Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 6777
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Krzyż stał się bramą

Czwartek, 1 kwietnia 2010, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Krzyż stał się bramą
Fot. Organizatorzy
Wczoraj w Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego młodzież przedstawiła debatę nad obecnością krzyży w szkołach. Przy wspólnym stole zasiedli ateiści, agnostycy i wierzący tzw. niepraktykujący.

Było to przedstawienie wprowadzające w Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne. – Mottem były słowa: KRZYŻ STAŁ SIĘ BRAMĄ, zaczerpnięte z wiersza C.K. Norwida „Krzyż i dziecko”. Natomiast „Księgi Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego” A. Mickiewicza były niejako klamrą zamykającą całość – mówi Barbara Ludorowska, nauczycielka religii z „trójki”.

Słuchacze dwukrotnie usłyszeli słowa Wieszcza : „Ale Chrystus zmartwychwstał i wypędziwszy Imperatorów zatknął krzyż swój na stolicy ich (…)A wszystkie narody, które uwierzyły, czy to Niemcy, czy Włochy, czy Francuzi, czy Polacy, uważali siebie za jeden naród, i nazwano ten naród Chrześcijaństwem. I królowie różnych narodów uważali się za braci, i szli pod jednym znakiem krzyża”.

Młodzież wcieliła się w role rodziców uczniów klas pierwszych, którzy mają podjąć decyzję czy usunąć krzyże ze szkoły. Do wspólnego stołu zasiedli katolicy, ateiści, żądający usunięcia symboli chrześcijańskich, ludzie określający się jako wierzący i niepraktykujący i agnostycy. Odwołując się do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży we włoskich szkołach, do Konstytucji RP, Uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lutego 2010 r. w sprawie poszanowania Krzyża, każda ze stron przedstawiła swoje racje.

Przedstawienie zakończył ewangeliczny przekaz o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wiara w to najważniejsze wydarzenie chrześcijaństwa, pozostaje jednak zawsze kwestią osobistego wyboru człowieka. – Może warto więc w dniach przygotowania do Świąt postawić sobie bardzo proste, a jednocześnie trudne pytanie: Czy w to wierzę, czy świętując Wielkanoc nie oszukuje siebie. Bo po co świętować , skoro nie wierzę, że Chrystus zmartwychwstał?” – pytała młodzież kończąc swój występ.

Na zakończenie życzenia świąteczne nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom złożył ks. dziekan Bogdan Żygadło oraz dyrektor „trójki” Marek Przeorski.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
77
Tak
29%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group