Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8822
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kooperacja firm na międzynarodowym forum w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 listopada 2012, 7:41
Aktualizacja: Sobota, 10 listopada 2012, 7:53
Autor: Mea
Fot. Mea
19. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm odbyło się wczoraj (08.11.) w Hotelu Mercury w Jeleniej Górze. – Gospodarcze forum to miejsce spotkań przedsiębiorców trzech sąsiadujących krajów z Euroregionu Nysa, których w tym roku przyjechało prawie 150. Jest to spotkanie głównie firm z branż: metalowej, budowlanej i tworzyw sztucznych – powiedział Grzegorz Rychter, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Relacje gospodarcze między Polską, Czechami i Niemcami rozwijają się coraz lepiej. – W 2011 r. wymiana handlowa osiągnęła rekordowy poziom ponad 14 mld euro. Regiony przygraniczne mają ogromny potencjał, a ich współpraca pozwala małym i średnim firmom prężnie rozwijać się. Obecnie głównie handel skupia się wokół przemysłu motoryzacyjnego, produktów gospodarstwa domowego, przemysłu elektrotechnicznego i elektromaszynowego – zaznaczył Wojciech Pobóg-Pągowski, I radca Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele średnich, małych i mikro przedsiębiorstw, ponieważ im trudniej znaleźć partnerów do współpracy, niż większym firmom. – Głównym celem forum jest nawiązanie kontaktów. W ciągu jednego dnia przedsiębiorcy mogą spotkać się i bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami dziesięciu firm, które wcześniej wybiorą jako partnerów rozmów – podkreślił Grzegorz Rychter.

Podczas forum odbyły się również seminaria na temat m.in. „Technika dla kolei”, „Przyszłościowe tematy w przemyśle kolejowym i specjalna rola systemów Cluster”, „Rozwój infrastruktury kolei przyszłości” oraz „Innowacyjne rozwiązania dla programów komputerowych dla techniki komunikacyjnej”.

Czesi są bardzo zadowoleni ze spotkań. – Nasza firma zajmuje się wytwarzaniem sylikonowych elementów technicznych, medycznych, okulistycznych itp. Bierzemy udział w forum nie po raz pierwszy. Dzięki takim spotkaniom poszerzamy grono firm, z którymi współpracujemy, wymieniamy się doświadczeniami i mamy możliwość zaprezentowania naszych produktów na stoisku – mówiła Monika Kolarova z czeskiej firmy Silroc CZ, a.s.,

Byli przedstawiciele jeleniogórskich firm m.in. Allemar-Plus sp. z o.o. – projektowanie i realizacja budynków mieszkalnych, AVC Lighting sp. z o.o. – producent i dystrybutor oświetleń LED, Defacto – sprzedaż okien i montaż wykładzin o dużych powierzchniach, EKO-MEL Sp. z o.o. – realizacja obiektów hydrotechnicznych, instalacyjnych i ochrony środowiska, eSynerga Sp z o.o. – dostawca systemów: WMS, BI, PFRP itp., Marbo Zakład Mechaniczny – obróbka, skrawanie, produkcja części maszyn, wykonywanie projektów, generowanie raportów pomiarowych maszyn.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła omówił finał realizacji wspólnego programu Jeleniej Góry i gminy Boxberg „Gminy wielkich szans i możliwości", którego częścią była wspólna promocja podczas forum. Program dotyczy współpracy, która ma wesprzeć starania o pozyskanie inwestorów w Kotlinie Jeleniogórskiej. W ramach projektu Jelenia Góra wyda „Informator Inwestycyjny" i interaktywną mapę ofert inwestycyjnych, w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej. Zintegrowanie działań umożliwi również prezentację ofert podczas przeróżnych przedsięwzięć w Boxberg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 9-11-2012 10:36
OK, ale kto i jakie korzysci pozyska z takiego posuniecia? To fajnie ze jest kontakt z sasiadami, ale to tylko na tym zyskaja pracodawcy, pracownicy nie maja co liczyc na wzrost zarobkow i wieksza oplacalnosc swego trudu pracy.
~ 9-11-2012 10:39
Czerwony zakompleksiony sweterek ma mine nie cacy. Czy cos nie poszlo wedlug zamyslu?
rymcycymcy 9-11-2012 10:52
10:36 | ~ | ...patrząc na Twój sposób myślenia można być pewnym, że pracę znajdziesz wyłącznie przy bardzo prostych czynnościach fizycznych ! :)
~ 9-11-2012 11:18
Czy sąsiedzi z Czech promowali zielsko?
~ 9-11-2012 11:36
rymcycymcy, jestes mila osoba,ALE czy nie masz wlasnego zdania? Wciaz bazujesz na oponowaniu lub krytyce wpisow. Co do mnie, nie szukam pracy bo mam jej 46 lat- w tym 28 dla czerwonej zgrai, reszte dla obecnych zlodziei. Teraz jestem na rencie gdyz od zapieprzania peklo mi serce i gnije za 1000zeta jako smiec POLAKOW ktorzy dzieki moim (m.in) podatkom maja sie super a moja osoba im zwisa. Zastanow sie nad przyczyna kwasow ludzi tutaj szukajacym upustu swej zolci za oszustwo i nie spelnione obietnice kazdej z ekip u steru. Pozyjesz ,doswiadczysz TEJ SLODKIEJ WOLNEJ POlski.
~ 9-11-2012 11:46
DOLNOŚLĄZAK. Targi - na wzór poznańskich - to nie były. Jakie korzyści gospodarcze dla regionu jeleniogórskiego przyniosło to spotkanie. Żaden z przedsiębiorców nie podpisał umowy kooperacyjnej lub handlowej. Spotkanie raczej towarzyskie. Poznali się, pogadali, wymienili wizytówki, w przerwie wypili kawę zagryzając ciasteczkiem, zjedli lunch. Umówili się na następne spotkanie w celach j.w. Ile kosztuje KARR organizacja takiej imprezki i z czyich środków była ona finansowana?
~ 9-11-2012 11:56
Cd. z 11:46. Nie krytykuję potrzeby odbywania takich spotkań. Być może zaowocują one w przyszłości konkretnymi efektami gospodarczymi. Ocenę pozostawiam przedsiębiorcom. Kontrowersje budzi to, że takich spotkań KARR organizuje mnóstwo. Nigdy nie było informacji od przedsiębiorców, że spotkanie przyniosło konkretne efekty. DOLNOŚLĄZAK
~Obywatel 9-11-2012 12:58
A gdzie była firma MAR-MAT ze Staniszowa? 150 firm z których cześć może być zainteresowana produkcją wyrobów z plastiku.
rymcycymcy 9-11-2012 14:37
09-11-2012 11:36 | ~ | ...krytykując krytykantów narażam się na krytykę ! :) ...to zrozumiałe i dlatego nie dziwi mnie Twoja krytyka :). Twój sposób myślenia, gdzie nie zauważasz przełożenia zysków pracodawców na zysk pracowników świadczy o ...no właśnie, chyba o tym przesiąknięciu czerwoną zarazą totalnie i na wskroś :) Dokładnie tak jak elektorat PiSowski lub ten z lewego skraju lewicy ! :) ...to zresztą chyba nawet jedno i to samo, a ja za tym sobie nie przepadam zanadto ! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group