Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7538
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyże dla Sybiraków. Święto pamięci zesłańcom

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 września 2012, 15:58
Aktualizacja: 16:36
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Trzynaście osób zostało dzisiaj (17 września) odznaczonych podczas obchodów Światowego Dnia Sybiraka. – Spotykamy się, aby uczcić pamięć o zesłańcach, których nie ma już z nami, oddać hołd żyjącym Sybirakom oraz uczyć młodzież o tamtych wydarzeniach, by byli świadomi historii naszego kraju – mówiła Bożena Dudzińska, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Jeleniej Górze.

Na uroczystości byli obecni m.in.: posłanki Zofia Czernow i Marzena Machałek, wicewojewoda Ewa Mańkowska oraz prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Krzyż Zesłańców Sybiru otrzymali: Bolesław Kobak, Teresa Trojnara, Wanda Strzecha, Maria Górka, Helena Muzyczka, Janina Karkocka, a także Bogdan Hawa. Srebrny Krzyż Zasługi przyznano: Henrykowi Koniarzowi, pośmiertnie Zofii Lewińskiej, Krystynie Litynskiej oraz Eugenii Maj. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymały: Teresa Kukurydziak i Janina Łanucka.

- Byłem dwa lata na Syberii. Z Armią Andersa przeszedłem do Persji. Napisaliśmy wspomnienia o naszych przejściach. Widziałem też generała Władysława Sikorskiego. Chcę młodym ludziom przekazywać historię o Kresach Wschodnich i deportacjach ludności, by pamiętali o nas, bo to jest najważniejsze – powiedział Henryk Koniarz, Sybirak odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Na obchodach wystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1, którzy zaprezentowali sceny z życia Sybiraków, opracowanych na podstawie przeżyć więźniów. – Uważam, że musimy pamiętać o historii Sybiraków i naszym obowiązkiem jest przekazywać ją młodszym kolegom - mówiła Marysia Zagajewska, uczennica Gimnazjum nr 1.

Sybiracy są wielkimi patriotami, a w naszym regionie żyje ich jeszcze 2300, należą do 17 kół terenowych Związku Sybiraków, jednak najwięcej jest ich w Jeleniej Górze. - Ponieważ uważamy, że historia w szkołach nie jest dobrze przekazywana, staramy się uzupełniać wiedzę uczniów i współpracować ze szkołami – dodała Bożena Dudzińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Jel... 17-09-2012 19:23
jak zwykle o najstarszych zapomnieli ...
~ 17-09-2012 20:21
DOLNOŚLĄZAK. Do Pana Henryka Koniarza. Zazdroszczę , że zdążył Pan do Andersa zanim wyprowadził uformowaną w ZSRR z zesłańców armię via Palestyna do Afryki. Dziś ta armia jest postrzegana jako słuszna. Ci, którzy do Andersa nie zdążyli /bo Anders spieprzył z ZSRR, pozostawiając na pastwę losu ogrom zesłańców/ wstąpili wraz z psem Szarikiem i 4 pancernymi do armii, która współcześni określają jako polskojęzyczne wojsko. To "polskojęzyczne" wojsko oraz przypisani do niego sybiracy zostali współcześnie upodleni przez postsolidarnościowych a...lfabetów historycznych. Okrutnie upodleni!!!!
~ 17-09-2012 20:31
Cd. z 20:21. 17 września to dzień szczególny. W tym to bowiem dniu, przed laty wydarzyło się bardzo wiele. 17.09.1920 Armia Czerwona opuściła teren Polski po klęsce pod Warszawą. 17.09.1939 Armia Czerwona wkroczyła do Polski z "pokojowa misją". 17.09.1980 Władze PRL zarejestrowały Związek "Solidarność". Wg mnie dwie ostatnie daty to tragedia narodu Polskiego. DOLNOŚLĄZAK
~Rtyu 17-09-2012 21:12
Boję się obecnej władzy o swoje bezpieczeństwo,PO nie dajesz ludziom normalnie życ,kim wy naprawde jestescie,kogo reprezentujecie.
~ 17-09-2012 22:04
do C..ja. jak ci nie pasuje to nie czytaj, oszołomie
~ciotazpo 18-09-2012 8:52
Ty dolny ślonzak jak piszesz to pisz z sensem a jak nie potrawisz to nie obrażaj ,,C>>Brakuje Polsce Piłsudzkiego, który jak trzeba potrafił rzucić mięchem, określając działalność polityków przed wojną!Ja wiem, słowo prawica obowiązuje! Dla mnie prawica to,prawość i szlachetność, patriotyzm i postępowanie wg. honoru! Lewica i PO to pochodne od lewizmu,skręcić coś na lewo, kombinować, kłamać i robić społeczeństwo w tzw konia! Lewak i płowiec jeden język rozumie: gruby i prostacki ale przez lata nauczył swych przedstawicieli używać języka bardziej cywilizowanego!Ale nauczyć się, czy być inteligentnym to dwie różne rzeczy. Wśród lewackiej i pełowskiej "jenteligencji" nauczonych jest dużo, inteligentnych mniej!
~17sqandal 18-09-2012 9:58
skąd Oni biora Tych sybiraków ? ciekawe i jak różnioca między sybirakiem który dostal krzyż srebny a sybirakiem który dostał brązowy i tymi < maluskimi sybirakami > którzt schorowani i zapomniani dogorywają ..... albo jest teń dzień dla wszystkich albo GO wcale nie obchodzimy . I jeszcze zdanie o Piusuckim czy jak mu tam , nie był wcale taki krysaliczny jak Go tu opisują ale to juz inna inszość
~emerytka 18-09-2012 11:33
Wzięłam udział we Mszy św z okazji rocznicy 17 września i jestem bardzo szczęśliwa,że tam się nalazłam.Nie mam na szczęście wśród rodziny żadnych osób,które by ucierpiały w związku z zsyłkami,ale mogłam dopiero w wolnej Polsce poznać ogrom cierpień Polaków i innych narodów zsyłanych na Sybir.Cieszę się bardzo,ze w Jeleniej Górze jest takie gimnazjum,którego młodzież współpracuje z Sybirakami.Jest nadzieja,że pamięć o nich nie zaginie ,kiedy już odejdą od nas.Wielki szacunek dla GRONA PEDAGOGICZNEGO I MŁODZIEŻY I Gimnazjum w Jeleniej Górze.
~jelgor 18-09-2012 13:49
Wydaje mi się,że kolor odznaczń jest uzależniony od czasu przebywania na zsyłce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group