyma przedstawicieli spolki na korytarzu... Moze Jelonka zada pytanie panu Łużniakowi, jak to jest, ze firma, ktora chce zainwestowac w miescie okolo 100 mln zlotych nie moze sie spotkac z prezydentem i czeka na korytarzu az pan Luzniak laskawie znajdzie czas? A tak bylo dzisiaj...
~ahoj 30-09-2008 14:37
Stek bzdur w wypowiedzi pana Luzniaka. Focus Park ma taka sytuacje i dostal pozwolenie na budowe. Jakos tam nie trzeba bylo zadnych zmian. W projekcie palnu, ktory radni maja uchwalac jest zapis, ktory wyklucza budowe galerii, a zatem, zeby galeria powstala rada powinna odrzucic plan. I wkoncu, jakos nie przeszkadza miastu ze nie ma planu na Focus Park. A przy galerii nagle to przewaza... kpina panie Łuzniak.
~Mieszkaniec miasta nad Cidliną 30-09-2008 14:45
Stęskniłaś się Piipi za Rumcajsem? A później znowu będziesz płakać...
~Hadron 30-09-2008 14:52
Kto ma władzę ten ma rację. Wojewoda jest z PO i jego prawnicy zrobili tak jak chciał dr nauk ekonomicznych bez habilitacji.
piipi 30-09-2008 14:54
..do - [~Mieszkana miasta nad Cidina..]...w ladnym miescie mieszkasz,ale ty sam jestes "brzydko-krytyczny" !!.~Przeciez jestesmy na forum,a tutaj rowniez obowiazuje wolnosc slowa..tz.swoboda !!. ~Napisz..DLACZEGO obrazil sie na mnie Rumcajs ?.~On jest z fajnej bajki..
~ 30-09-2008 15:07
do green ...... ABSOLUTNA RACJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~pewnie 30-09-2008 15:49
dlatego nie ma tez Aquaparku i tysiąca innych atrakcji-utrudniają jak tylko mogą. Wszyscy stąd wyemigrują i tyle będzie. Prywatna przedsiębiorczość w J.G.-to abstrakcja-tu tylko sieci handlowe się przebijają-pytanie-jakim cudem? jak ktoś chce inwestować-dać pracę-pozostawić po sobie spory i nowoczesny budynek-a jest osobą prywatną-nie ma szans-za to wielkie Spółki i inne ustrojstwa-mają się u nas świetnie... moze ktoś wie dlaczego?
~hbg 30-09-2008 15:58
W większości miast na świecie w ścisłym centrum nikt nie mieszka. Są za to sklepy, knajpy i banki. A u nas jak raz na rok coś się dzieje to mieszkańcy dzwonią, że im za głośno. Po co w centrum kolejne mieszkania?
~ Trzy grosze... 30-09-2008 16:09
Do Socjologa: skoro ma Pan tyle energii i zapalu dlaczego nie startuje pan w wyborach na Prezydenta? Bedzie niedlugo okazja. Ograniczenie swojego niezadowolenia, z poczynan obecnych wladz, wylacznie do komentarza w Jelonce, niczego nie zmieni...
~Cwany Miller 30-09-2008 16:45
Cwany? Bo świadomie działał od początku. To jest miejsce historyczne a Miller chce go zamienić na targowisko. Tam powinny stać odbudowane w stylu XVII, XVIII wieku kamieniczki. Jelenia Gora musi mieć swój urok. Tego mają prawo żądać mieszkańcy. Zostało wyburzone, znalazł się jegomość z forsą, wiedział co kupuje i na co plac jest przeznaczony. Teraz Miller gęba na kłódkę i buduj coś przyrzekł w umowie. A jak nie, to po tej samej cenie oddawaj miastu spryciarzu. Miast znajdzie poważnego inwestora.
~paź 30-09-2008 16:55
Obyczaje ratuszowe przypominają monarchię.
~Mieszkaniec miasta nad Cidliną 30-09-2008 20:25
PS. Jak widzisz Piipi, wolność słowa nie wszędzie obowiązuje.
