Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6027
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KPN i GOPR gotowi do sezonu letniego

Wiadomości: Region
Czwartek, 25 czerwca 2015, 14:08
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2015, 7:22
Autor: Karolina Matusewicz
Fot. Karolina Matusewicz
Dzisiaj (25.06) w siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora KPN Andrzeja Raja oraz Naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomira Czubaka. Spotkanie dotyczyło przygotowań do sezonu letniego.

Wspólna konferencja prasowa KPN i GOPR świadczy o zaawansowanej współpracy obu instytucji, których działania skierowane są przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo turystów. Z tej racji przed sezonem ratownik medyczny GOPR przeszkolił pracujących w terenie pracowników KPN-u z zasad udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Andrzej Raj przypomniał, że Karkonoski Park Narodowy dba o jakość i czystość szlaków o długości niemal 120 km, które są odwiedzane przez rzesze turystów, nie zawsze potrafiących się zachować w górach.

W miesiącach letnich zdecydowanie więcej pracy ma GOPR, dlatego decyzją naczelnika Sławomira Czubaka, na okres wakacji wydłużone zostaną godziny dyżurowania ratowników w Stacjach Ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu o dwie godziny (od 8.00 do 20.00 każdego dnia). Dodatkowo ratownicy będą pełnili dyżury w Świeradowie Zdroju.

KPN wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, studentów i miłośników przyrody przygotował tematyczny Geoportal Karkonoszy, który nie tylko pozwala szczegółowo zaplanować trasę wędrówki, ale także zobaczyć, jakim podłożem przebiega szlak, z czego zbudowane jest dane wzniesienie, jaką roślinność tam znajdziemy, a także pokazuje, jakie ciekawe obiekty i atrakcje możemy zwiedzić po drodze. Na Geoportal można wejść przez stronę internetową KPN lub wpisując adres: www.geoportal.kpnmab.pl

Planując wycieczkę w góry trzeba pamiętać o trwających na terenie KPN-u pracach remontowych. W końcowej fazie są remonty: szlaku żółtego z Wilczej Poręby do schroniska „Nad Łomniczką” oraz szlaku żółtego z Budnik na Skalny Stół.

Przed wakacjami zakończy się remont szlaku czarnego prowadzącego na Chojnik oraz remont mostów na Szklarce. W związku z realizacją projektów unijnych, w okresie wakacyjnym muszą być remontowane: szlak zielony z Karpacza do Polany oraz strefa wypoczynkowa na Drodze Urszuli (Wilcza Poręba).

Karkonoski Park Narodowy na lipiec i sierpień zaplanował bogatą ofertę edukacyjną. Pod hasłem "Wakacje z przyrodą i przygodą" w każdą środę i sobotę odbędą się imprezy, które przybliżą uczestnikom piękno i bogactwo naszych gór, a także będą okazją do poznania nowych miejsc.

Ponadto w każdy weekend wakacji w "Domku Myśliwskim" będą prelekcje, gry, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Karkonoskie Podróże Naukowe".

