Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1805
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kukułcze jajo w urzędzie pracy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 lipca 2016, 12:01
Aktualizacja: Niedziela, 10 lipca 2016, 11:48
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
W jeleniogórskim Powiatowym Urzędzie Pracy trwa nabór wniosków od zainteresowanych pieniędzmi na podjęcie działalności gospodarczej w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych pt. „Aktywizacja osób bezrobotnych od 30 roku życia z powiatu jeleniogórskiego i Jeleniej Góry 2016.” To już piąty nabór w tym roku. Jak dotąd, z marnym skutkiem. Dlaczego?

Winą za zaistniałą sytuację Andrzej Lipiński, specjalista do spraw programów w jeleniogórskim PUP,
obciąża decydentów w Warszawie, dla których – jego zdaniem - rynek pracy to czysta statystyka. - Ta pomoc skierowana jest do bezrobotnych, ale niekoniecznie do tych, którzy daliby sobie radę na konkurencyjnym rynku. Nie zmusimy ludzi do tego, żeby byli przedsiębiorcami, to musi być ich własna inicjatywa. My możemy im pomóc, ale oni muszą się znaleźć. Naprawdę ciężko jest zaistnieć i walczyć na rynku gospodarczym w obecnych czasach i ja to rozumiem – mówi. - Głównym problemem w realizacji projektu są kryteria dotyczące kandydatów do składania wniosków – podkreśla Andrzej Lipiński.

Kto zatem może wziąć udział w tym projekcie?
- osoby po 50 roku życia,
- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby o niskich kwalifikacjach (maksymalnie wykształcenie średnie),
- osoby zamieszkałe na obszarach wiejskich w przypadku kobiet, natomiast mężczyźni pod warunkiem spełnienia dodatkowo jednego z powyższych warunków.

W realizacji projektu urząd musi zapewnić narzucony odgórnie procentowy udział poszczególnych w/w wymienionych grup osób w projekcie. W przeciwnym razie grozi zwrot otrzymanych środków.
Najtrudniejsze w realizacji projektu jest osiągnięcie wskaźników udziału osób niepełnosprawnych oraz w wieku 50+. Niepełnosprawni są grupą najbardziej poszkodowaną na rynku pracy. Jednak, jak zauważa Andrzej Lipiński, kłopoty ze znalezieniem miejsca pracy przez osoby niepełnosprawne to m.in. efekt niedostatecznego wykonywania ustawy mówiącej o zatrudnieniu 6 proc. osób z orzeczeniem o niepełnosprawności przez pracodawców, zatrudniających powyżej 25 pracowników.

I od tego trzeba zacząć, a nie od pomysłów, że podejmą oni własną działalność gospodarczą. Andrzej Lipiński z rozgoryczeniem wymienia instytucje, które w niedostateczny sposób realizują w/w ustawę, a są to przede wszystkim instytucje rządowe i samorządowe. - Planują sobie w budżecie pulę pieniędzy na płacenie formalnych kar do PFRON-u nie przejmując się miejscami pracy dla osób niepełnosprawnych, które by mogły być zatrudnione w tych urzędach i na godziwych warunkach pracy – mówi Andrzej Lipiński.

Również problematyczny jest udział osób po 50. roku życia. - Większość z nich dotychczas pracowała pod nadzorem jako osoba najęta do wykonywania zadań. Stąd trudno w tej grupie o ludzi przedsiębiorczych i odważnych, podejmujących ryzyko „pójścia na swoje” - dodaje. Jako następny powód braku zainteresowania projektem Andrzej Lipiński wskazał program 500+. - Ludzie kalkulują, co im się bardziej opłaca. Która kobieta podejmie się rozpoczęcie prowadzenia działalności, mając np. dwoje dzieci i otrzymując środki z programu 500+? – pyta.

Jednym z najbardziej niedorzecznym, jego zdaniem, jest kryterium mówiące o osobach długotrwale bezrobotnych, gdzie według definicji osoba długotrwale bezrobotna, to osoba pozostająca bez pracy nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy. - Gdzie szukać takiej osoby, która w takim czasie oficjalnie nie pracuje przez rok? Z czego więc się utrzymuje? - zżyma się pan Andrzej.