~Sabath 30-09-2008 20:44
jelonka to jest chyba ciche miasto które zamiast dobrych i fajnych zabawa,imprez woli ciszę
~będzie długo 30-09-2008 21:17
Do tekstu wkradło się kilka nieścisłości. Nie ma żadnych rozbieżności pomiędzy planem zagospodarowania a zamierzeniami inwestora. I to z prozaicznego powodu. Dla tego obszaru nie ma ważnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mówi, że na tym terenie preferowana jest funkcja usługowa a zabudowa mieszkaniowa może mieć formę towarzyszącą. Radni nie będą debatowali nad zmianą planów, bo takich nie ma. Dlatego nie można też powiedzieć, że nie może tam powstać obiekt handlowy (zgodnie z obowiązującym studium, właśnie obiekt handlowy jest na tym terenie preferowany). Jest zupełnie odwrotnie. Właśnie po „korekcie”, czyli przyjęciu zaproponowanych zapisów planu, który ma być głosowany, galerii handlowej, o której mowa w artykule, nie mogłoby być. Zupełnie nie jest tak, że Prezydent (jego służby) nie może wydać pozwolenia na budowę. Właśnie teraz musi to zrobić, gdyż wydał pozytywną decyzję o warunkach zabudowy (na galerię) i nie ma na dzisiaj żadnych przeszkód prawnych, żeby można było zwlekać z wydaniem pozwolenia. O terminach i zasadach wydawania pozwoleń mówią odpowiednie przepisy prawa. Jeżeli Prezydent nie wyda go – złamie prawo. Plany (a właściwie plan zagospodarowania) nie mają tu nic do rzeczy. Rada nie decyduje (nie ma takiego prawa) o wydaniu pozwolenia na budowę. Tak naprawdę problemy są dwa. Po pierwsze wycena. Na początku (2001 rok) wartość gruntów została wyceniona na znaczną kwotę. Po trzech kolejnych przetargach nieograniczonych, które nie doszły do skutku (nie było chętnych) wycena została zmieniona, tj. znacznie obniżona (dokonał tego zresztą ten sam rzeczoznawca, który wykonał wycenę pierwszą). I o dziwo, do kolejnego przetargu (w 2005 roku) przystąpiło zaledwie dwóch oferentów, z których jeden spóźnił się z wpłatą wadium. Dziś łatwo można mówić, że wycena nie była rzetelna (zbyt niska). Ale skoro nie było popytu? Czy winny jest nabywca, że uzyskał prawo do gruntu za śmieszną dziś kwotę? Każdy przecież mógł stanąć do przetargu. Po drugie i tu może tkwić główny problem: nieprecyzyjnie i w różnych dokumentach różnie określono rodzaj zabudowy i przeznaczenie użytkowe terenu. Jednakże decyzja o warunkach zabudowy, która ustaliła warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie galerii handlowo-usługowej o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 dodatkowo z funkcją mieszkaniową jest pozytywna. Tak więc, wydaje się rozstrzygać wątpliwości nieprecyzyjnych zapisów na korzyść nabywcy. Są jeszcze inne mniej lub bardziej istotne wątki w tej sprawie, ale to miał być komentarz a nie artykuł na temat galerii. Sprawa jest zagadką wybitnie prawną. Propozycja zbycia zapadła osiem lat temu i dziś trudno jest kwestionować decyzje poprzedników. Można się z nimi nie zgadzać, ale to już zupełnie inna historia. Pozdrawiam wytrwałych. Jerzy Lenard.
~lib 30-09-2008 21:59
Nie bez kozery nazywaja Jelenia "czerwoną dolinką". Lata edukacji komunistów zrobiły swoje i widać to nawet w wypowiedziach na forum... Argument przeciw budowie galerii w zasadzie sprowadza się do tego, że nie daj Boże Muller mógłby na tym zarobić. Do mnie to nie trafia. Mam gdzieś plany zagospodarowania, sesje rady i interesy rozmaitych grupek pragnących forsować swoje racje. Ja chcę w Jeleniej pożądnej galerii, multikina, kastoramy, krytego basenu, lodowiska i może jeszcze aquaparku. Mam gdzieś kto będzie tego właścicielem byle by było to na kieszeń przeciętnego mieszkańca miasta. Modlę się aby ktoś na tym zarobił, bo inaczej zamknie interes i przeniesie się gdzie indziej. I mam nadzieję, że ktoś w końcu weźmie tę klikę rozwalającą wszelkie projekty w Jeleniej za jaja i umożliwi powstanie czegoś co zatrzyma ludzi w tym mieście.
