Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8010
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kosmetyka „Europy”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 14 lipca 2010, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO/Archiwum
Jeden z najstarszych hoteli jeleniogórskich błyśnie świeżą elewacją. Trwa właśnie malowanie budynku przy ulicy 1 Maja, gdzie mieści się część Hotelu Europa.

Wprawdzie placówka jeszcze bardzo źle nie wygląda, z pewnością odnowienie elewacji doda blasku. Od ostatnich remontów minęło ponad 15 lat i czas zrobił swoje. Świeżością rzuca się w oczy już jeden z hotelowych budynków od strony ulicy Piłsudskiego.

„Europa” jest jednym z najstarszych hoteli w mieście. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to w miejscu, gdzie placówka stoi do dziś, zbudowano Karczmę Wojanowską. Obiekt był stale rozbudowywany, a w 1820 roku został przekształcony w Hotel „Drei Berge” (Trzy góry) w nawiązaniu do trzech wzgórz okalających Jelenią Górę: Zamkowego, Rycerskiego i Fischera (dziś: Krzywoustego, Kościuszki i Partyzantów).

Największe inwestycje przeprowadzono w placówce na początku lat 20. minionego wieku. Obiekt znacznie rozbudowano. – W 180 pokojach mogło przenocować ponad 200 gości – podaje Ivo Łaborewicz, szef Archiwum Państwowego oddział w Jeleniej Górze. Powstały garaże, kręgielnia, kilka sal o rozmaitym wystroju (w tym kolonialna), kasyno gry, a także tarasy dachowe z muszlą koncertową (są do dziś nieużytkowane). W przyziemiu hotelu prowadzono działalność handlową (podobnie jak obecnie).

Po wojnie – przez krótki czas – Hotel Europejski (jak wówczas go nazwano) reklamowano jako najnowocześniejszy obiekt w zniszczonym wojenną zawieruchą kraju. Ile w tym było prawdy? Trudno dziś ocenić. W Archiwum Państwowym zachowały się dokumenty poświadczające, że jedyna bomba, która w trakcie działań wojennych spadła na Hirscheberg, trafiła właśnie we wspomniany hotel powodując zniszczenia części dachu. „Europejski” został też rozszabrowany i z powodu zaniedbań w zarządzaniu sięgnął niemal dna. Hotel został uratowany po przekazaniu go w ręce dzierżawcy.

Dziś Hotel "Europa" jest w prywatnych rękach przejęty po przemianach ustrojowych od WPGT „Karkonosze”. Wciąż pozostaje potężnym hotelem. Chyba trochę za mało wykorzystanym w promocji wizerunku miasta. Wszak hotelowe korytarze kryją w sobie wiele tajemnic, a wnętrza mają bogatą przeszłość, do której warto nawiązać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 14-07-2010 9:56
..wtedy dla naszych wystarczał Dancing ..*ozdobiony alkoholem !
~Obywatel 14-07-2010 10:06
Gdyby M.Obrębalski zainteresował się hotelem Europa to mógłby konkurować z Gołębiewskim bo ma same plusy. Na głównym trakcie turystycznym miasta, liczne atrakcje w Hotelu (Gdy się je odnowi) i niedługo dwie pobliskie galerie handlowe w obrębie hotelu. Gdybym miał kasę to sam bym się zainteresował Hotelem Europa lecz niestety jestem w gronie wielomiesięcznych bezrobotnych :/
ebee 14-07-2010 11:33
Drogi obywatelu, co ma Obrębalski do Hotelu Europa ? Hotel jest w prywatnych rękach i nigdy nie da się porównać z Gołębiewskim. Nie dlatego, że jest gorszy, tylko dlatego, ze jest inny. Do Gołębiewskiego nie jeżdżą klienci galerii handlowych, bo ich po prostu nie stać. No sam Gołębiewski mając świadomość, że J. Góra to zaścianek z marketami, targowiskami i bezrobotnymi buduje w Karpaczu. Pozdrawiam, EBEE
~ch.w.d.p. 14-07-2010 15:50
Obywatel, masz coś z mózgiem? Chyba nie byłeś nigdy w tej ruderze...
~Baśka 15-07-2010 9:22
"Hotel jest w prywatnych rękach" - zapomniałaś dodać - biednej załogi hotelu. Piękny, stary obiekt wymagający niestety dużych nakładów finansowych. Mógłby się stać zabytkową perełką Jeleniej Góry, gdyby ktoś chciał pomóc załodze.
~5-Tytan 15-07-2010 10:05
Ten Hotel to brylujacy przyklad przemian ustrojowych w naszym mieście - tylko niektorym udało sie dostać za friko takie majatki w postaci nieruchomości - a załatwiono to perfekcyjnie - cały majatek rozkladajacego sie wóczas WPGT - rozdzielono pomiedzy pracownikow za darmo , bo nalezało tylko załozyc czyli zarejestrowac spółke z wkladem odpowiadajacym średniemu miesięcznemu zarobkowi i otrzymywało sie obiekt na tzw. wyszacowane splaty. W ten sposób rozgrabiono hotele państwowe jak hotel Cieplice
dolnoślązak 16-07-2010 23:23
Hotel "EUROPA"jest the best. Mialem okazje poznac coreczke bylego wlasciciela. Miala na imie Anne Marie. Jej ojciec byl wlascicielem hotelu takze w Breslau naprzeciwko dzisiejszego dworca PKP. Historia Marii Anny i jej przedwojennych-powojennych losow jest barwna i ciekawa. Ale ten temat nie jest na uzytek tej regionalnej TEJO- gazetki.
~Mike 18-07-2010 13:38
Masz rację Tytan - rozgrabiono ! Kasę, którą wzięli za sprzedaż Cieplic zamiast włożyć w Europę podzielili między sobą !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group