Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 4192
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Letnie koncerty organowe za nami, a za rok…

Poniedziałek, 29 sierpnia 2016, 8:30
Aktualizacja: 16:57
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Letnie koncerty organowe za nami, a za rok…
Fot. Robert Czepielewski
Występ Frantiska Vanicka zakończył wczoraj (28.08) XIV Cieplickie Koncerty Organowe. Artysta to jedna z najwybitniejszych postaci muzyki organowej w Czechach. Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Od 1989 roku wykonał ponad 500 koncertów na całym świecie. Wiele fachowych pism rozpływa się nad jego talentem.

Frantisek Valicek swój koncert podzielił na dwie części. W pierwszej zagrał utwory: Johana Jacoba Frobergera, Johana Pachelebela i Dietricha Buxtehude. W drugiej części zaprezentował dzieła czeskich kompozytorów, takich jak: Boguslav Matej Cernohorsky czy Jiri Strejc. W tej części, bez zaglądania do programu, nawet mniej wprawne ucho mogło też wychwycić melodie ludowe naszych południowych sąsiadów. - To właśnie wyróżnia czeskich kompozytorów, że nie wstydzą się swoich korzeni, powiedział Marcin Armański, dyrektor Cieplickich Koncertów Organowych.

- Podczas tegorocznej edycji koncertów chcieliśmy zaprezentować utytułowanych polskich i zagranicznych organistów, ale i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na drodze do kariery. Innym ważnym elementem, na którym się skupiliśmy, to przedstawienie twórczości mało znanej. Nie zabrakło także polskiej muzyki współczesnej. Przypomnę, że na inaugurację zostało wykonane wielkie dzieło Mikołaja Henryka Góreckiego Domina Nostra z udziałem wybitnej śpiewaczki Anny Patrys, którą jeleniogórskiej publiczności nie muszę przedstawiać - powiedział Marcin Armański.

Za rok jubileuszowe, czyli XV Cieplickie Koncerty Organowe i 500 lecie reformacji. - Chcemy, żeby przyszłoroczna edycja była „wystrzałowa”. Już teraz pracujemy nad programem. Zamierzamy przyciągnąć szerszą rzeszę melomanów, dlatego pracujemy m.in. nad zorganizowaniem koncertu jazzowego - podsumował Marcin Armański.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group