Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5247
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Łamanie barier

Sobota, 11 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 11 sierpnia 2007, 13:03
Autor: JEN
Kotlina Jeleniogórska: Łamanie barier
Fot. KSON
Nie każdy ma szansę wjechać w góry rządową terenówką jak wicepremier Przemysław Gosiewski. O spacerze po górskich ścieżkach mogli pomarzyć niepełnosprawni, ale to się zmienia.

10 niepełnosprawnych, w tym jedna na wózku, zrobiło próbę generalną na odcinku jednej z tras dostosowanych do ich potrzeb wędrując od parkingu i kiosku z pamiątkami przy wodospadzie Szklarka przez most na rzece Kamiennej do schroniska „Kochanówka”, gdzie jest platforma widokowa.

Można z tego miejsca, dostosowanego dla niepełnosprawnych, podziwiać uroki karkonoskich gór. Trasa została przygotowana do tej próby dzięki pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Karkonoskiego Parku Narodowego, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i Lasów Państwowych.

Byli tam obecni: marszałek Andrzej Łoś, wicemarszałek – Piotr Borys, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, burmistrz Szklarskiej Poręby – Arkadiusz Wichniak i przedstawiciele KPN.

Zapewniali, że pomogą, w miarę możliwości, jeszcze lepiej przygotować inne trasy turystyczne dla niepełnosprawnych oraz zrealizować odważny pomysł wytyczenia nowych odcinków tras w wyższych partiach Karkonoszy.

Będzie ku temu okazja niebawem, kiedy Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych razem z GOPR i KPN oraz Miejską Koleją Linową w Karpaczu podejmą próbę zorganizowania i przeprowadzenia wycieczki początkowo kolejką linową, a potem pieszo ponad 2 km, na Równię pod Śnieżką włącznie z odwiedzeniem schronisk: Strzecha Akademicka i Samotnia.

<b> Z przewodnikiem po górach </b>
Bohdan Krakowski z Wrocławia opracował pierwszy w Polsce przewodnik turystyczny dla niepełnosprawnych. Inicjatorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski,. Pomysł skutecznie poparł Jerzy Pokój, były naczelnik GOPR oraz szeryf Western City w Ściegnach.
Pokój jest także radnym dolnośląskim i byłym przewodniczącym komisji turystyki w sejmiku województwa.
W przewodniku znalazło się 105 tras turystycznych na Dolnym Śląsku, którymi mogą wędrować niepełnosprawni. Dziesięć z nich znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group