Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3744
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lekcje na „szóstkę” na korytarzu

Poniedziałek, 26 października 2009, 11:11
Aktualizacja: Wtorek, 27 października 2009, 7:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Lekcje na „szóstkę” na korytarzu
Fot. TEJO
Nie sztampowe zadanie w zeszycie i wykucie materiału na pamięć, ale wystawa połączona z prezentacją jej zawartości: oto sposób na zadanie domowe stosowany z powodzeniem w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.

Dziś dzięki takiemu nieszablonowemu projektowi, który zaproponował uczniom Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii, uczniowie „Żeroma” poznali krajobraz Polski podczas zaborów. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum opracowali plansze z poszczególnymi zagadnieniami dziejów z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję otworzyli na pierwszym piętrze gmachu I LO Eulalia Kłodawska-Szwajcer oraz Grzegorz Lustyk, zastępcy dyrektora ZSO nr 1.

– W ten sposób uczniowie zyskują znacznie więcej niż mieliby wpisywać zadane lekcje do zeszytu – tłumaczy Mariusz Kokotowski. – Muszą zaangażować się w pracę przy wykonaniu planszy i opowiedzieć o tym, co przedstawia swoim kolegom – dodaje. Taka „żywa” wiedza na pewno pozostanie w umysłach młodzieży dłużej i będzie służebna. – Ta wystawa to wstęp do obchodów kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreśliła E. Kłodawska-Szwajcer.

Gimnazjaliści przez około 20 minut przedstawiali treść swoich tablic. Mówili o germanizacji, rusyfikacji, życiu politycznym oraz prądach intelektualnych żywych na przełomie XIX i XX wieku. Wystawie towarzyszyły dwie plansze, na których wypisano treść „Roty” oraz wiersz Stanisława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały”.

Mariuszowi Kokotowskiemu i uczniom podziękował Jan Owczarek, polonista z „Żeroma”. – To dzięki wam pamięć o trudnych czasach, kiedy to Polacy walczyli o odzyskanie tak głupio straconej niepodległości, a także wiele przemilczanych epizodów z dziejów, pozostają żywe – mówił.
Podczas przerw wystawa jest bardzo dobrą pomocą naukową dla tych, którzy akurat przerabiają z historii przedstawiony na planszach okres historii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group