Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1695
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzesimir Dębski nie wycofał się z komitetu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 kwietnia 2017, 8:30
Aktualizacja: 8:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum Jelonki.com/P. Kaczałko
Słynny kompozytor przyznaje, że nie podoba mu się projekt autorstwa Andrzeja Pityńskiego, ale nie wycofał się z honorowego członkostwa w Komitecie Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian. Informację taką podaje Miasto Jelenia Góra na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Tweeter, powołując się na artykuł jednego z portali internetowych.

- Zapisałem się do komitetu i go popieram, bo chciałbym, żeby powstał pomnik – podkreślił Krzesimir Dębski, który uważa, że „Rzeź Wołyńska” w zaproponowanej formie jest nie do przyjęcia. - Powinien być konkurs i wtedy komisja złożona z fachowców, autorytetów wybierze dobry artystycznie i merytorycznie pomnik – zaznacza. - Zabrakło tu procedury demokratycznej – dodał K. Dębski.

Czy przed przystąpieniem do komitetu widział pan w jakiej formie zaproponowano pomnik? - zapytaliśmy. - Być może ktoś mi mówił, ale nie dosłyszałem. Skoro tworzy się komitet, to wiadomo, że pomnika nie ma – odniósł wrażenie muzyk, którego rodzina doświadczyła strasznych wydarzeń na Wołyniu cudem unikając śmierci z rąk ukraińskiej organizacji UPA.

Zdaniem Dębskiego zaproponowany pomnik jest zbyt drastyczny, wręcz „bombastyczny”. - 14 metrów wielkości?! Stawia się olbrzymią ilość pomników: papieskich, Lecha Kaczyńskiego – krzywdzi się te osoby. Oni z zaświatów wołają o pomstę. Gust estetyczny w Polsce jest straszny. To wieloletnie zaniedbania w kształceniu estetycznym – tłumaczy Krzesimir Dębski.

Artysta podkreśla, że dobre intencje to nie wszystko. - Przed wojną też były afery z pomnikami. Był taki Jan Styka, który na klęczkach malował i modlił się, żeby dobrze malował. Bóg wyszedł zza chmur i mówi: ty Styka, nie maluj mnie na kolanach, tylko mnie maluj dobrze – anegdotą porównał chęci założycieli komitetu K. Dębski. - Całym sercem jestem za upamiętnieniem, ale nie w taki sposób – zaznaczył muzyk.

- Jelenia Góra jest pięknym miastem z piękną architekturą – muszą tu powstawać rzeczy piękne. Tak było z filmem „Wołyń” - baliśmy się, bo temat bardzo trudny i straszny, ale okazało się, że film został zrobiony fachowo artystycznie i merytorycznie, i mamy rzecz trwałą, która nakłania do refleksji. Z kolei film „Smoleńsk” to katastrofa – złe rzeczy szkodzą każdej sprawie – stwierdził dyrygent, któremu bliski jest nasz region, ponieważ urodził się w Wałbrzychu, a rodzinę ma w jeleniogórskiej Maciejowej. Jak podkreśla, stolica Karkonoszy to właściwe miejsce na upamiętnienie Kresowian pomordowanych na Wołyniu, bo jest to rejon, gdzie mieszka mnóstwo ludzi pochodzących z Kresów. Dębski podczas swoich koncertów pyta publiczność, kto pochodzi z Kresów i np. w Toruniu zgłaszają się 2-3 osoby, a w Jeleniej Górze jest ich mnóstwo.

Podsumowując, wbrew doniesieniom medialnym – Krzesimir Dębski nie wycofał się z Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian, ale chciałby, żeby formę wyrażenia pamięci poprzez pomnik wybrano w drodze konkursu.

