Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 6427
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kotlina Jeleniogórska warta wpisu na listę UNESCO

Czwartek, 29 stycznia 2015, 8:53
Aktualizacja: Piątek, 30 stycznia 2015, 7:24
Autor: Mea
Region: Kotlina Jeleniogórska warta wpisu na listę UNESCO
Fot. Fundacja doliny Pałaców i Ogrodów
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów zabiega o wpisanie Kotliny Jeleniogórskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. – To otworzyłoby nasz region na turystów z innych kontynentów – podkreśla Krzysztof Korzeń, dyrektor biura Fundacji.

Fundacja opracowuje obecnie formularz wniosku o rozpatrzenie kandydatury na polską oficjalną listę informacyjną zawierającą dobra, które potencjalnie mogą być nominowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozpatrywane jest wpisanie krajobrazu przyrodniczo - kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej według głównej idei, że niespotykany krajobraz przyrodniczy Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich doprowadził do rozwoju, głównie w XIX w. licznych rezydencji szlacheckich, otoczonych rozległymi parkami romantycznymi, ale też do budowy kolonii domów tyrolskich, czy też kościółka Wang.

- Nie jest to wniosek o wpis na Listę UNESCO, jednak formalnie rozpoczyna nasze starania o ten wpis – zaznacza Krzysztof Korzeń.

Obecnie z Polski do listy UNESCO kandydują: Kopalnia Rud Ołowiu i Srebra w Tarnowskich Górach, Pienińska dolina Dunajca, Kanał Augustowski oraz Gdańsk – miasto wolności i pamięci.

- Pod względem formalnym nasza Fundacja doprowadziła już do wpisu jedenastu rezydencji z Kotliny Jeleniogórskiej na Listę Pomników Historii Prezydenta RP co było niezbędne, aby można rozpocząć przygotowanie wniosku o rozpatrzenie kandydatury na polską oficjalną listę informacyjną zawierająca dobra, które potencjalnie mogą być nominowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – tłumaczy Krzysztof Korzeń.

Na liście Pomników Historii jest obecnie 58 obiektów m.in. rezerwat archeologiczny Biskupin, zespół klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, pole bitwy na Westerplatte w Gdańsku, zespół zamku krzyżackiego Malbork, kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, czy też zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach w Warszawie.

- Wpis na listę UNESCO to przede wszystkim ogromna promocja turystyczna dla regionu – mówi Krzysztof Korzeń.

Warto zaznaczyć, że na liście UNESCO jest już 14 obiektów z Polski m.in. Kraków, Zamość czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Najbliższe powiatu jeleniogórskiego to: Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz Park Mużakowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group