Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6599
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Kowarskie Kopalnie nową atrakcją w regionie

Czwartek, 26 maja 2011, 7:33
Aktualizacja: 7:33
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Kowarskie Kopalnie nową atrakcją w regionie
Fot. Organizator
Połączenie piękna ukrytego świata skał i minerałów ze ściśle tajną historią wydobycia uranu U–238 – to wszystko znajdą ci, którzy odwiedzą Kowarskie Kopalnie. Nowa atrakcja turystyczna została uruchomiona przez Sławomira Adamskiego, syna ostatniego dyrektora kopalni.

Pomysł otwarcia nowej atrakcji turystycznej w Kowarach zrodził się w głowie realizatora tego projektu wiele lat temu. Jednak zanim doszło do przygotowania podziemi do zwiedzania, musiał przejść długą drogę.

- Pierwsze rozmowy w tym temacie podjąłem w 2004 roku, jednak wówczas dzierżawcą tych terenów było Uzdrowisko Cieplice. Dopiero w 2009 roku, kiedy teren wrócił do właściciela, Lasów Państwowych, rozpocząłem poważne rozmowy i ustalenia. W lutym 2010 roku podpisana została umowa, a w kwietniu rozpoczęliśmy udrożnianie i sprzątanie kopalni. Najwięcej problemów przysporzyło nam uzyskanie wszelkich ekspertyz. Obecnie mamy ekspertyzę geologiczno-górniczą oraz radiologiczną, które potwierdzają, że sztolnie są bezpieczne dla zwiedzających i pracowników – mówi Sławomir Adamski.

Aktualnie trasa Kowarskich Kopalni liczy 1600 m, ma stały monitoring Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i jest bezpieczna pod względem promieniowania.
- Mam nadzieję, że obiekt będzie się cieszył dużym zainteresowaniem fanów podziemi i nie tylko. Z doświadczoną kadrą przewodników sztolniowych można u nas zwiedzić największą w kraju kopalnię uranu, odkrywając nieznane fakty z historii. Jest to jedno z największych i najpiękniejszych wyrobisk górniczych Zakładów Przemysłowych R1 – mówi Sławomir Adamski, syn ostatniego dyrektora kopalni.

W planach jest rozszerzenie podziemnej trasy o kolejne ponad 800 m, które zostaną udostępnione do zwiedzania jeszcze w tym roku. W przyszłym roku natomiast inwestor chce uruchomić kolejkę górniczą.
- Obecnie udrażniamy i sprzątamy sztolnię nr 19. Będzie to kolejne 846 m trasy, która umożliwi nam zapętlanie wycieczek. Zwiedzający nie będą już jak obecnie wracać po jednej trasie, ale będą wchodzić z jednej strony i wychodzić z drugiej. Ten drugi etap planujemy zakończyć w październiku. W III etapie, do którego przystąpimy w przyszłym roku, planujemy uruchomienie w sztolniach kolejki górniczej akumulatorowej o długości około 600 m – mówi Sławomir Adamski.

Nową atrakcję turystyczną można zobaczyć codziennie w godz. 10.00 – 17.00 (wejścia są w pełnych godzinach). Zwiedzanie trasy podziemnej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który opowiada o historii tego miejsca również w języku angielskim i niemieckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group