Środa, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 9999
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książęce wody i Książ

Sobota, 12 marca 2022, 5:53
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Książęce wody i Książ
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Zamek Książ w Wałbrzychu oraz uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. oferują od wspólny bilet. W ramach akcji Lokalnej Organizacji Turystycznej, promującej szczawieńskie wody mineralne odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Książ i Szczawno-Zdrój łączy wspólna historia, gdyż przez ponad 400 lat stanowiły własność rodziny Hochberg von Pless.

W ramach biletu do Zamku Książ i zabytkowej pijalni wód mineralnych w Szczawnie będzie można nie tylko zwiedzić najpiękniejszą rezydencję arystokratyczną w południowej Polsce, ale także napić się wody mineralnej, która stanowiła niegdyś skarb i dumę jego właścicieli. Założenia wspólnego projektu „Książęce Wody Uzdrowiskowe” przedstawili w wybudowanej przez księcia Jana Henryka XI Hochberg von Pless zabytkowej pijalni wód mineralnych prezeska Zamku Książ Anna Żabska oraz prezes Uzdrowiska Ireneusz Grzybowski.

Książęce wody ze Szczawna były niegdyś sławne na całym świecie. Do celów leczniczych stosowali je członkowie rodzin królewskich i kuracjusze z najodleglejszych zakątków Europy. Książęce wody uzdrowiskowe to projekt Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej realizowany przy współpracy z Zamkiem Książ i Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina S.A. Ma za cel przywrócenie szczawieńskim wodom sławy na którą zasługują – wyjaśnia prezes Zamku Książ i LOT AW, Anna Żabska.

W 1599 roku lekarz i przyrodnik, Caspar Schwenckfeldt, nadworny lekarz Hochbergów z Książa potwierdził lecznicze właściwości szczawieńskich zdrojów. Wkrótce też obudowano ujęcia, by wykorzystać wodę w celach leczniczych. Z roku na rok rosła sława wód mineralnych ze Szczawna-Zdroju. Prawdziwy renesans miał miejsce w I połowie XIX wieku. Wtedy to pan na Książu, hrabia Hans Heinrich VI Hochberg postanowił urządzić w Szczawnie uzdrowisko na europejskim poziomie. Zadania tego podjął się w 1815 roku lekarz Hochbergów, Samuel August Zemplin . W nadających się do tego budynkach urządzano pokoje gościnne. Budowano nowe pensjonaty, restauracje i hotele. W 1845 roku uzdrowisko dysponowało 1500 miejscami dla kuracjuszy. Pojawiło się mnóstwo publikacji o leczniczych właściwościach tutejszych wód i pozytywnych efektach kuracji. Obecnie w Szczawnie-Zdroju eksploatowane są cztery źródła: Mieszko (historyczne Oberbrunnen), Dąbrówka (historyczne Kronenquelle), Młynarz (historyczne Muhlbrunnen) i Marta (historyczne Marthaquelle).

KSIĄŻĘCE WODY UZDROWISKOWE - harmonogram wydarzeń:

18.03, godz. 16:00 – Wody podziemne Szczawna – spotkanie z hydrogeologiem Piotrem Wojtkowskim, Pijalnia Wód Mineralnych, : info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834

19-20.03 godz. 10:00-16:00 – Festiwal Wody – spotkania z fizjoterapeutami z Uzdrowiska, inhalacje, spotkanie z dietetykiem, prezentacja wód z degustacją, wystawa tematyczna.

20.03, godz. 15:00 – „Zamek Książ i książęce uzdrowisko Szczawno” – spotkanie z cyklu O historii na żywo, prelegent Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834

22.03 godz. 17:00 – „Wody Szczawna – źródła zdrowia i życia” - Spotkanie z doktorem Jackiem Gąsiorowskim nt. prozdrowotnych właściwości wody; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834

02.04 godz. 15:00 – „Od Bad Salzbrunn do Szczawna-Zdroju” - Spacer historyczny z prezesem Fundacji księżnej Daisy von Pless, Mateuszem Mykytyszynem; start przy wejściu do Pijalni Wód Mineralnych; zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
599
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Wdrażamy w tryb życia sportowca
 
10 pytań do...
10 pytań do – podinsp. Edyta Bagrowska
 
Aktualności
Wielbłądek urodził się na oczach zwiedzających!
 
Kultura
Gra z cieniem
 
112
Skoczył z wiaduktu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group