Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8825
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łamanie barier

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 11 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 11 sierpnia 2007, 13:03
Autor: JEN
Fot. KSON
Nie każdy ma szansę wjechać w góry rządową terenówką jak wicepremier Przemysław Gosiewski. O spacerze po górskich ścieżkach mogli pomarzyć niepełnosprawni, ale to się zmienia.

10 niepełnosprawnych, w tym jedna na wózku, zrobiło próbę generalną na odcinku jednej z tras dostosowanych do ich potrzeb wędrując od parkingu i kiosku z pamiątkami przy wodospadzie Szklarka przez most na rzece Kamiennej do schroniska „Kochanówka”, gdzie jest platforma widokowa.

Można z tego miejsca, dostosowanego dla niepełnosprawnych, podziwiać uroki karkonoskich gór. Trasa została przygotowana do tej próby dzięki pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Karkonoskiego Parku Narodowego, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i Lasów Państwowych.

Byli tam obecni: marszałek Andrzej Łoś, wicemarszałek – Piotr Borys, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, burmistrz Szklarskiej Poręby – Arkadiusz Wichniak i przedstawiciele KPN.

Zapewniali, że pomogą, w miarę możliwości, jeszcze lepiej przygotować inne trasy turystyczne dla niepełnosprawnych oraz zrealizować odważny pomysł wytyczenia nowych odcinków tras w wyższych partiach Karkonoszy.

Będzie ku temu okazja niebawem, kiedy Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych razem z GOPR i KPN oraz Miejską Koleją Linową w Karpaczu podejmą próbę zorganizowania i przeprowadzenia wycieczki początkowo kolejką linową, a potem pieszo ponad 2 km, na Równię pod Śnieżką włącznie z odwiedzeniem schronisk: Strzecha Akademicka i Samotnia.

<b> Z przewodnikiem po górach </b>
Bohdan Krakowski z Wrocławia opracował pierwszy w Polsce przewodnik turystyczny dla niepełnosprawnych. Inicjatorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski,. Pomysł skutecznie poparł Jerzy Pokój, były naczelnik GOPR oraz szeryf Western City w Ściegnach.
Pokój jest także radnym dolnośląskim i byłym przewodniczącym komisji turystyki w sejmiku województwa.
W przewodniku znalazło się 105 tras turystycznych na Dolnym Śląsku, którymi mogą wędrować niepełnosprawni. Dziesięć z nich znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Picer marszałek 11-08-2007 13:35
Czego w Jeleniej Górze szuka ten picer marszałek, za przeproszeniem, województwa. Oczekuję od ciebie drogi marszałku, że wytłumaczysz się z tego kretyńskiego pomysłu na promowanie, chyba tylko , Wrocławia, za 9 mln złotych. Nie jest pan naszym marszałkiem. Wracaj pan do Wrocławia i więcej nie tutaj nie przyjeżdżaj.
~kib 11-08-2007 13:55
Gosiewski jest niepełnosprawny
~max 11-08-2007 15:03
Czy aby na pewno schronisko Kochanówka jest w Szklarskiej Porębie?
~niepelnosprawny 11-08-2007 15:28
jak czytam te zawistne komentarze na temat pana Gosiewskiego,to mysle ze niepelnosprawnym mozna byc dopiero jak sie jest w szpitalu.Nie daj boze,jak sie uda zrobic kariere.Czego wlasciwie mu zazdroscicie?
~rabarbar 11-08-2007 18:18
byłem swiadkiem zdarzenia pod św. wang w karpaczu, jak pan "inwalida" chcial wjechac seicento na sniezke. Pani z kasy KPNu zabronila mu wjazdu na teren KPNu a on powiedzial ze jest inwalida i jemu wszedzie mozna wjezdzac, gdy Pani dopiela swego ów pan "inwalida" zostawil swoje auto na parkingu parafii wang, wyciagnal kijeczki "walkerki" i żwawym krokiem ruszył w góry.Morał pozostawie bez komentarza
~kossa_1@interia.pl 11-08-2007 21:05
I tu wychodzi nasza natura... Niech mi ktoś powie, że nie jesteśmy zawistni, mściwi... Jak,ze często wstyd mi,rodacy!
~Riposta 11-08-2007 22:42
Jak zwykle każdy widzi, co chce widzieć...ja akurat widziałam, jak wwozili niepełnosprawnych na Śnieżkę. Wwieźli też oczywiście ich wózki inwalidzkie. Co do Wicepremiera, no z takim schorzeniem to by chyba 2 dni wchodził, więc nie przesadzajmy. Impreza była udana, jak co roku zresztą. I trzeba ją dobrze zapamiętać, bo za 2–3 lata Czesi całą Śnieżkę zabudują... ;)
~Bunia 12-08-2007 10:26
Ja o szlaku dla niepełnosprawnych do schroniska "Kochanówka" słyszałam już kulka lat temu, czyżby w poszukiwaniu sukcesó Pan Łoś i całą reszta podpatrzyli Pana Obręnbalskiego i wyważają z kopa drzwi otwarte dawno przez innych??? o nieładnie podpisywac się pod cudzymi zasługami
~do niepełnosprawny 12-08-2007 12:18
niczego mu nie zazdroszczę. Szkoda tylko że oprócz niepełnosprawności cielesnej (przykra sprawa, ale do bezwzględnej akceptacji) pan ów jest – potwierdzają to jego pomysły np. pewien peron, "błyskotliwe" wypowiedzi) niepełnosprawny na umyśle.
~ela 12-08-2007 15:33
Gosiu fajne zdjecie dużo zdrowia pozdrowienia dla mamy i Ani
~m13 12-08-2007 18:24
kochanowka nalezy do gminy ..piechowice

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group