Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2799
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kresowa refleksja

Piątek, 18 września 2009, 9:09
Aktualizacja: 9:34
Autor: Kazimierz Piotrowski
REGION: Kresowa refleksja
Uhorniki koło Otyni – cmentarz
Fot. Kazimierz Piotrowski
17 września 1939 roku. Od tego dnia na trwale Polsce zostają zabrane tereny na wschodzie. Armia sowiecka zajmuje je i nigdy już do Polski nie wrócą.

Mieszkańców pochodzenia polskiego, lub tych którzy nie chcieli mieszkać u sowietów przesiedlono na zachód. Mieszkania, domy opuszczone przez Polaków zajęli Ukraińcy, Litwini, czasami Rosjanie.

W czasie najazdu Armii Czerwonej zginęli członkowie mojej rodziny, straciliśmy bliskich tak jak straciła prawie każda polska rodzina! Byłem tam ostatnio, zwiedzałem miasta, chodziłem po ulicach, cmentarzach, do świątyń. Czułem się tak jak wśród swoich.

Ale kiedy wróciłem do Jeleniej Góry, to poczułem, że jestem u siebie! Chętnie jeszcze nie raz tam pojadę. Chętnie spotkam się z tymi którzy tam mieszkają. W Uhornikach koło Otynii, kiedy szukałem domu pozostawionego w 1945 roku przez mego Dziadka Kazimierza Piotrowskiego to usłyszałem od starego Ukraińca który Go pamiętał:

– Twardy był Polak, nie chciał tu zostać w swoim domu, wolał wyjechać tam gdzie była Polska! Poczułem się w tym momencie dumny, ale mieszkać chcę tu, w miejscu w którym wolał żyć mój dziadek! Na Dolnym Śląsku w Polsce! A na Ukrainie we Lwowie, Stanisławowie, Otynii, Kołomyi, Brodach (które chętnie będę odwiedzał) niech mieszkają Ukraińcy.

Tekst ilustrowany zdjęciami z Ukrainy i Litwy wykonanymi we wrześniu przez Autora

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group