~kmam 30-09-2008 22:26
do ~Karmin . Ale ty jesteś zawistny. Niech wreszcie coś się w tym mieście zmieni na lepsze. Ty też sobie znajdź tanią działkę i buduj. A ja Ci wtedy przyklasnę za pracę na rzecz miasta. A że przy okazji zarobisz...? No cóż , nie znam w tym mieście ludzi absolutnie nie zainteresowanych zarabianiem.
~kmam 30-09-2008 22:37
do ~Cwany Miller: Może w końcu nie będzie zaniedbanych kamieniczek, zaniedbanych placów (spójrz naprzeciwko placu kupionego przez Millera- między sklepem chemicznym a piekarnią). Myślisz że odbierzesz komuś prawo budowy, to miasto to odprzeda to tobie lub innemu zawistnikowi? I że ty tam coś zbudujesz? Niech wreszcie Jelonka stanie się pięknym miastem, a nie zapyziałą mieściną w której rządzi klika.
~grr 1-10-2008 0:57
musi byc galeria!!!... trzeba ozywic centrum miasta, mieszkania-sypialnie tworzy sie poza centrum, na obrzezach, centrum ma tetnic zyciem! a scena to dobry pomysl, tylko czy bedzie wystarczajaco duza coby zastapic np. obskurna sale jck? oczyma wyobrazni widze tam wystepy kabaretow i koncerty unplugged :-) a samochod bedzie mozna zostawic na bezpiecznym parkingu strzezonym... eh, rozmarzylem sie chyba nieco.
~Rally79S. 1-10-2008 1:13
TAK! Radni "nasi" niech miasto się cofa!!! Tak zrobimy z Jeleniej... wioske!!! No, ale mądrzejsi stwierdzą, że oczywiście racji nie mam!!! Pozdrawiam!
~PaO 1-10-2008 3:36
ilb 100 procent racji. co to komu wadzi ze tam bedzie galeria. jak te nasze dziady beda jeszcze to blokowac to ich chyba pozabijam. ludki w centrum sie nie mieszka centrum jest od rozrywki zakupow itp. a swoja droga to w leb zachodze ze te gamonie z wladzy nie potrafia wpasc na cos bardzo prostego. jak by sie wzieli do roboty solidnie i by miasto kwitnac zaczelo to by mieli gwarantowane kolejne zwyscistwo w wyborach i znowu ladna pensyjka i jak by sie tak dobrze sprawowali to moze tak jak dudkiewicz by sie wypromowali (proporcje zachowujac oczywiscie) i awansik w drabinie wladzy i jeszcze lepsza pensyjka. przeciez to co robia nie jest trudne a i praca ciekawa . pomyslcie gamonie u wladzy w jeleniej o tym. pracujcie dobrze ludzie sie beda cieszyc a wy bujac z aniezle pieniadze lata cale. i jeszcze bedziecie mieli cos bezcennego szacunek swych obywateli a nie tak jak teraz ze polowa by wam z checia w twarz plunela
~ 1-10-2008 8:34
Pozdrowienia dla piszących na tym poscie prawników Millera lub opłaconych przez niego f...rów. Ale u nas w Jeleniej Górze tak jest. Wybieramy sobie posłów rodem z Legnicy, Wrocławia lub Warszawy. Potem płacz, oburzenie lub wrzask. Jesteśmy w większości społecznością prymitywną, bezmyślną. Dlatego robią Jelenią Górę w konia wszyscy wokoło. Durnie zawsze dają się wodzić za nos. Trzeba tylko mówić ich niezbyt wyszukanym językiem. N argumenty dla tego towarzystwa
~Pozdrowienia dla prawników 1-10-2008 8:38
Pozdrowienia dla prawników Millera piszących na tym poście.
~kmam 1-10-2008 17:07
do 01-10-2008 08:34 | ~ : Prawnicy Millera, którzy reprezentują interesy Millera, zarabiają forsę a nie błąkają się po tym forum. Ja należę chyba, według cIEBIE, do tej drugiej kategorii. Ja osobiście też tak uważam, ale nie z tytułu tWOICH argumentów, tylko dlatego, że nadal tu mieszkam - nawet wtedy gdy radni bezradni mają mnie w d.... .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group