Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 7401
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Krwawe piksele rujnują psychikę

Sobota, 8 listopada 2008, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Krwawe piksele rujnują psychikę
Fot. Archiwum
Pozornie wypełniają sobie czas niewinnymi grami edukacyjnymi, w rzeczywistości godzinami kopią ludzkie głowy, odcinają przeciwnikom nogi i ręce, kroją ciała na kawałki zadając powolną śmierć – mowa miłośnikach brutalnych gier komputerowych. Z badań wynika, że gra w nie dziewięciu na dziesięciu uczniów gimnazjum.

Co do tego, że zabawy w zabijanie i tortury mocno odciskają się na psychice dzieci nie mają wątpliwości nauczyciele, rodzice i psychologowie. Problem w tym, że wielu dorosłych, mimo posiadanej wiedzy, nie kontroluje tego, nad czym godzinami ślęczą przed ekranem ich pociechy.

Zdaniem wielu rodziców, lepiej by siedzieli przed komputerem, niż rozrabiali na osiedlu. Tymczasem nieletni, surfują po internecie w poszukiwaniu coraz bardziej „pikantnych” gier, których 90 procent zabawy polega na zabijaniu i torturowaniu komputerowych postaci – przeciwników.

– Trzeba jak najwięcej wybić przeciwników, a za oderwaną głowę są dodatkowe punkty – mówi Patryk z Jeleniej Góry. – Zacząłem grać mając 10 lat. Wszyscy w to grają. Teraz nie jest to żadna nowość, ani rewelacja. Są inne, które nie polegają na zabijaniu, tylko katowaniu. To jest dopiero jazda.

Jego koledzy również nie kryją, że takie gry sprawiają im sporą przyjemność. Opowiadają, jak ciężko jest przejść na kolejny poziom gry i jak bardzo się starają by nie odpaść. W szkole na przerwach przekazują sobie wskazówki, co zrobić, by przejść wszystkie poziomy. Odcinanie głów piłą już nikogo z nich nie dziwi. - Najpierw można mu jeszcze oczy wydłubać albo odciąć uszy, ale to już wymaga większej wiedzy i dłuższego grania – mówią.

Jeszcze bardziej niepokojące są wypowiedzi zamieszczone na forach gier przez ich małoletnich fanów. Można tam znaleźć między innymi takie wypowiedzi: "Byłbym w stanie zabić dla pieniędzy", "Zamiast kary śmierci proponowałbym ciężkie tortury, tak aby zbrodniarz zaczął błagać o śmierć (...) i transmisje puszczać w TV", "Myśliwy popełnił samobójstwo (...), z głowy został tylko kawałek szczęki. Bum i nasz mózg można zbierać w promieniu dziesięciu metrów. Tak chciałbym umrzeć".

Jak ostrzegają szkolni pedagodzy, dzieci które spędzają dużo czasu nad brutalnymi grami mogą nie tylko przejawić większą agresję wobec rówieśników w szkołach, a następnie w życiu dorosłym, ale mogą też stopniowo obniżać poziom swojej wrażliwości na zło, cierpienie i krzywdę innych ludzi.

Oczywiście nie jest tak, że każde dziecko, które gra w grę komputerową o zabijaniu, wyjdzie do szkoły czy na ulicę i będzie zabijać – mówi Zuzanna Szala, psycholog szkolny. Dla niego jednak pokazywana w telewizji wojna, nie będzie niczym strasznym, czymś co trzeba zmienić, bo on już to wszytko widział. Sam akt zabijania czy przemocy wobec drugiej osoby nie będzie dla niego niczym szokującym. Często w tych grach odgrywają się bowiem sceny, które nie śniły się nawet dorosłym w najgorszych snach.

Ponadto, jeśli dziecko jest zbyt małe by kategorycznie i świadomie oddzielić świat wirtualny od rzeczywistości, mogą się w jego psychice pojawić lęki. Miałam kiedyś przypadek, kiedy dziecko było niespokojne na lekcjach, znerwicowane. Po konsultacji z jego rodzicami okazało się, że budzi się również w nocy i krzyczy. Chłopiec wykrzykiwał hasła ze swojej gry. Po jej odstawieniu minęło jeszcze dużo czasu, zanim chłopiec zaczął się zachowywać normalnie.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, najczęściej takie gry dzieci dostają od nie świadomych tego co gra zawiera, rodziców. Dlatego zanim zdecydujemy się kupić dziecku płytę z wymarzoną grą, sprawdźmy jej opis i opinie w internecie. Poza tym warto też od czasu do czasu sprawdzić co robią dzieci po powrocie ze szkoły. Coraz łatwiej jest bowiem każdą grę ściągnąć z sieci.

Lista najbardziej brutalnych gier, którą opracowali eksperci z Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej.
1. "Postal 2" (podpalanie ludzi, odcinanie im głów)
2. "GTA" (kradzieże aut, rozjeżdżanie przechodniów, zabijanie policjantów)
3. "Manhunt" ( masakrowanie ofiar)
4. "Soldier od Fortune" ( zabijanie dziesiątek ludzi)
5. "Hitman" (gracz to płatny zabójca)
6. "50 Cent: Bulletproof" ( zabija ludzi i jest powiązany z handlem narkotykami)
7. "Scarface" ( napady na banki, zabijanie ludzi)
8. "Condemned" (realistyczne sceny zbrodni, zabijanie przeciwników przy pomocy wielu narzędzi)
9. "The Godfather" ( morderstwa i podkładanie bomb)
10. Carmageddon (wyścig samochodowy, rozjeżdżanie ludzi)
11. "Resident Evil" ( zabijanie nawet 1000 przeciwników)
12. "Mortal Combat" (brutalna i krwawa bijatyka)
13. "Blood" (zabijanie ludzi przy użyciu np. dynamitu)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2147
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group