Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10176
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON ma nowoczesną pracownię komputerową dla seniorów

Wtorek, 5 marca 2013, 8:06
Aktualizacja: Niedziela, 10 marca 2013, 22:05
Autor: Mea
Jelenia Góra: KSON ma nowoczesną pracownię komputerową dla seniorów
Fot. Mea
Pracownia w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych to efekt wygranego przez KSON konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zatytułowanego „Senior na czasie”. Jej utworzenie kosztowało około 100 tys. zł, na wyposażeniu jest 20 laptopów. Otwarcie odbyło się wczoraj (4. marca) z udziałem przedstawicieli rządu.

W listopadzie KSON wygrał konkurs Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Senior na czasie”. Oceniane w nim były działania aktywizujące ludzi powyżej 60. roku życia. W KSON takich działań było wiele. Odbywały się m.in. wykłady z psychologii czy kursy obsługi komputera.

– Na zajęcia do pracowni zgłosiło się ponad 160 osób, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na taką działalność, jednak mogliśmy przyjąć na razie tylko 20 osób. Wyremontowane pomieszczenie zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, który służy do nauki obsługi komputera oraz poruszania się w Internecie – podkreślił prezes KSON Stanisław Schubert.

- Gdyby nie wolontariusze, czyli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” oraz inni przyjaciele KSON-u, nigdy pracownia ta nie mogłaby powstać, za co im serdecznie dziękuję – dodał.
Na uroczystość otwarcia przybył Mirosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

– Utworzenie takiej pracowni jest bardzo ważne. Trzeba jak najlepiej wykorzystywać środki pieniężne i starać się rehabilitować osoby z niepełnosprawnością, by później mogły odnaleźć się na rynku pracy. Nie ma bowiem lepszej rehabilitacji niż poprzez pracę, bo to prowadzi do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób wykluczonych poprzez choroby czy wiek – powiedział Jarosław Duda.

Uczestnicy zajęć są zadowoleni z nowego sprzętu. – Dwa razy w tygodniu chodzimy na zajęcia, na których poznajemy zasady pracy z komputerem, w programach tekstowych, graficznych, a teraz uczymy się poruszania w Internecie. Dużym ułatwieniem jest dla mnie możliwość opłacania rachunków przez Internet. Mimo, że mam w domu komputer wcześniej nie korzystałam z kont internetowych – podkreśliła Halina Gajewska z Jeleniej Góry.

- Też mam w domu komputer i sam uczyłem się jego obsługi, jednak to nie to samo, co lekcja z fachowcem, który pokaże wszystkie potrzebne funkcje programów. Prowadzę zespół folklorystyczny Jeleniogórzanie przy Osiedlowym Domu Kultury i muszę pisać teksty piosenek, scenariusze występów czy wysyłać materiały innym przez Internet. W wieku ponad 60 lat już się nie ma tak błyskotliwego umysłu i dobrej pamięci, by od razu wszystko zapamiętać, dlatego trzeba ćwiczyć technikę korzystania z laptopa i sieci – zaznaczył Marian Zdybał, uczestnik zajęć.

Zajęcia potrwają do końca maja, a później, jeśli będą na to fundusze, planowane jest utworzenie kolejnych grup edukacji komputerowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1060
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group