Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 11998
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kosmetyka „Europy”

Środa, 14 lipca 2010, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kosmetyka „Europy”
Fot. TEJO/Archiwum
Jeden z najstarszych hoteli jeleniogórskich błyśnie świeżą elewacją. Trwa właśnie malowanie budynku przy ulicy 1 Maja, gdzie mieści się część Hotelu Europa.

Wprawdzie placówka jeszcze bardzo źle nie wygląda, z pewnością odnowienie elewacji doda blasku. Od ostatnich remontów minęło ponad 15 lat i czas zrobił swoje. Świeżością rzuca się w oczy już jeden z hotelowych budynków od strony ulicy Piłsudskiego.

„Europa” jest jednym z najstarszych hoteli w mieście. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to w miejscu, gdzie placówka stoi do dziś, zbudowano Karczmę Wojanowską. Obiekt był stale rozbudowywany, a w 1820 roku został przekształcony w Hotel „Drei Berge” (Trzy góry) w nawiązaniu do trzech wzgórz okalających Jelenią Górę: Zamkowego, Rycerskiego i Fischera (dziś: Krzywoustego, Kościuszki i Partyzantów).

Największe inwestycje przeprowadzono w placówce na początku lat 20. minionego wieku. Obiekt znacznie rozbudowano. – W 180 pokojach mogło przenocować ponad 200 gości – podaje Ivo Łaborewicz, szef Archiwum Państwowego oddział w Jeleniej Górze. Powstały garaże, kręgielnia, kilka sal o rozmaitym wystroju (w tym kolonialna), kasyno gry, a także tarasy dachowe z muszlą koncertową (są do dziś nieużytkowane). W przyziemiu hotelu prowadzono działalność handlową (podobnie jak obecnie).

Po wojnie – przez krótki czas – Hotel Europejski (jak wówczas go nazwano) reklamowano jako najnowocześniejszy obiekt w zniszczonym wojenną zawieruchą kraju. Ile w tym było prawdy? Trudno dziś ocenić. W Archiwum Państwowym zachowały się dokumenty poświadczające, że jedyna bomba, która w trakcie działań wojennych spadła na Hirscheberg, trafiła właśnie we wspomniany hotel powodując zniszczenia części dachu. „Europejski” został też rozszabrowany i z powodu zaniedbań w zarządzaniu sięgnął niemal dna. Hotel został uratowany po przekazaniu go w ręce dzierżawcy.

Dziś Hotel "Europa" jest w prywatnych rękach przejęty po przemianach ustrojowych od WPGT „Karkonosze”. Wciąż pozostaje potężnym hotelem. Chyba trochę za mało wykorzystanym w promocji wizerunku miasta. Wszak hotelowe korytarze kryją w sobie wiele tajemnic, a wnętrza mają bogatą przeszłość, do której warto nawiązać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
386
Jest nowy
8%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group