Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 5041
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kuracja młotem i błotem

Sobota, 24 lipca 2010, 8:28
Aktualizacja: Niedziela, 25 lipca 2010, 8:08
Autor: TEJO/Angela
JELENIA GÓRA: Kuracja młotem i błotem
Fot. TEJO
Odgrodzone tereny zielone, zryte alejki, którymi od czasu do czasu przejeżdża zabłocona ciężarówka, odgłos młotów pneumatycznych – w tak w bieżącym sezonie wygląda Park Zdrojowy w Cieplicach. Wszystko przez prowadzone prace rewitalizacyjne.

Spokojniej jest tylko w wydzielonym terenie przy Zdrojowym Teatrze Animacji, gdzie trwają warsztaty „Lato w teatrze”. Ekipy budowlańców nie wszędzie dotarły, ale niemal wszystkie alejki parkowe zostały zryte. Na polanach ułożono już sterty kostki brukowej, którą zostaną pokryte nowo wytyczone trakty. Prowizoryczne ogrodzenie z cienkiej siatki ogranicza dostęp do parku. Jednak – w wielu przypadkach – mieszkańcy utorowali sobie drogę podnosząc siatkę lub obniżając ją.

Kuracjusze rozumieją, że jest to plac budowy i raczej rzadko wypuszczają się w parkowe alejki. Nie ukrywają jednak, że brak promenady to minus tego sezonu. Spacery po parku i odpoczynek przy fontannie były jedną z uzdrowiskowych atrakcji, której w tym roku nie ma. Rzeźba wyobrażająca królową Marysieńkę autorstwa Stanisława Brodziaka stoi osamotniona jako jedyna pozostałość po skwerze z fontanną.

Ci, którzy zapuszczą się do Parku Zdrojowego, zobaczą wybujałą po pas trawę, której od początku sezonu nikt nie wykosił. Co na to Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze?

– Początkowo dochodziły do nas sygnały, że wykoszenie terenu Parku Zdrojowego zostanie nam zlecone, jednak nikt oficjalnie takiego zlecenia nam nie wydał. Obecnie jest to plac budowy, który podlega wykonawcy inwestycji dotyczącej jego waloryzacji. Czytałem ostatnio warunki realizacji zadania, w których nie ma ani słowa o koszeniu trawy. Sami, bez zlecenia i decyzji urzędu miasta nie możemy jednak wejść na ten teren – mówi prezes Kasztelan.

Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać do przyszłego roku, kiedy to prace będą już częściowo na ukończeniu w większości obszaru Parku Zdrojowego. Jednak już dziś wiadomo, że nie wszędzie będzie pięknie i kolorowo. Są bowiem w parku zakątki, które nie należą do miasta. Ich właściciele nie są zobowiązani, aby pozwolić ekipom budowlanym na rewaloryzację tego, co do nich należy. Może więc się zdarzyć, że w pewnym miejscu nowy trakt się urwie i będziemy spacerować po starym asfalcie.

Przypomnijmy, że docelowo cały Park Zdrojowy będzie ogrodzony i zamykany na noc. Nie będą mogli po nim jeździć rowerzyści. Mocno ograniczony będzie także dostęp samochodów. Te, które będą musiały wjechać w celach technicznych do Kawiarni Zdrojowej czy też Zdrojowego Teatru Animacji, skorzystają z wjazdu od strony ulicy Fabrycznej. Park zostanie urządzony na XIX-wieczną modłę ogrodu zdrojowego i będzie służył głównie kuracjuszom. Rewitalizacja zakończy się w trzecim kwartale 2011 roku i będzie kosztowała około 12 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1155
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group