Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9702
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ku krainie miodem płynącej

Sobota, 17 marca 2012, 8:35
Aktualizacja: 8:37
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Ku krainie miodem płynącej
Fot. Agrafka
Podczas spotkania organizacyjnego przedstawicieli Starostwa Powiatowego z członkami Powiatowego Koła Pszczelarzy w Jeleniej Górze domknięto plany związane z oficjalnym Otwarciem Sezonu Pszczelarskiego, które odbędzie się 13 maja przy piechowickim Domu Strażaka.

Starosta Jacek Włodyga, wraz z dyrektorem wydziału promocji, turystyki i sportu Wiesławem Dzierzbą spotkali się z przedstawicielami Powiatowego Koła Pszczelarskiego Jolantą Łoniewską sekretarzem PKP, Zuzanną Turwanicką prezesem PKP oraz Edwardem Piegsą skarbnikiem PKP.

Podczas imprezy odbędzie się wykład Czesława Korpysy „Matka Pszczela jako czynnik decydującej w rodzinie pszczelej”, msza św. W Kościele św. Antoniego w Piechowicach, przemarsz pocztów sztandarowych z orkiestrą na plac przy Domu Strażaka, a także występy zespołów artystycznych tj. Zespół Agat, piechowickie Sokoliki, przedszkolaki z Piechowic, Orkiestra Dęta z Filharmonii Dolnośląskiej.

Nie zabraknie degustacji oryginalnych produktów pszczelich tj. miody i miody pitne, a także pokazów kosmetyków, wyrobów z wosku w postaci świec oraz sprzętu pszczelarskiego. Przewidziany jest również catering. Podczas imprezy nie zabraknie pszczelarzy z Czech i Niemiec, dzięki czemu można będzie porównać różniące się od siebie techniki pszczelarskie.

Prawdziwy miód z atestami, jaki będzie prezentowany podczas imprezy nie zawiera cukrów złożonych, więc jest lepiej przyswajalny niż zwykły cukier, nie obciąża wątroby, jednak warto pamiętać, że traci część zdrowotnych własności w temperaturze powyżej 35 stopni Celcjusza, a więc np. w gorącej herbacie, którą lepiej przestudzić nim dodany zostanie do niej miód.

Dolnośląska Organizacja Regionalnego Związku Pszczelarzy zrzesza 14 kół. Koło działające na terenie Powiatu Jeleniogórskiego jest jednym z największych kół w Polsce, w którym jest ok. 158 pszczelarzy, posiadających razem ok 3,5 tys. rodzin pszczelich.

- Głównym celem pszczelarstwa nie jest pozyskiwanie i sprzedaż miodu, a sam fakt posiadania tych pszczół w ramach rodzin pszczelich, aby zapylały rośliny. Pozyskiwane są również mleczko pszczele, pyłek, wosk i propolis, czyli kit pszczeli, który jest świetnym lekarstwem antybakteryjnym i antywirusowym, co potwierdziły najnowsze badania. Niestety z roku na rok liczba pszczół wciąż maleje z powodu różnych chorób, chemizacji w rolnictwie, fal jakie emitują sieci energetyczne, różne nadajniki i anteny, przez które pszczoła traci orientację w terenie i nie wraca do ula. Bywa, że u jednego pszczelarza pada nawet 80 procent pszczół w jednym roku – powiedział Edward Piegsa, skarbnik Powiatowego Koła Pszczelarzy.

Warto promować pszczelarstwo, ponieważ jeśli zginie na ziemi ostatnia pszczoła, ludzkość będzie mogła żyć jeszcze jedynie przez cztery lata. Wyliczył to niegdyś Albert Einstein, a dziś potwierdzają współcześni naukowcy.

- Wspieramy powiatowe pszczelarstwo pod każdym względem, ponieważ nie może ono zginąć. Jestem wdzięczny, że są osoby, które tak prężnie działają na rzecz utrzymywania harmonii w przyrodzie właśnie poprzez zajmowanie się pszczołami. Chcemy coraz bardziej promować regionalne produkty pszczelarskie szczególnie poza granicami powiatu i państwa – mówi Jacek Włodyga, starosta powiatowy.
We wrześniu w Cieplicach odbędzie się Festiwal Miodu, który wcześniej organizowany był na Placu Piastowskim pod nazwą Międzynarodowych Targów Pszczelarskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
116
Nigdy
23%
Rzadko
46%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group