Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8812
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Kurort liczy straty

Sobota, 23 maja 2020, 20:50
Aktualizacja: 20:56
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Kurort liczy straty
Fot. WAC
Epidemia koronawirusa i związane z nią straty boleśnie zweryfikowały plany budżetowe samorządów. Wiele gmin musiało zrezygnować z wydatków na inwestycje. O tym, jak sytuacja wygląda w Szklarskiej Porębie rozmawiamy z burmistrzem tego miasta Mirosławem Grafem.

Jaki wpływ na budżet Szklarskiej Poręby miało spowolnienie gospodarki, a zwłaszcza branży turystycznej związane z pandemią koronawirusa?

Ogółem dochody naszego miasta za cztery miesiące tego roku wyniosły 13.989.265 zł (to 27,36 procent planu rocznego) i były niższe od zaplanowanych o 3 514 136 złotych. Straty dotyczące wpływów wynoszą 855 tysięcy złotych. Na tą kwotę składają się mniejsze o 370 tysięcy złotych udziały w podatku PIT, mniejsze o 90 tysięcy złotych wpływy z opłat parkingowych, o 30 tysięcy złotych z opłaty miejscowej. Zgodnie z podjętą przez Radę Miasta uchwałą dotyczącą umorzenia podatku za miesiąc kwiecień złożono 73 wnioski o umorzenie podatku na kwotę 320.000 zł. Zostało też złożonych 18 wniosków o umorzenie opłaty za kwiecień, za dzierżawę na kwotę 45.000 zł.

W tegorocznym budżecie miasta na wydatki inwestycyjne zarezerwowano prawie 14 milionów złotych. Czy sytuacja związana z niższymi wpływami do budżetu spowodowała weryfikację tych ambitnych planów?

Plany inwestycyjne miasta Szklarska Poręba w zakresie już realizowanych inwestycji nie uległy weryfikacji w związku z zaistniałą sytuacją. Wszystkie rozpoczęte zadania są realizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami. Realizowane są: rewitalizacja obszarów zdegradowanych w Szklarskiej Porębie, poprzez rozbudowę i przebudowę budynku byłej stolarni WOP przy ul. 1 Maja na potrzeby budynku biurowo-socjalnego Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej wraz z budową wiat, zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną, budowa pięciu punktów widokowych w ramach projektu: „Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach”, budowa strefy kibica przy kompleksie boisk wielofunkcyjnych, stworzenie rodzinnego Parku Natura przy ul. Mickiewicza, rewitalizacja skweru upamiętniającego początki Szklarskiej Poręby, remont ulicy 1 Maja od Kasprowicza do Kołłątaja.

Czy są zadania, których w tym roku nie uda się zrealizować?

Spośród ważniejszych inwestycji miejskich zrezygnowano jedynie z realizacji projektu przebudowy ulic: Konopnickiej i Szklanej.

Dziękuję za rozmowę

Twoja reakcja na artykuł?

4
17%
Cieszy
1
4%
Hahaha
6
26%
Nudzi
9
39%
Smuci
3
13%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group