Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 6342
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ku czci Najświętszego Sakramentu

Czwartek, 23 czerwca 2011, 14:19
Aktualizacja: Piątek, 24 czerwca 2011, 9:20
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Ku czci Najświętszego Sakramentu
Fot. Petr
Dzisiaj, 23 czerwca na terenie całej Polski trwają uroczystości ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwane świętem Bożego Ciała, którego najistotniejszy element stanowią procesje do czterech ołtarzy. I nie inaczej jest także w Jeleniej Górze, gdzie księża i wierni z parafii pw. Krzyża Świętego przeszli ulicą 1–go Maja, Klonowica oraz Okrzei.

Początki uroczystości Bożego Ciała sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy to po raz pierwszy w Kolonii w Niemczech, po zakończeniu mszy świętej księża i wierni uczestniczyli w procesji, w której na czele niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W Polsce, Boże Ciało zaczęto obchodzić w diecezji krakowskiej na początku XIV wieku, jednak procesje upowszechniły się dopiero sto lat później. Dzisiaj uroczystości ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa są jednym z największych wydarzeń w roku liturgicznym Kościoła katolickiego.

Tradycyjnie z okazji święta Bożego Ciała księża i wierni z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze przeszli dziś ulicami 1 Maja, Klonowica oraz Okrzei do czterech ołtarzy, które przygotowali parafianie. Dlaczego czterech? Albowiem ołtarzy zawsze jest tyle, ilu było Ewangelistów – podczas każdego z przystanków czyta się po kolei fragmenty Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.

W uroczystej procesji jak zwykle uczestniczyły tłumy wiernych i dzieci obchodzących rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Podczas liturgii, która odbyła się przed procesją w Kościele Łaski pw. Krzyża Świętego pożegnano dwóch duszpasterzy – ks. Piotra Sikorskiego i ks. Piotra Filipka, którzy zostaną przeniesieni do innych parafii.

Uroczystości i tradycyjne procesje z okazji Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyły się także w pozostałych parafiach. Święto, które jest wspomnieniem ustanowienia Najświętszego Sakramentu, stanowi przy okazji okazję do manifestacji wiary.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group