Dzisiaj (7.04) w galerii Biura Wystaw Artystycznych będzie doskonała okazja, aby porozmawiać o pomniku, bowiem będzie to tematem spotkania pod hasłem Konwersatorium Karkonoskie – początek godz. 18:00. Gośćmi będą dr Marcin Zgliński – kierownik Zakładu Badań Podstawowych Historii Sztuki w Instytucie Sztuki PAN, adiunkt na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie oraz Mariusz Gierus – prawnik, prezes zarządu Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 7-04-2017 9:02
jak widac nie tylko wspanialy artysta ale i madry czlowiek dziekujemy za glos rozsadku.
~widzka 7-04-2017 9:26
Jak widać, autor tekstu nie rozumie kontekstu, albo nie potrafi dopytać rozmówcy, zresztą nie po rz pierwszy . K. Dębski faktycznie wycofał się z komitetu, bo ten komitet nie chce budowy "jakiegoś" pomnika, tylko jednego, konkretnego. Akurat tego, który się K. Dębskiemu nie podoba. Komitet, z którego rzekomo nie wycofał się K. Dębski nie chce ogłaszać żadnego konkursu na pomnik, bo ma pomnik gotowy. Z tekstu P. Kaczałko wynika więc, że K. Dębski "jest za, a nawet przeciw". Ale moda na takie postawy minęła.
~ 7-04-2017 9:28
Szkoda, że Miasto nie zachowuje bezstronności. Mieszkańcy powinni zdecydować, a nie miasto nie powinno rozpowszechniać nieprawdziwych informacji. Jest różnica między wycofuję się z komitetu a nie podoba mi się ten pomnik.
~ja 7-04-2017 9:33
Miasto powinno promować miejscowych artystów, a nie przyjmować "spady" z Ameryki i to tak koszmarne
~do "widzka" 7-04-2017 9:35
Skoro Dębski mówi, że nie wycofał się z tego konkretnego komitetu, to jak może "faktycznie wycofać się"? Nadinterpretacja? Czytamy ze zrozumieniem xD pewnie chce od wewnątrz namówić ich na inny pomnik, więc nie wycofał się.
~takaprawda 7-04-2017 9:49
Facet pewnie dostał cynk, że jego muzyka przez to zaangażowanie gorzej się sprzedaje wśród Ukraińców i dlatego trochę się wycofał, ale głupio mu wycofać się całkiem. Jakis niepoważny ten Dębski.
~takaprawda2 7-04-2017 9:52
Pewnie dostał cynk, że jego muzyka gorzej się sprzedaje wśród Ukraińców i zaczął się wycofywać na bezpieczna pozycje, bo przecież się zaangażował. Mało powabne ze strony pana Debskiego - albo jest na tak, albo na nie. A jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o kasę.
~PL 7-04-2017 10:15
Taki pomnik musi być drastyczny,ponieważ ta zbrodnia na Polakach była drastyczna,nawet w skali światowej.Niestety wielu się to nie podoba,jest to zrozumiałe ponieważ te tereny po wojnie zasiedlane były również przez nację sprawców tej zbrodni a ich liczni potomkowie żyją tu do dziś,to oni najbardziej krzyczą ,nawet na tym forum.Polacy nie poddawajcie się w walce o pamięć naszych przodków.
~komunał 7-04-2017 10:18
Władze miasta widać słucha tylko tych mieszkańców, którzy się z nią zgadzają. Ci, którzy mają inne zdanie są olewani, bo jakoś nie widziałem na stronach miasta informacji, że Dębski został w ogóle członkiem tego komitetu, ale już niby przestał być to szybciutko napisali. I jak widać pospieszyli się, a do tego potwierdzili nieprawdę. Jaka władza, taki przekaz.
~18 sqandal 7-04-2017 10:39
..... i po jaki KIJ potrzebny komu taki pomnik i to w Jeleniej Górze tak daleko od tych zbrodni . Nie ma tu pilniejszych potrzeb??
~@^@ 7-04-2017 11:06
Mądra i godna postawa Pana Krzesimira. Osobiście nie mam zdania, co do kształtu pomnika...z pewnością powinien być piekny i godny pamięci pomordowanych i pokrzywdzonych na Kresach. Ale tez powinien oddawac prawdę. Tyle to już jesteśmy winni ludziom, co stracili życie. A pamieć o nich przynieślismy ze sobą na kresy zachodnie.
~faQ ya 7-04-2017 11:22
pomnik fallusa niech sobie włodarze Jeleniej Góry postawią... Jak to jest, że z tylu miast w tym regionie tylko Jelenia Góra ma parcie na pomnik(?) Nie mam na myśli tego konkretnego, ale ogólnie postawienie pomnika. Czyżby ktoś chciał tu się dowartościować, ewentualnie za sprawą pomnika mieć zbyteczną atrakcję turystyczną(?) faQ ya
~ 7-04-2017 11:37
Ten pomnik to Polskość na tych terenach To Polska racja stanu.
~do PL 7-04-2017 11:45
Pomnik wcale nie musi by drastyczny! Ma być po prostu na artystycznie dobry, a nie taki kicz!
