Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3945
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lekcje w muzeum o historii strojów ludowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 1 października 2015, 8:52
Aktualizacja: 8:56
Autor: Manu
Fot. BM
W minioną środę (30.09) w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza uczestniczyły w warsztatach plastycznych “Stroje ludowe”. Zajęcia dla dzieci zostały przygotowane w oparciu o wystawę czasową prac Zofii Stryjeńskiej “Polskie stroje i tańce ludowe z kolekcji rodziny Żerlicynów–Żarskich”.

- Podczas warsztatów dzieci tworzyły papierową kukiełkę na patyku. Miały potem możliwość ozdabiania lalki w wybrany przez siebie wzór ludowy – mówi Natalia Kryszpin, asystentka Działu Oświaty w Muzeum Karkonoskim.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania wystawy “Tańce i stroje ludowe Zofii Stryjeńskiej”. - Ta niezwykła wystawa pozwoliła uzmysłowić różnorodność zwyczajów, strojów i kultur innych regionów w Polsce – opowiada Natalia Kryszpin. - Ekspozycja ma na celu rozszerzenie wiedzy o tradycjach i folklorze. Przybliża ona dorosłym jak i dzieciom bogactwo strojów. A przy tym rozwija wyobraźnię i zmysł estetyczny – mówi.

W czasie zwiedzania w Muzeum Karkonoskim uczniowie zwracali szczególną uwagę na stare narzędzia i stare metody wykonywania określonych przedmiotów. Potem dzieci zapoznały się z procesem powstawania lalek oraz rekwizytów uzupełniających strój lalki.

- Oferowane warsztaty pozostawiają swobodę wyboru. Należy pamiętać, że jest to praca twórcza i być może poznamy jakieś talenty, które nigdy by się nie ujawniły gdyby nie wizyta w naszym muzeum – mówi Wawrzyniec Roman Biały z Działu Oświatowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~sad 1-10-2015 12:30
Superanckie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group