Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4341
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: "Kryształ Górski" dla Zbigniewa Frączkiewicza

Wtorek, 22 stycznia 2019, 14:17
Aktualizacja: Środa, 23 stycznia 2019, 12:35
Autor: Krzysztof Tęcza
Szklarska Poręba: "Kryształ Górski" dla Zbigniewa Frączkiewicza
Fot. Archiwum K. Tęczy
W poniedziałek (21.01) odbyło się doroczne spotkanie „Ludzi Gór” w szałasie „Sielanka” na Kamieńczyku. Organizowane jest przez pracowników Miasta Szklarska Poręba jako uroczystość, podczas której wręcza się doroczną nagrodę „Kryształ Górski”.

Nagroda jest przyznawana za działalność na rzecz promocji miasta i nie dotyczy to tylko konkretnych osób ale także różnego rodzaju firm, które poprzez swoją działalność czynią wiele dobrego dla wizerunku Szklarskiej Poręby.

W roku 2019 nagroda ta została przyznana mieszkańcowi Szklarskiej Poręby Zbigniewowi Frączkiewiczowi. Znany z wykonania wielu ciekawych, ale i kontrowersyjnych rzeźb, choćby „Ludzi z żelaza”, w ostatnim roku podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, w ramach projektu 100 ton wykonał pomnik promujący granit karkonoski. Pan Zbigniew jest nie tylko powszechnie znanym artystą rzeźbiarzem, ale zarówno jego dzieła jak i on sam kojarzony jest ze Szklarską Porębą i Karkonoszami.

Spotkania u państwa Sieleckich, organizowane zawsze na początku, stycznia są oczywiście miejscem wręczania głównej nagrody miasta ale przede wszystkim są miejscem spotkań ludzi związanych z branżą turystyczną. Przybywają tutaj zarówno przewodnicy sudeccy, jak i ratownicy górscy. Na spotkanie docierają ludzie związani z branżą turystyczną, jak i promujący ten region w kraju.
Oczywiście na spotkanie przybywają pracownicy Urzędu Miasta Szklarskiej Poręby wraz z burmistrzem Mirosławem Grafem, ale także włodarze sąsiednich gmin i miast. W tym spotkaniu uczestniczyli m. in.: posłanka Zofia Czernow, prezes ZG GOPR Mirosław Górecki, dyrektor KPN Andrzej Raj, przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Jeleniej Góry ale także księża z pobliskich parafii, którzy wraz z biskupem Stefanem Cichym odprawili stosowną modlitwę oraz pobłogosławili wszystkich obecnych.

Spotkanie to jest traktowane jak spotkanie przyjaciół, którzy czują góry, wiedzą o nich niemal wszystko, potrafią się w nich zachować oraz mają wiedzę, jak wyjść cało z różnych nieprzewidzianych sytuacji. Jak wiadomo, góry nie tolerują ludzi nieprzygotowanych do wędrówek po nich, czy lekceważących panujące tu warunki. Tego typu osoby często są doświadczane przez różnego rodzaju zdarzenia występujące w Karkonoszach.

Niestety, trzeba przyznać, że w ostatnich latach osób lekceważących góry, nie znających warunków panujących w górach, jest coraz więcej. Stwarzają oni zagrożenie nie tylko dla swojego zdrowia i życia, ale coraz częściej dla życia osób wyruszających im na ratunek. Dlatego warto wsłuchać się w dyskusje toczone właśnie tutaj przez ratowników, przewodników czy gospodarzy obiektów turystycznych, położonych w górach. To właśnie te osoby doskonale wiedzą, jakie powinno się przyjąć rozwiązania tego problemu. To one mogą pomóc skonstruować przepisy pozwalające w jakimś stopniu opanować te dziwne zachowania, czy traktowanie wyjścia w góry jak spaceru po parku. Nie może przecież być tak, by nieodpowiedzialni turyści ryzykowali życiem osób wyruszających im na ratunek. Trzeba położyć temu kres.

Podczas tegorocznego spotkania zastanawiano się, co należy uczynić, by wspomniane fakty nie miały więcej miejsca. Zastanawiano się, czy jest to możliwe. Ale także rozmawiano o skutecznym niesieniu pomocy osobom tego potrzebującym. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na wyeliminowanie złych zachowań, towarzyszących wędrowaniu po Karkonoszach.

Twoja reakcja na artykuł?

8
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
27%
Złości
3
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
852
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group