Na pytanie, czy projekt ma szanse powodzenia rozmówca odpowiedział: Oczywiście że tak. Wolno, bo wolno, ale zbieramy tych ludzi. Natomiast większość czeka, aż może odkorkuje się system i będziemy mogli wziąć ludzi, którzy akurat nie spełniają tych kryteriów, ale dają większą gwarancję na długotrwałe wejście na rynek przedsiębiorców i to z możliwością generowania nowych miejsc pracy.

Komentarz autora:
Po raz kolejny pomysłowość urzędników nie idzie w parze z wykonalnością idei, która im przyświecała. Zapominają, że życie to nie tylko wypełnianie rubryk w excelu i prowadzenie statystyk, a społeczeństwo to żywy organizm, który najczęściej zatruwają bezsensownymi przepisami. Czy jest szansa na rozwiązanie tego węzła gordyjskiego? Pewnie tak, choć - obawiam się - że zaciśniętego przez urzędników nawet miecz Aleksandra nie przetnie.
Robert Czepielewski

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~walki 8-07-2016 12:26
Przeciez kryteria sa celowo tak dobierane aby nie bylo chetnych. Kasa nie moze isc do ludzi tylko do elit.
~..,, 8-07-2016 12:48
Myślę, że jednak główną przyczyną braku zainteresowania jest konieczność znalezienia dwóch dobrze zarabiających poręczycieli lub jednego poręczyciela i zgoda na blokadę na rachunku bankowym. Kto z bezrobotnych ma takie możliwości, skoro są to ludzie w katastrofalnej sytuacji życiowej, z długami. Ludzie, którzy nie mają na jedzenie, poniżeni, upodleni brakiem pracy na starość.
~leo 8-07-2016 12:59
Urząd pracy istnieje tylko po to żeby dać pracę siedzącym tam urzędnikom. Miejsca pracy tworzy RYNEK i od tego czy urząd pracy istnieje czy nie miejsc pracy nie przybędzie.
~..,, 8-07-2016 13:11
Jeżeli nawet specjalista w PUP twierdzi, że ... "pomoc skierowana jest do bezrobotnych, ale niekoniecznie do tych, którzy daliby sobie radę na konkurencyjnym rynku" - to kto tym bezrobotnym poręczy kredyt wysokości 20 000 zł ??? Być może daliby sobie radę, ale nie mają poręczycieli.
~rksss 8-07-2016 13:18
Projekt jest skierowany do cwaniakow ktorzy pracuja na czarno u rodziny legalnie sa dlugotrwale bezrobotni i napisza projekt powiazany z rodzinna firma i dostana 20 tys a nadal beda robic to samo tylko ze juz przez pewien czas legalnie.
~gluś 8-07-2016 13:45
znowu sztuka dla sztuki
~Pupeńka 8-07-2016 15:03
A ja składałam wniosek o dofinansowanie na działalność gospodarczą i mój wniosek został odrzucony. Nic by nie było w tym dziwnego tylko, że co jakiś czas wydzwaniają do mnie różne instytucje proponują sprzedaż garnków, ankiety itp. co dziwne w tym samym dniu godzinę później dzwonią także do osób których dane były niezbędne w wypełnieniu innych rubryk tego wniosku. Skąd te firmy mają mój nr. i nr. telefonu moich znajomych? Zbieg okoliczności czy wyciek danych? Naprawdę dziwna sprawa ????
~ 8-07-2016 18:02
od 1990 roku wszystkim rządom się wydaje że każdy obywatel ma psi obowiązek być przedsiębiorczym biznesmenem a jak nie to chętnie by go zaszczuli i pozbawili praw obywatelskich, czas najwyższy przywrócić normalność w tej sprawie
~ 8-07-2016 19:01
A ja chcę byc PREZYDENTEM.i brać kas za nic nie robienie a nawet szkodzenie mieszkańcom.
~jakis 8-07-2016 19:56
Mój projekt, złożony z podobnego programu kilka lat temu odpadł, bo, cytuję za nastolatką przyjmującą wnioski "a to tego się w paincie nie da zrobić??". Chodziło o photoshop (legalny) na potrzeby obróbki zdjęć i webmasterki (tworzenia stron internetowych).
~rolo 8-07-2016 21:03
