• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 19:56
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 7251
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Łatwiej rowerem po Jeleniej Górze

Wiadomości: JELENIA GÓRA/region
Wtorek, 24 sierpnia 2010, 7:37
Aktualizacja: Środa, 25 sierpnia 2010, 7:52
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Do 31 października br. miasto chce dostosować chodnik wzdłuż ulicy Jana Pawła II do potrzeb cyklistów. Na początku miesiąca ogłoszony został przetarg na to zadanie, a przedsiębiorcy zainteresowani wykonaniem prac mogą składać swoje oferty do 27 sierpnia br. W minioną niedzielę natomiast cykliści z I–KTK–N zorganizowali spotkanie w sprawie znakowania tras rowerowych GPS – em.

W ramach dostosowania chodnika przy Alei Jana Pawła II rozebrane zostaną wysokie betonowe krawężniki, położona zostanie częściowo nowa nawierzchnia asfaltowa na podbudowie z tłucznia kamiennego. Ustawione zostaną tam również nowe znaki dopuszczające ruch rowerowo – pieszy.

Tymczasem w minioną niedzielę cykliści zorganizowali robocze zebranie zarządu I-KTK-N w sprawie znaczenia tras GPS – em i popularyzacji turystycznej Rudaw Janowickich. Bazą wypadową ma być schronisko Szwajcarka. W tym roku rowerzyści planują oznaczyć sześć takich tras. Pierwsza z nich będzie rozpoczynała się w Górach Sokolich w Rudawach Janowickich.

Urządzenie z początkiem roku zakupiła i wydzierżawiła rowerzystom Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego. Teraz GPS o wysokiej jakości posłuży do rejestracji przejazdu rowerzystów po danym szlaku, następnie na mapie zostaną naniesione poszczególne punkty z opisem trasy. Projekt ma być przez cały czas otwarty, a mapa będzie systematycznie uzupełniana kolejnymi opisami i zdjęciami. Pierwsze opisy tras mają sie pojawić na stronie internetowej w połowie września.

- W tym roku chcielibyśmy zaplanować stworzenie baz rowerowych, które będą zamieszczone w internecie. Zaczniemy od Rudaw Janowickich. Jeśli turysta przyjeżdża do nas w Karkonosze, Izery, czy do Jeleniej Góry i chce zaplanować sobie wycieczkę, nie zawsze wie gdzie chce jechać – mówi Zbyszek Leszek, prezes Izersko – Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko – Narciarskiego. Wówczas będzie mógł otworzyć stronę internetową i sprawdzić trasy. Będą tam podwyższenia terenu, wysokości, długość i trudność trasy oraz zdjęcia z opisem atrakcji, które na danej trasie będzie mógł zobaczyć. Wyjeżdżając w trasę nie musi mieć mapy, ma GPS podobnie jak w samochodzie. Teraz ludzie GPS – y mają w komórkach więc musimy iść do przodu.

