Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6545
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Kup teraz kask!

Piątek, 13 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 lipca 2007, 7:14
Autor: anzol
Kotlina Jeleniogórska: Kup teraz kask!
Fot. Archiwum
Za brak takiego zabezpieczenia głowy rowerzyści zapłacą mandat!

Na razie cykliści kasku nie muszą zakładać. Robią to z własnej woli i w trosce o swoje życie oraz zdrowie. Ale niedługo to ma się zmienić. Donosi o tym piątkowe wydanie „Metra”. Nad nowymi przepisami właśnie pracuje Ministerstwo Transportu.

Kask będą musieli zakładać wszyscy rowerzyści, którzy nie ukończyli 18 lat i jeżdżą jednośladem drogami publicznymi. Nie masz kasku? Zapłacisz 100 złotych mandatu.

– Dlaczego tylko do 18 lat? – pyta Marcin Nowicki, rowerzysta z Jeleniej Góry. – Moim zdaniem zakładanie kasku powinno być obowiązkowe dla wszystkich. Tak jak pasy bezpieczeństwa dla kierowców – dodaje.

Akcję promującą bezpieczną jazdę rowerem w kaskach na głowie promowała jedna z dolnośląskich gazet. Poparło ją wówczas wielu znanych jeleniogórzan, między innymi, Bolesław Osipik, rowerowy ambasador Jeleniej Góry, który na rowerze przejeżdża tysiące kilometrów.
Do kasków przekonywała także nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz lokalni dziennikarze.

Pomysł nie wszystkim się podoba. – Na pewno kask zwiększa bezpieczeństwo, ale człowiek wygląda w tym koszmarnie. Jak w hełmie. Nie podobają mi się te kolarskie stroje i kask też nie. Dlatego zmuszanie ludzi do jego noszenia uważam za nonsens – twierdzi Michał Lasek, jeden z rowerzystów.

Według danych policji w ubiegłym roku wydarzyło się ponad 5,8 tys. wypadków z udziałem cyklistów. Ponad 500 z nich zginęło, a prawie 2 tys. zostało ciężko rannych. Powodem większości tragedii był właśnie brak kasku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group