Główny powód to "ZUS", który trzeba opłacić bez względu czy masz dochód czy nie masz -musisz zapłacisz. W Wielkiej Brytanii płacisz 50 zł ( w przeliczeniu na złotówki) a w Polsce 1121,52 zł
~iceman 8-07-2016 21:07
nie w exelu tylko w excelu, nie obrażajcie billa gates'a
~ 8-07-2016 21:53
@ rolo to ryży zgotował ten los
~Grzechu 8-07-2016 22:16
No tak... musisz udowodnić że jesteś słabo wykształcony, niezaradny życiowo ponieważ od kilku lat nie możesz sobie znaleźć pracę i wtedy z naszych podatków dadzą Ci kasę, aby tacy ludzie robili biznes a my u nich pracowali. Myślenie jak w kołchozie.
~ 8-07-2016 22:17
PIS DA !!!
~ 8-07-2016 23:01
PIS to Bolszewizm !!!
~do 18:02 8-07-2016 23:41
posprzedawali nasze zakłady za grosze i chcieliby tylko siedzieć zgarniać podatki z ludzi by opychać się ośmiorniczkami a całą winę jeszcze bezczelnie zwalają na ludzi że niby są nieprzedsiębiorczy
~Damian 9-07-2016 8:51
Może jak by obniżyli zabezpieczenia 20 Tys zablokowane na rok. Ktoś by sie skusił. I najważniejsze może te Panie były by tam milsze? a nie Tylko ja pani Użędnik ja mam racje a TY cicho siedź
~!@#$%^&* 9-07-2016 13:03
Sprywatyzowac. Niech wszyscy będą "przedsiębiorczy", dlaczego nie tabuny zbędnych urzędników, którzy wykonują prace czasem zupełnie niepotrzebną społeczeństwu?
Leszek Wrotniewski 9-07-2016 22:34
To tak jak z Kawką ...pyłu i dymu za dużo.... ludzie chcieliby wymienić CO na ekologiczne i odchodzą z kwitkiem... bo miasto nie weszło w kolejne transze ... bo nie było zainteresowania ponoć! A drukowali kolorowe ulotki... były komunikaty... głupie ludzie nie skumali! Kanały komunikacji zawodzą...bo urzędnik czasem powinien zdjąć koronę i porozmawiać z suwerenem!
Adrian Janda 9-07-2016 23:51
Gdyby nie ci głupi ludzie to ciekawe co by Pan jadł? Przecież to właśnie dzięki tym głupim ludziom ma Pan dietę radnego. To właśnie z podatków tych głupich ludzi. Czas najwyższy się wziąć za pracę Panie radny w sektorze prywatnym skoro nie docenia Pan tego, że ma Pan państwowe pieniądze. Ja muszę ciężko pracować fizycznie w sektorze prywatnym aby zarobić na życie i opłacenie rachunków. A Pan nic nie musi, wystarczy, że napisze Pan, że ludzie są głupi a kasa z tych głupich ludzi co płacą podatki sama płynie do prywatnej kieszonki prawda?
Beata Malina 10-07-2016 2:26
A czytasz ze zrozumieniem?
Leszek Wrotniewski 10-07-2016 9:21
Adrian chłopie... sarkazm to nie jest niestety Twoja najmocniejsza strona!
~ 10-07-2016 0:12
Doi 8.51 No niemoto z ciebie*użędnik*jak z koziej dupy trąba, ucz się dziecino podstaw ortografii !!!Kuriozum !!!
Piotr Leszek 10-07-2016 10:10
Zaraz zaraz jest napisane ; osób powyżej 30 roku życia a dalej dopisane powyżej 50 lat to w końcu dla kogo?
Marek Supel 10-07-2016 16:35
Też sie zastanawiałem i jedyny wniosek jest taki, ze przeciez 50 to wiecej niz 30...ale co autor mial na myśli..nie wieem..
Wojciech Leszczyk 11-07-2016 9:41
Kto ustalał kryteria, UE czy Ktoś zza jeleniogórskiego biurka
~Boss 11-07-2016 14:01
99,9 procenta firm zakładanych z dotacji i na preferencyjnych warunkach dotyczących składek ZUS znika po upływie terminu ulg i obowiązkowym okresie prowadzenia działalności po otrzymaniu dotacji taka jest prawda zarzyna się ludzi żeby nie opłacało im się pracować na Siebie po to żeby zasilali szeregi taniej siły roboczej w Polsce i na zachodzie w fabrykach należących do korporacji wystarczy obniżyć podatki i składki o połowę a nie będzie potrzeba żadnych dotacji

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group