Internetową mapę szlaków rowerowych będzie można znaleźć na stronie urzędu miasta Jelenia Góra – GPS – turystyka oraz w linku na stronie Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Izersko – Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko – Narciarskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ERYK 24-08-2010 8:48
Dobrze , ze wykonaja trasę czy sciezke dla rowerow , a wlasciwie to one sa tylko nalezy je oznaczyc i sfrezować krawęzniki na skrzyzowaniach bowiem wczesniej jakiś baran budowniczy bez wyobrazni ustawił takie zapory krawęznikowe ze wózek z dzieckiem nie mogł sie wspiąć. Nie mówiąc o podjezdzie na rowerze. Takie trasy sa juz gotowe , ale uragaja wysokie krawężniki i niszcza opony oraz rawki.Trasa do Cieplic wzdłuz wolności jest gotowa ale nie przygotowana od lat , krawęzniki , wystajace konary drzew czyhajace na oczy tworza niebezpieczenstwo dla rowerzystow - należy tylko nieco pomysleć i nieco wykonać a bedzie to pozyteczne.
~olo 24-08-2010 9:37
o to jakiś klub seniora na zdjeciu
Piipi Jelonkowa 24-08-2010 9:46
~OLO .. dojechali do "Szwajcarki" ! .. to już *SUPER seniorzy ! ~Fajnie,że mężczyzni w tym wieku są jeszcze sprawni !
*Piękny Roman* 24-08-2010 9:58
Piipi Jelonkowa...Dojechać do Szwajcarki to mały pikuś ;) Tylko twardym trzeba być,nie mientkim ;) W tym wieku mężczyźni są jeszcze sprawni że ło ho ho...I bynajmniej nie tylko na rowerze ;)
~mm 24-08-2010 10:24
Chłopaki na zdjęciu przeżywają drugą młodość, z duma prezentują klejnoty, spodenki extra, tyle że dla zawodowców.
~Bolko. 24-08-2010 11:03
No nareszcie!
~zVOrnik 24-08-2010 12:39
No, teraz to już nikt nie powie, że "jest gorzej niż za Kusiaka". Inwestycje mnożą się jak grzyby po deszczu. Powstają nowe ścieżki rowerowe, dokonywane są remonty dróg, budynków, rewitalizują się parki. Ciekawe, czy tak będzie po wyborach. Obawiam się że jedyną wtedy informacją na topie będzie wysokość długu w obligacjach samorządowych, problemy z dopięciem budżetu itp.
~Jaco 24-08-2010 13:39
Ha,no czytam,czytam komentarze i widzę,żę romans rozkwita ;).A co dop tematu artukułu to świetnie.Na zimę trasda będzie jak znalazł :).Szkoda,że nikt nie wpadł na pomysł aby taką inwestycje zrobic na to lato !
~do zVOrnik 24-08-2010 15:12
No tak, galerią i ścieżkami rowerowymi już połowa jeleniogórzan wykarma rodzinę, taka to inwestycja!
Piipi Jelonkowa 24-08-2010 16:40
..do -[ ~PIękny Roman ..] *OK ! ..ale to zdjęcie STRASZNIE postarza tych mężczyzn !
~ 24-08-2010 18:11
Karać rowerzystów jeżdżących jezdnią ul Ogińskiego i Sobieszowską. Blokują ruch a obok mają oznaczoną drogę dla rowerów. To samo będzie na tej nowej drodze.
~Cykliści? 24-08-2010 18:18
Jacy cykliści , toż to rowerzyści normalnie są ! Pewnie ,że łatwiej będzie się im jeździło. Po powodzi rowy zostaną wyczyszczone i pogłębione , więc wygodniej będzie. ROWERZYŚCI DO ROWU !!!
~Krzysiek Pik 24-08-2010 22:21
Jestem na zdjęciu od lewej. Mam 55 lat od dziesięciu lat startuję w maratonach mtb na najcięższych górskich dystansach.Zapraszam na taki długi i szybki maraton po błocie bezdrożach z szybkimi kamienistymi zjazdami które niejednokrotnie kończyły się dla mnie groźnymi wypadkami. Po prostu lubię taki wysiłek i starty w takich zawodach dla mnie to jest styl życia i eliksir młodości .......,czego na pewno nie zdobędzie się oglądając mecz jako kibic. Panuje powszechna opinia wśród przyjezdnych bikierów ,że kierowcy regionu jeleniogórskiego przestali wreszcie trąbić na rowerzystów co nagminnie zdarza się w poznańskim czy łódzkim. Po prostu coraz więcej ludzi w Jeleniej Górze jeździ na rowerach. Zapraszam na Szwajcarkę rowerzystów i pieszych Pierwsza trasa już jest,a rower i samochód bez problemu można zostawić w schronisku. Link do trasy w Góry Sokole http://www.everytrail.com/fullscreen.php?trip_id=771116 Ślad GPS do pobrania w formacie gpx Góry Sokole https://sites.google.com/site/t
teessi 25-08-2010 7:21
Fajnie, że ci panowie, mimo swojego wieku, nie zatracili werwy, mają swoją pasję i nie siedzą przed telewizorem z kufelkiem piwka, jak większość ich rówieśników w Jeleniej Górze.
~chomik_v8 25-08-2010 7:38
Ooo wybory blisko, chodniki remontują :D
~Kobieta 25-08-2010 10:13
A dlaczego ci panowie mają takie obcisłe majtki? Aby było lepiej widać, co mają? ;-)
~olo 25-08-2010 20:10
do Kobieta spoko, spoko pampersy mają
~tom 28-08-2010 10:56
Też uważam że jakikolwiek ruch jest bardziej wskazany niż rosnący mięsień piwny dlatego jeżdżę na rowerze i też jestem na tym zdjęciu pozdrawiam kolegów z IKTKN

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group