Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 7423
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?

Poniedziałek, 22 listopada 2021, 7:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Kto zadba o dawny cmentarz żydowski?
Fot. WAC
To smutne w jakim stanie znajduje się teren dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze - mówi pan Jędrzej.
Nagrobki, które tam zostały, a jest ich niewiele są albo porozrzucane w krzakach albo leżą płasko i zarastają – mówi nasz Czytelnik. - Czy Miasta nie stać nawet, aby te nagrobki postawić pionowo i uporządkować te w krzakach. Przecież nie jest to żaden wielki koszt. Ci ludzie, którzy tam leżą byli przecież również mieszkańcami tego miasta, prowadzili tutaj firmy, przedsiębiorstwa i należy im się także po śmierci szacunek.
Cmentarz przy ul. Sudeckiej formalnie został zlikwidowany na początku lat 70. XX wieku - mówi Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta. - Miasto zobowiązało się wtedy do wystawienia tablicy pamiątkowej informującej o przeszłości tego miejsca. W kwestiach związanych z terenem dawnego cmentarza jesteśmy w kontakcie ze Społeczno - Kulturalnym Towarzystwem Żydów w Polsce. Obszar ten też znajduje się pod stałym nadzorem konserwatora zabytków. Bieżące prace porządkowe na dawnym cmentarzu ( koszenie trawy, sprzątanie śmieci, uprzątanie gałęzi i liści) prowadzą pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Musimy jednak pamiętać, że przy ewentualnych kwestiach porządkowych dotyczących miejsc pochówku musimy mieć na uwadze zasadę judaizmu mówiącą, że tablica nagrobkowa (macewa) nie może być przenoszona w inne miejsce i musi pozostać w miejscu pochówku danego człowieka.

Twoja reakcja na artykuł?

9
14%
Cieszy
13
21%
Hahaha
3
5%
Nudzi
12
19%
Smuci
2
3%
Złości
24
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (89)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group