~ab+ 7-04-2017 12:12
Przecież Dębski nie będzie mieszkal w Jeleniej.
~pokój i szczeście 7-04-2017 12:51
"Darowanemu Koniowi w zęby się nie zaglada" .Jak Iwan z dziewuszka stał na ul.Bankowej to kultura życia i bycia była o wiele wyższa.Jednak ryba niezmiennie psuje się od głowy na wet tej durnej.Ile "kosztuje
~Tosia 11 7-04-2017 13:21
Pomnik musi być poruszający odbiorców. Musi trafić do ich wyobraźni. Musi mówić prawdę. Ma w imię tej prawdy przemawiać do następnych pokoleń
~i 7-04-2017 13:40
Na Pałac Prezydencki dd dudy z tym koszmarem !!!
~no tak 7-04-2017 13:51
Jestem za , a nawet przeciw ! Paranoja !
~do Krzesimira 7-04-2017 14:10
Panie Krzesimirze! Więcej zdecydowania, bądź Pan mężczyzną! Większość (jak nie wszyscy) przeciwników "pomnika" - a jest ich WIELU, przyjęła z radością informację, że Pan jednak nie pochwala kształtu tego pomnika i wycofuje się Pan z komitetu, a tu ZONK! Trochę NIE, ale jednak TAK. Zrezygnuj Pan, to już się robi gierka polityczna pt. "wy nie chcecie, ale i tak postawimy pomnik, bo tak"
~do13:21 7-04-2017 14:11
Napisz jeszcze coś mądrego impotencje umysłowy .
~m13 7-04-2017 14:31
do wszystkich którzy nie chcą tego pomnika a pisze że wolą inny ..może lepszy.... mam pytanie do Nich i do naszego Prezydenta..kiedy ogłosi konkurs na pomnik ten dobry i właściwy..czekam na odpowiedzi szczególnie od tego urzędnika z flagą Uni i tego od Term...
~ 7-04-2017 14:40
do 14 ;11 więcej szacunku do inaczej komentujących, a przed wszystkim mniej inwektyw obywatele i obywatelki. Pomysł aby tą zbrodnię upamiętnić jak najbardziej słuszny. ps. Pan redaktor Przemek Kaczałko myślę przedstawia ten problem obiektywnie.
~nieoczytani 7-04-2017 16:46
Henryk Sienkiewicz opisywał bardziej drastyczne sceny i nikt tak nie piszczał jak teraz ,znawcy niewtajemniczeni a jakie to Aj,Waj...Błazenada POpapranców. Wot kakaja kultura
~do Tosia 11 7-04-2017 17:56
Tosia przepraszam za wpis z godziny 14:11 to nie do ciebie to do gościa z 13:40
~qwerty 7-04-2017 18:03
Pomnik ma upamiętniać zdarzenia, a na lekcji historii należy mówić o tym, co się działo na Kresach, pokazywać film "Wołyń" nakłaniając młodzież do refleksji. Stawianie pomnika z głowami dzieci nabitymi na elementy płotu jest czymś bardzo drastycznym i moim zdaniem absolutnie nie do przyjęcia. Nie chcę takiego pomnika w swoim mieście, który wywołuje strach. Co mają opowiedzieć rodzice, dziadkowie małym dzieciom na widok takiego pomnika? Tak kochanie, kiedyś niedobrzy Ukraińcy zabijali dzieci, odrąbywali im głowy, które nabijali na płot. W pełni zgadzam się z Krzesimirem Dębskim.
~Do nieoczytani 7-04-2017 18:08
To, co opisywał Henryk Sienkiewicz jest książką, której nikt czytać nie musi. Filmu także nie trzeba oglądać, ale kiedy postawią pomnik w mieście oprócz odwrócenia wzroku, trudno do końca ominąć, zwłaszcza, gdy zmierzasz w kierunku, gdzie on stoi.
~gggg 7-04-2017 20:14
Może by odnowić pomnik prof. Kulczyńskiego przy zbiegu ulic Mickiewicza i Wolności, może by odświezyć tablicę- obelisk L.Zamenchoffa, ten rok jest poświęcony jego osobie i językowi esperanto,setnej rocznicy śmierci patronuje UNESCO (!!!) może by chociaż umyć tablicę upamietniajaca ks. W. Kubsza, na budynku przy ul. 1 Maja. Co ma wspólnego wołyń z Jelenią Górą, aby tu staną taki pomnik? Od roku 1871 do maja 1954 Jelenia należała do ... Rzeszy
~8 7-04-2017 21:24
Wołyń do Jeleniej Góry pasuje jak pięść do oka !!!
~olo2580 7-04-2017 23:05
czy pan krzesimir ma swój ogródek? jeżeli ma niech tam postawi ten pomnik koszmarek i modli się do niego dzień po dniu, noc po nocy!!!!! a jak nie ma ogródka to niech sobie kupi i tam odprawia patriotyczne gusła najlepiej transmitowane przez TVP PIS! A CZY ON W OGÓLE WIE GDZIE LEŻY JELENIA GÓRA??
~ 8-04-2017 7:12
Dziury załatać na ulicach, a nie zajmować się koszmarnym pomnikiem, którego nikt nie chce.
~ 8-04-2017 7:16
Dziury załatać na ulicach, a nie zajmować się koszmarnym pomnikiem, którego nikt nie chce.
~do olo 2580 8-04-2017 9:47
nic nie zrozumiales
~-(,,) 8-04-2017 10:15
Pierwsze słyszę, że JG cyt. "do maja 1954 należała do Rzeszy"????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group