Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2352
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Książnica nagrodzona

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 4 stycznia 2019, 6:15
Aktualizacja: Niedziela, 6 stycznia 2019, 8:27
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Piotr Lewaszkiewicz i Jan Lercher
Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze otrzymała dyplom uznania za cykl działań w ramach obchodów Światowego Dnia Książki. Impreza „Tradycja Ziołolecznictwa w Karkonoszach" została objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Kontynuacją tych działań będą spotkania w klubie czytelniczym „Laboranci z Karkonoszy”. Najbliższe zaplanowano na 14 stycznia o godz. 16.00. Wstęp jest wolny.

Jak mówi Kamila Wilk, kierownik Działu Informacyjno – Bibliograficznego Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, dyplom uznania był dopełnieniem wspaniałych inicjatyw, które udało się zorganizować w ramach imprezy „Tradycja Ziołolecznictwa w Karkonoszach".

- Były to m.in. trzy wystawy: fotograficzna Zygmunta Strzeleckiego „Rośliny Gór i Pogórza”, prac Olgi Chorążyczewskiej „Zielnik Sudecki” oraz wystawa książek nieżyjącego już Krzysztofa Kmiecia, doktora farmacji, zajmującego się roślinami leczniczymi oraz ich znaczeniem w sztuce i architekturze – wymienia szefowa projektu Kamila Wilk.
– Ponadto odbyły się trzy spotkania autorskie z Magdaleną Woźniak - autorką książki „Gniazdo żmij : rzecz o Laborantach z Karkonoszy”, Marią Dolczewską autorką książki „Izery: moja rowerowa przestrzeń” i Przemysławem Wiaterem – autorem pozycji „Laboranci u Ducha Gór”. Była także prezentacja wydawnictwa regionalnego Ad Rem, które wyspecjalizowało się w dokumentowaniu historii regionu czy wystawa książek zielarskich i nowości wydawniczych. Karkonoski Park Narodowy zaprezentował swoje wydawnictwa i przeprowadził zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży. A współcześni laboranci – kontynuujący tradycje zielarskie w XXI w. - przygotowali wiele niespodzianek. Najciekawszą z atrakcji była prelekcja Grażyny Mańturzyk „Zioła w kuchni, zioła dla zdrowia i urody” z warsztatem kulinarnym z zastosowanie ziół w kuchni, wykorzystaniem właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych ziół. Nie mogło też zabraknąć degustacji herbatek ziołowych, zielonych drinków i karkonoskich nalewek – dodaje Katarzyna Wilk.

Impreza ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, stąd pomysł by temat ziół i ziołolecznictwa był w Książnicy Karkonoskiej kontynuowany. W tym celu powrócono do spotkań czytelniczych, tym razem klubu „Laboranci Karkonoszy”.

- Nazwa nasunęła mi się po przeczytaniu książki Przemysława Wiatera „Laboranci u Ducha Gór – wyjaśnia Kamila Wilk. – Laboranci to ciekawi ludzie, którzy przyjechali na nasze tereny często z przymusu i zaczęli wykorzystywać z natury to, co tu zastali. Wiedzieli m.in. do czego służą zioła rosnące na łące. Obecnie znów powróciła moda na ziołolecznictwo. Coraz więcej ludzi zaczyna się tym tematem interesować, stąd pomysł, by zaprosić ich do nas, by tą wiedzą się z nami podzielili. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są zdrowie i natura. Zachęcamy do przyniesienia własnych książek o ziołach i ziołolecznictwie, podzielenia się doświadczeniami wykorzystywania ziół. Najbliższe spotkanie odbędzie się już 14 stycznia br. o godz. 16.00 na pierwszym piętrze Książnicy Karkonoskiej – dodaje Kamila Wilk.

Twoja reakcja na artykuł?

18
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Tosia 11 4-01-2019 8:06
Nasza Ksiąznica to porządna instytucja, ktora naprawdę pracuje dla środowiska.Jest to dorobek wszystkich. Zawsze jest się tam mile widzianym. Man nadzieję, źe Zawiła tego nie zniszczy
~Johann 4-01-2019 9:20
do: ~Tosia 11 (8:06)
Tosiu, dlaczego Zawiła miałby to zniszczyć?
~Morda radziecka 4-01-2019 10:34
do: ~Johann (9:20)
Może dlatego, że KK fajnie się rozwinęła pod nieobecność Pana Complexa.
~posoka 4-01-2019 11:48
do: ~Tosia 11 (8:06)
Ale ta Tosia 11 bajdurzy. Warto by zauważyć że Książnica Karkonoska to pomysł Zawiły który również nadzorował jej powstawanie i pierwsze lata działalności. Z całą pewnością KK to dzieło pana Zawiły. I może się nią chwalić.
~ 4-01-2019 10:39
Kobiety w japonkach - o co chodzi ' jakiś upał w centrum miasta
~Logo 4-01-2019 11:03
A ta instytucja się sama finansuje? Czy My tyramy i płacimy na nią podatki?
~ 4-01-2019 14:02
Nie było mnie w Jeleniej Górze, kiedy wcześniej Książnicą zarządzał p. Zawiła. Ale kiedy przyszłam po raz pierwszy do biblioteki, poczułam się jak intruz. Było niegrzecznie i nieprzyjemnie. Takie opinie słyszałam też od znajomych. Nie wiem, czy to za sprawą p. Sawicz, czy "po prostu" wszystko się zmieniło. Było miło, przyjemnie, pomocnie, a bibliotekarzom chciało się chcieć robić więcej, niż za kontuarem odbierać i zapisywać wypożyczane książki. To teraz wspaniała placówka kultury. Pan Zawiła jest tak naprawdę ciepłym człowiekiem, pełnym empatii i kochającym książki. Więc, mam nadzieję, może być tylko lepiej
~ 4-01-2019 19:11
o ku... na to idą moje podatki?
użytkownik facebook 5-01-2019 11:03
gratulacje
~no cóż 6-01-2019 9:28
Z g...a bicza nie ukręcisz. Nawet przy dużym wsparciu Jelonki.
~Prze 7-01-2019 12:44
Żart jakiś ? ta impreza, gdyby nie KPN i AdRem, to zebranie staruszek, które „bawią się” w zioła. Kamila Wilk powinna douczyć się z historii regionu, bo jednym uchem wleciało, drugim wyleciało. Wypowiedź na poziomie podstawówki. Lepiej niech kupują książki w Książnicy, bo to im wychodzi doskonale.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group