Ciekawą propozycją dla miłośników fotografii jest konkurs "Karkonosze pod lupą", który zachęca do uwiecznienia na zdjęciu piękna gór, które jest widoczne dopiero z bliska. Z najpiękniejszych prac powstanie kalendarz na przyszły rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 25-06-2015 15:52
Link nie działa
~ila 25-06-2015 16:45
to wejdz przez strone kpnu - tam dziala
~Misiaczek 25-06-2015 22:53
Ktoś mi odpowie dlaczego z Parków Narodowych w Polsce tną zdrowe drzewa na sporą skalę?. W KPN-e oraz z Parku Gór Stołowych wywożone są zdrowe drzewa. Po kiemu służy ten Park i po co ta ochrona skoro się tam tnie tak samo jak w normalnym lesie, mało tego kikuty drzew wysoko w górach tkwią dalej przez kilkadziesiąt lat i nic z tym nie robią.......
~Obserwer 26-06-2015 1:10
Panie Raj idź pan już na zasłużona emeryturę , i niech pan nie zapomni zabrać rodziny na wolne , najlepiej gdzieś daleko w jakieś egzotyczne okolice.
~ano 26-06-2015 19:16
Nie ma to jak bzdurna konferencja na oczywiste tematy. Za którą ktoś oczywiście musiał zapłacić. KPN chwali się, że jest gotowy do sezonu letniego. Wow, to chyba co roku powinno być czymś oczywistym. A potem skomlą, że nie mają pieniędzy na wypłaty. Ale na fajerwerki są. A jak KPN dba o czystość szlaków, wystarczy przejść się np. na Chojnik i popatrzyć na otoczenie osławionych asfaltowych tras nartorolkowych. Mnóstwo śmieci, których nigdy nikt nie sprząta.
~przewodnik 26-06-2015 20:19
Niech najpierw KPN zaktualizuje szlaki na tym swoim geoportalu (np. brak żółtego od Tabaczanej Ścieżki do Sowiej Doliny, "ucięty" niebieski szlak z Sobieszowa do OW Grzybowiec czy nieaktualny przebieg zielonego szlaku z Jakuszyc na Halę Szrenicką). Które dziwnie znikają przy większym powiększeniu (więc w praktyce i tak mapa jest bezużyteczna). Zresztą w ogóle całość chodzi koszmarnie. To wstyd żeby oficjalna strona parku wprowadzała turystów w błąd w zakresie podstawowych informacji na temat Karkonoszy! Ale cóż, jacy fachowcy, taka rzetelność.
~przewodnik 26-06-2015 20:22
Cd. Jak ktoś szuka dobrej mapy Karkonoszy to polecam geoportal czeskiego parku karkonoskiego: http://gis.krnap.cz/map/ . Dwie rewelacyjne, profesjonalne mapy turystyczne (trzeba kliknąć na "Tur. '14 ROSY" albo "Tur. '15 Karto. HP"). Da się? Da! Ale to Czechy, a nasi zawsze mają pod górkę. Nieudacznikowi zawsze wiatr wieje w oczy.
~ 27-06-2015 14:00
@przewodnik: Dzięki za linka! Świetna mapa :) trzeba jeszcze podesłać linka do naszego KPN-u, niech patrzą i się uczą.
~turysta1 29-06-2015 8:17
Fachowiec @przewodnik: Fajna "recenzja" geoportalu tylko "cudze chwalicie -swego nie znacie". Na tym czeskim geoportalu są tylko zeskanowane mapy turystyczne. To tak jakby KPN zeskanował mapy turystyczne "PLANU" i wrzucił na geoportal. Tyle, że na zeskanowanej mapie nie można sobie zaplanować trasy turystycznej a na geoportalu KPN można (moduł "planowanie tras turystycznych"). A skoro zauważyłeś błąd to wysłałeś do KPN maila czy tylko ograniczasz się do narzekania?
nanuk 29-06-2015 8:33
Właściwy adres geoportalu KPN to geoportal.kpnmab.pl/ a malkontentom polecam przejrzenie listy dostępnych warstw w module Zasoby.
~rysiek_ 29-06-2015 13:56
A kto broni naszemu KPN zeskanować profesjonalną mapę turystyczną? Jak nie potrafią zrobić swojej, to niech kupią od jakiegoś wydawnictwa. Nie mają pieniędzy? A na zatrudnianie rodzin czy wyrzucanie milionów na brukowanie dróg mają. Ludzie z KPN - nie ośmieszajcie się! Co mi po funkcji "planowanie tras turystycznych" skoro te trasy są zaznaczone z błędami???
~rysiek_ 29-06-2015 14:01
Spróbowałem zajrzeć na podany link do geoportalu KPN i rzeczywiście tak jak napisał przedmówca całość chodzi tak wolno że tego się nie da przeglądać. Już lepsze są mapy Google. Jak zwykle ktoś dostał niemałe pieniądze za zrobienie opracowania a odwalił fuszerkę.
~abc 29-06-2015 19:09
Widzę, że już pieski z KPN ujadają... Potraficie tylko obrażać dyskutantów, wiedzy i kultury dyskusji - zero! Pogódźcie się z faktami, że KPN odwalił kolejną fuszerkę .Notabene cały projekt to klasyczny przykład wywalanie publicznych pieniędzy w błoto bo takie same zdjęcia lotnicze albo i lepsze są na Google, a te "warstwy" to dużo lepiej opracowane są na pierwszej z brzegu mapie turystycznej. Ale nie, każdy park musi mieć swoje, bo ktoś chce zarobić.
~abc 29-06-2015 19:13
A do planowania tras turystycznych polecam znacznie lepszy portal: http://mapa-turystyczna.pl
~ 29-06-2015 21:44
@turysta1: Czy ja dobrze widzę? Masz pretensję do forumowiczów, że nie wysyłają maili do KPN o błędach w ich aplikacji i dlatego aplikacja jest zła?? Buhahaha! Beka na maksa z pajaca.
~prawdziwy turysta 30-06-2015 13:54
Takie błędy tylko pokazują jacy fachofffcy pracują w K.P.N. Tacy którzy nawet własnych gór nie znają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group