Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6028
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lekcje na „szóstkę” na korytarzu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 26 października 2009, 11:11
Aktualizacja: Wtorek, 27 października 2009, 7:49
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nie sztampowe zadanie w zeszycie i wykucie materiału na pamięć, ale wystawa połączona z prezentacją jej zawartości: oto sposób na zadanie domowe stosowany z powodzeniem w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.

Dziś dzięki takiemu nieszablonowemu projektowi, który zaproponował uczniom Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii, uczniowie „Żeroma” poznali krajobraz Polski podczas zaborów. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum opracowali plansze z poszczególnymi zagadnieniami dziejów z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję otworzyli na pierwszym piętrze gmachu I LO Eulalia Kłodawska-Szwajcer oraz Grzegorz Lustyk, zastępcy dyrektora ZSO nr 1.

– W ten sposób uczniowie zyskują znacznie więcej niż mieliby wpisywać zadane lekcje do zeszytu – tłumaczy Mariusz Kokotowski. – Muszą zaangażować się w pracę przy wykonaniu planszy i opowiedzieć o tym, co przedstawia swoim kolegom – dodaje. Taka „żywa” wiedza na pewno pozostanie w umysłach młodzieży dłużej i będzie służebna. – Ta wystawa to wstęp do obchodów kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreśliła E. Kłodawska-Szwajcer.

Gimnazjaliści przez około 20 minut przedstawiali treść swoich tablic. Mówili o germanizacji, rusyfikacji, życiu politycznym oraz prądach intelektualnych żywych na przełomie XIX i XX wieku. Wystawie towarzyszyły dwie plansze, na których wypisano treść „Roty” oraz wiersz Stanisława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały”.

Mariuszowi Kokotowskiemu i uczniom podziękował Jan Owczarek, polonista z „Żeroma”. – To dzięki wam pamięć o trudnych czasach, kiedy to Polacy walczyli o odzyskanie tak głupio straconej niepodległości, a także wiele przemilczanych epizodów z dziejów, pozostają żywe – mówił.
Podczas przerw wystawa jest bardzo dobrą pomocą naukową dla tych, którzy akurat przerabiają z historii przedstawiony na planszach okres historii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 26-10-2009 12:03
Wszystko pięknie, ale tego typu projekty, są cyklicznie organizowane we wrocławskich liceach. Żadne to novum, ani tym bardziej materiał na newsa. Chwała i sława, że panu profesorowi wreszcie zechciało się chcieć. Za moich żeromskich czasów nie miał tej weny- historia w jego wydaniu to niekończące się minuty potwornej nudy. Takie mam subiektywne wspomnienia, wybaczcie...
~valentine 26-10-2009 13:43
Chwała i sława, że we wrocławskich liceach takie projekty są organizowane. Nie znaczy to, że u nas ma owych projektów zabraknąć. Lubię poczytać co nowego dzieje się w "mojej" byłej szkole, a i historię miło wspominam. Serdeczne pozdrowienia dla Pani Eulalii Kłodawskiej-Szwajcer :)
~Absolwent 26-10-2009 17:05
Pamiętajmy,że są nowi uczniowie jak i nauczyciele,którzy nigdy nie spotkali się z lekcją poprowadzaną w taki sposób, więc owe maruderstwo można schować w buty.Za 15 złotych(45min) to można obecność sprawdzić więc i tak się dziwe,że Pani Profesor się chciało wysilać.
~rodzic2 26-10-2009 18:49
I znów pani profesor dyrektor nie mogła przeprowadzić swojej lekcji? ojej...
~kejki 26-10-2009 19:44
jak dla mnie pan Kokotowski to wspaniały nauczyciel ;] taki prawdziwy z pasją, a nie jak inni....
~Edek 30-10-2009 8:10
Brawa dla Pana Mariusza to prawdziwy nauczyciel z pasją, wiedzą to Ci, którzy mieli okazję być Jego uczniami!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group