Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4610
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Letnie spotkanie z muzyką dawną w Świeradowie–Zdroju

Poniedziałek, 1 sierpnia 2011, 7:56
Aktualizacja: 9:26
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Letnie spotkanie z muzyką dawną w Świeradowie–Zdroju
Fot. Archiwum
W Świeradowie–Zdroju w ostatnią sobotę lipca zadaszony deptak dla mieszkańców i przyjezdnych turystów oddających się przyjemności picia szczawianów świeradowskich wypełnił się po brzegi. Modrzewiowa Hala Spacerowa Domu Zdrojowego zamienia się w salę koncertową, a w ramach Letniego Sezonu Koncertowego na scenie wystąpił lokalny zespół wokalno–instrumentalny Rocal Fuza, który specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej, zwłaszcza doby średniowiecza i renesansu.

Ta niepowtarzalna uczta muzyczna była niejako odkrywaniem skarbów - dworskich tańców z początku XVI wieku, utworów tradycyjnych z Irlandii oraz twórczości autorów zupełnie nieznanych. Ubrani w stylowe stroje artyści z grupy Rocal Fuza zaśpiewali i zagrali na replikach instrumentów epok średniowiecza i renesansu. A wśród wykonywanych przezeń anonimów opartych na podstawie zapisków i rycin znalazły się utwory z roku 1605 – „A Souldiers Resolution”, XIV-wieczne – „Trotto” i „Saltarello II”, z XVI wieku – „Pavana” i „Tourdion”, XIII-wieczne – „Edi beo thu” oraz hiszpańska muzyka złotego wieku – „Calabaca”/„Cancionero del Palacio”.

Grupa Rocal Fuza zaprezentowała również dzieła mało znanych kompozytorów takich jak rycerz, muzyk i poeta, rodem z Podola - Adam Czahrowski z Czahrowa („Duma ukrainna”), działający w Niemczech organista flamandzkiego pochodzenia Ivo de Vento („Vor etlich”), poeta, dramaturg i filozof irlandzki William Butler Yeats („Down by the Sally Gardens”), włoski muzyk Giovanni da Florentia („Pellegrin”) czy francuscy artyści - Jean-Baptiste Lully („Marche pour la ceremonies des Tures”) oraz Marin Marais (wariacje na temat „La Folia”).

Zespół Rocal Fuza w tym roku obchodzi swój Jubileusz 10-lecia istnienia. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest pochodzący z Wielkopolski Ryszard Dominik Dembiński. Grupa ze Świeradowa-Zdroju ma na swoim koncie występy w prestiżowych koncertach i przeglądach muzyki dawnej w całej niemal Europie oraz liczne nagrody przywiezione z Bydgoskich Impresji Muzycznych, kaliskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum, Dni Muzyki Dawnej w Żywcu i 47. edycji międzynarodowego konkursu „Europees Muziekfestival voor de Jeugd”.

Podczas sobotniego koncertu Rocal Fuza wystąpił w składzie: Kinga Miakienko – viola da gamba i śpiew, Radosław Dembiński – viola da gamba, flety proste i śpiew, Ryszard Dominik Dembiński – gitterna, Szczepan Dembiński – rebec, fidel kolanowa i wiolonczela oraz Marcin Jaworski – citola i śpiew.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group