Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7184
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Krzysztof Zanussi: – Nie jestem germanofobem, ale…

Poniedziałek, 17 października 2011, 8:30
Aktualizacja: 9:26
Autor: Jakub Thauer
JELENIA GÓRA: Krzysztof Zanussi: – Nie jestem germanofobem, ale…
Fot. Jakub Thauer
W ramach Festiwalu Filmu Niemieckiego "Polscy artyści w filmie niemieckim" wczoraj w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z Krzysztofem Zanussim – znakomitym polskim reżyserem i scenarzystą filmowym.

Krzysztof Zanussi jest najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie, polskim twórcą filmowych. Filmy, które ma na swoim koncie - takie jak m.in. "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Constans", "Spirala", "Cwał" czy "Rok spokojnego słońca" - zdobyły wiele nagród, a filozoficzno-etyczne problemy, które w nich stawiał, dały mu miano reżysera - intelektualisty. Jest także reżyserem teatralnym, autorem książek i scenariuszy, pedagogiem i producentem.

– Nie jestem germanofobem, ale nie czuje się w tym kraju najlepiej, choć dużo im zawdzięczam. Nie czuje się w ich kulturze jak ryba w wodzie. W latach 60. ludzie którzy przeżyli wojnę ulegali stereotypom co do kultury niemieckiej. Niemcy również mają opory co do Polaków. Dla mnie Polskę reprezentuje polska elita, polskie tradycje a Niemcy zawsze mają przed oczami obraz polskiej biedy, przez co nie jest mi łatwo współpracować z Niemcami. Nie są oni nauczeni współpracy tak jak na przykład Włosi – mówił Krzysztof Zanuss.i

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group