Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 8005
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Kto truje Kamienną?

Wtorek, 22 stycznia 2019, 6:05
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2019, 6:37
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Kto truje Kamienną?
Fot. WAC
– Rzeka Kamienna w Szklarskiej Porębie coraz bardziej przypomina ściek – alarmują spacerowicze, wędrujący szlakiem wiodącym wzdłuż rzeki w pobliżu wodospadu Szklarka.

Rzeka jest szczególnie zanieczyszczona w okresach zwiększonego napływu turystów - podczas wakacji czy długich weekendów. Nad Kamienną unosi się wtedy odór mocno odczuwalny przez mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów. Ich obserwacje potwierdzają przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego, gdyż smród jest bardzo dotkliwy przy wejściu do parku narodowego przy parkingu koło Wodospadu Szklarki. Czy zanieczyszczenie rzeki jest związane z nielegalnymi zrzutami ścieków, czy też wskazuje na niewydolność miejscowej oczyszczalni ścieków?

Obecne zanieczyszczanie rzeki Kamiennej jest spowodowane prowadzonymi pracami remontowymi przepustów na potoku Kurzacka Woda w Szklarskiej Porębie – informuje Marcin Kryrowicz, kierownik Oddziału Szklarska Poręba Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji. - Natomiast  pojawiający się zapach, szczególnie w okolicy szlaku turystycznego do wodospadu Szklarka, spowodowany jest niedostatecznym usuwaniem związków biogennych (azot, fosfor) ze ścieków pochodzących z oczyszczalni w Szklarskiej Porębie. Podstawowym niedoborem jakościowym systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Szklarska Poręba pozostaje niedostosowanie oczyszczalni ścieków przy ul. Hofmana do wymogów obowiązującego prawa w zakresie technologii usuwania biogenów.

W celu spełnienia powyższych wymogów oraz zapewnienia odbioru zwiększonej ilości ścieków, KSWiK zawarł 5.01.2018 r. umowę z Biurem Projektów i Realizacji Obiektów Gospodarki Wodno-ściekowej “BIPROWOD” Sp. z o.o. na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej oczyszczalni ścieków przy ul. Hofmana w Szklarskiej Porębie o przepustowości 4000 m3/d wraz z adaptacją istniejącego projektu budowlanego, dotyczącego usuwania związków biogennych, włącznie z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę. Planowany termin uzyskania decyzji to lipiec 2019 r.

Stojąc przed faktem modernizacji oczyszczalni, KSWiK wykonał analizę bilansu ścieków odbieranych od gospodarstw domowych oraz obiektów posiadających bazę noclegową pod kątem ich ilości dopływającej do oczyszczalni. Pod uwagę wzięto również wykaz nieruchomości, mogących  potencjalnie podłączyć się do sieci kanalizacyjnej (na podstawie wydanych warunków technicznych).

Jednocześnie informuję, że niekontrolowany zrzut osadu z naszej oczyszczalni występuje jedynie w sytuacjach intensywnych opadów lub roztopów i ma to związek z przeciążeniem hydraulicznym oczyszczalni, spowodowanym zwiększonym napływem wód przypadkowych - Marcin Kryrowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

3
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
4
7%
Smuci
21
34%
Złości
32
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
66
Tak
76%
Nie
14%
Było blisko...
11%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group