Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8750
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Licealiści „Norwida” uczyli gimnazjalistów ortografii

Piątek, 3 kwietnia 2015, 8:29
Aktualizacja: 8:35
Autor: Mea
Jelenia Góra: Licealiści „Norwida” uczyli gimnazjalistów ortografii
Fot. Monika Tubis
Współśpiący, niby–rustykalny, czy też dziko żyjące to słowa, z których pisownią mierzyli się gimnazjaliści z regionu jeleniogórskiego podczas Szóstego Dyktanda dla Gimnazjalistów, które odbyło się w II LO w Cieplicach.

Tekst opracowany został przez uczennicę klasy 2 C Karolinę Brażnikow. Nosił tytuł "Francuskie wywczasy" i dotyczył podróży Hieronima Gżegżółki, mieszkańca Pułtuska, do Paryża.

- Jak zgodnie ocenili uczestnicy i ich opiekunowie dyktando nie należało do łatwych. Największą trudność stanowiła pisownia łączna lub rozdzielna wyrazów np.: współśpiący, dziko żyjące stworzenia, trzyipółgodzinne wyczekiwanie, ponaddźwiękowa prędkość, czy też styl niby-rustykalny – stwierdziła Halina Lejczak, polonistka.

Zwycięzcą dyktanda został Daniel Wójtowicz - uczeń Elżbiety Michalskiej, reprezentujący Publiczne Gimnazjum w Piechowicach. Miejsce drugie zajął Michał Sowa - uczeń Agnieszki Froniewskiej, uczęszczający do Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Miejsce trzecie należy do Adriana Śmigielskiego - ucznia Danuty Rosiak, który chodzi do Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

- W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy dyktanda wysłuchali piosenek w wykonaniu Agnieszki Michałkiewicz z akompaniamentem Moniki Brzezińskiej, które są uczennicami klasy humanistycznej. Nowe wiersze odczytała również absolwentka szkoły Justyna Sieniuć.

Laureatom pogratulowała dyrektor szkoły Iwona Kumek podkreślając, jak unikalną w dzisiejszych czasach posiadają zdolność, jaką jest umiejętność poprawnej pisowni ortograficznej i interpunkcyjnej – mówiła polonistka.

Dla organizatorek dyktanda - Haliny Lejczak i Anny Koziary, zwycięzcami byli wszyscy gimnazjaliści, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym trudnym i coraz mniej popularnym wśród młodzieży konkursie. Polonistka i bibliotekarka wzięły sobie do serca myśl profesora Andrzeja Markowskiego: "Nieznajomość ortografii nie jest grzechem, grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group