Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6999
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Literaci szukali inspiracji w cieniu Śnieżki

Wtorek, 4 października 2011, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: Elżbieta Śnieżkowska–Bielak
REGION JELENIOGÓRSKI: Literaci szukali inspiracji w cieniu Śnieżki
Fot. Anna Gliniecka – Siwińska
Bogactwo jesiennych Karkonoszy zachwyciło i zainspirowało twórców słowa zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Jeleniogórski Klub Literacki”. Zakończony w minioną niedzielę tegoroczny plener literacki organizowany w ramach „Spotkań pod Śnieżką” jest kolejnym udanym spotkaniem jeleniogórskich literatów, a odbył się on dzięki mecenatowi miasta Karpacza.

– Warsztaty to niezbędna forma doskonalenia twórczości, to możliwość dzielenia się swoimi dokonaniami z innymi twórcami, to wreszcie ubogacanie indywidualności twórczej poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń. Jak zwykle przy takiej okazji nie obyło się bez spotkań z ciekawymi postaciami z życia naukowego i literackiego.

Warsztaty plenerowe prowadzili: profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa dr hab. Stefan Bednarek oraz wiceprezes Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu Kazimierz Burnat.

Uczestników pleneru przyjmowała serdeczna i nadzwyczaj gościnna Danuta Adamczyk, właścicielka pensjonatu „Dom Natury” w Karpaczu. Urokliwość tego miejsca i ciepły klimat jaki stworzyła Gospodyni, pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy nadal ubogacać się wzajemnie słowem i dobrem w tym uroczym pensjonacie.

Podczas spotkań warsztatowych nie zabrakło prezentacji literackich portali internetowych i ważniejszych wydawnictw, omówionych przez Ewę Milińską z Książnicy Karkonoskiej, warsztatów nad konkretnymi tekstami twórców prowadzonych przez profesora Stefana Bednarka i Kazimierza Burnata, a także wykładu o języku poezji (S. Bednarek) i omówienia prasy literackiej w Polsce oraz konkursów poetyckich (K.Burnat). Nie zabrakło tez akcentów muzycznych, w postaci koncertu artysty Filharmonii Dolnośląskiej Ryszarda Krupy, jak i muzykujących poetów, których talent i mogliśmy poznać na integracyjnej imprezie przy ognisku i podczas spotkań z poezją i muzyką.

Podczas zajęć plenerowych, uczestnicy mogli również zapoznać się z obrazami pani Joanny Małoszczyk, malarki i poetki z Gryfowa Śląskiego oraz posłuchać piosenek zespołu „Złota Aura” z Karpacza. Szczególnym akcentem plenerowego spotkania była promocja najnowszego tomiku poezji mieszkańca Karpacza Janusza Krzysztoszka „Przebudzenie”. Wszystkie zajęcia i warsztaty miały charakter otwarty la niezrzeszonych twórców poezji i mieszkańców miasta.

Bardzo istotnym momentem tego pleneru było walne zebranie Stowarzyszenia „Jeleniogórski Klub Literacki”, które odbyło się w niedziele przed południem. Na zebraniu tym, po dwuletniej kadencji działania zarządu Stowarzyszenia JKL z funkcji swoich zrezygnowały: dotychczasowa wiceprezes Irena Hryncewicz –Chlebna i sekretarz zarządu Barbara Pawłowicz. Obu paniom podziękowania za bardzo owocną działalność złożyła w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia jego przewodnicząca Elżbieta Kotlarska.

Członkowie zgromadzeni na walnym zebraniu wybrali nowy zarząd na nową, dwuletnią kadencję działalności. Prezesem została Elżbieta Kotlarska, wiceprezesem Elżbieta Śnieżkowska- Bielak, sekretarzem Wiesława Siemaszko-Zielińska, skarbnikiem Anna Gliniecka-Siwińska, a członkiem zarządu – Jerzy Suchocki. Nowe władze Stowarzyszenia rozpoczną swoją działalność już w drugi czwartek października, kiedy to spotkają się w celu omówienia programu działania na rok 2011/2012.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group