Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8171
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON: oswoić starość

Wtorek, 7 sierpnia 2018, 7:28
Aktualizacja: 11:16
Autor: KSON
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotykają się przede wszystkim ludzie starsi. – Przychodzą do nas z różnymi niepełnosprawnościami i problemami, którym próbujemy sprostać, ale co równie ważne, staramy się oswajać starość – mówi Stanisław Schubert, prezes KSON.
- Tematem chorób neurodegeneracyjnych zajmiemy się we wrześniowym projekcie współfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pod tytułem „Edukacyjny program dla opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnościami typu otępiennego, w szczególności z chorobą Alzheimera”. Naszym celem jest przyswojenie wiedzy z tematyki chorób demencyjnych prowadzone w postaci wykładów, warsztatów, indywidualnych spotkań z psychologiem oraz psychiatrą. Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę naukową – informuje prezes.

Demencja dotyczy coraz większej liczby pacjentów, ze względu na zmiany demograficzne i wydłużający się okres życia człowieka. Tylko 2% przypadków chorób demencyjnych dotyczy osób poniżej 60 roku życia. Bardzo rzadko, ale mogą zdarzyć się przypadki zachorowań u 30-40 latków. Szacuje się, że obecnie w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia otępienne choruje nawet 400 tys. osób. Nie jest to mała liczba, zwłaszcza że liczebność naszej populacji wciąż rośnie, podobnie do średniej długości życia społeczeństwa.
W trakcie spotkań szczególny nacisk będzie kładziony na informowanie, że jak przy każdej innej chorobie, także przy demencji istnieje odpowiednia profilaktyka oraz ocena czynników ryzyka wystąpienia tej przypadłości.

Koordynator projektu, Monika Żak z KSON przewiduje, aby w pierwszej kolejności warsztaty skierowane były do opiekunów chorych.

-Istotną w tym projekcie rolę będą odgrywały „Warsztaty Wytchnieniowe” przybliżające opiekunom (także rodzinom) problemy związane z rehabilitacją. Warsztaty w swoim założeniu mają nie tylko nauczyć postępowania z chorym ale również dać szansę opiekunom (zazwyczaj rodzinie) odpocząć od pełnej stresów codzienności. Nasz zespół postara się pokazać tę drogę - powiedziała Monika Żak.

Należy pamiętać, że wbrew powszechnej opinii demencja nie jest „naturalną koleją rzeczy”. Jest to choroba progresywna mózgu, różniąca się od zwykłego zapominania, które zdarza się każdemu z nas. Dotyka wielu sfer życia utrudniając codzienne czynności chorego i jego najbliższych. Często w zaawansowanym stadium choroby pojawia się duże niebezpieczeństwo, że chory nieopacznie się zrani lub zgubi. Pojawia się lęk, zmiany nastrojów, chory jest „nieobecny”. Odpowiednia wiedza i działania mogą spowolnić rozwój choroby, a na pewno spróbować ją zrozumieć, w czym my będziemy starali się pomóc.

Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do współpracy i zapisać do projektu. Pierwsze zajęcia planowane są na początek września.

- Zapraszamy do siedziby KSON, bądź prosimy dzwonić pod numer 533 734 343 – zachęca do udziału Monika Żak. - Informujemy o tym na naszej stronie www.kson.pl, a dodać należy, że większość naszych seniorów dość sprawnie posługuje się Internetem dzięki kolejnym kursom komputerowym organizowanych w KSON - dodaje.

Ponadto w ramach projektu PFRON Sejmik prowadzi doradztwo psychologiczne i w tej sprawie można umówić się na konsultacje w poniedziałki od 10.00 do 12.00 oraz w środy od 12.00 do 16.00.

Kontakt z KSON-em: także od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00 pod numerem telefonu 75 75 242 54, bezpłatna infolinia 800 700 025, mailowo na biuro@kson.pl lub osobiście w siedzibie KSON-u, ul. Osiedle Robotnicze 47 A w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
809
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group