Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5708
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: KPN i GOPR gotowi do sezonu letniego

Czwartek, 25 czerwca 2015, 14:08
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2015, 7:22
Autor: Karolina Matusewicz
Region: KPN i GOPR gotowi do sezonu letniego
Fot. Karolina Matusewicz
Dzisiaj (25.06) w siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora KPN Andrzeja Raja oraz Naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomira Czubaka. Spotkanie dotyczyło przygotowań do sezonu letniego.

Wspólna konferencja prasowa KPN i GOPR świadczy o zaawansowanej współpracy obu instytucji, których działania skierowane są przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo turystów. Z tej racji przed sezonem ratownik medyczny GOPR przeszkolił pracujących w terenie pracowników KPN-u z zasad udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Andrzej Raj przypomniał, że Karkonoski Park Narodowy dba o jakość i czystość szlaków o długości niemal 120 km, które są odwiedzane przez rzesze turystów, nie zawsze potrafiących się zachować w górach.

W miesiącach letnich zdecydowanie więcej pracy ma GOPR, dlatego decyzją naczelnika Sławomira Czubaka, na okres wakacji wydłużone zostaną godziny dyżurowania ratowników w Stacjach Ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu o dwie godziny (od 8.00 do 20.00 każdego dnia). Dodatkowo ratownicy będą pełnili dyżury w Świeradowie Zdroju.

KPN wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, studentów i miłośników przyrody przygotował tematyczny Geoportal Karkonoszy, który nie tylko pozwala szczegółowo zaplanować trasę wędrówki, ale także zobaczyć, jakim podłożem przebiega szlak, z czego zbudowane jest dane wzniesienie, jaką roślinność tam znajdziemy, a także pokazuje, jakie ciekawe obiekty i atrakcje możemy zwiedzić po drodze. Na Geoportal można wejść przez stronę internetową KPN lub wpisując adres: www.geoportal.kpnmab.pl

Planując wycieczkę w góry trzeba pamiętać o trwających na terenie KPN-u pracach remontowych. W końcowej fazie są remonty: szlaku żółtego z Wilczej Poręby do schroniska „Nad Łomniczką” oraz szlaku żółtego z Budnik na Skalny Stół.

Przed wakacjami zakończy się remont szlaku czarnego prowadzącego na Chojnik oraz remont mostów na Szklarce. W związku z realizacją projektów unijnych, w okresie wakacyjnym muszą być remontowane: szlak zielony z Karpacza do Polany oraz strefa wypoczynkowa na Drodze Urszuli (Wilcza Poręba).

Karkonoski Park Narodowy na lipiec i sierpień zaplanował bogatą ofertę edukacyjną. Pod hasłem "Wakacje z przyrodą i przygodą" w każdą środę i sobotę odbędą się imprezy, które przybliżą uczestnikom piękno i bogactwo naszych gór, a także będą okazją do poznania nowych miejsc.

Ponadto w każdy weekend wakacji w "Domku Myśliwskim" będą prelekcje, gry, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Karkonoskie Podróże Naukowe".

Ciekawą propozycją dla miłośników fotografii jest konkurs "Karkonosze pod lupą", który zachęca do uwiecznienia na zdjęciu piękna gór, które jest widoczne dopiero z bliska. Z najpiękniejszych prac powstanie kalendarz na przyszły rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group