Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 4731
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kooperacja firm na międzynarodowym forum w Jeleniej Górze

Piątek, 9 listopada 2012, 7:41
Aktualizacja: Sobota, 10 listopada 2012, 7:53
Autor: Mea
Jelenia Góra: Kooperacja firm na międzynarodowym forum w Jeleniej Górze
Fot. Mea
19. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm odbyło się wczoraj (08.11.) w Hotelu Mercury w Jeleniej Górze. – Gospodarcze forum to miejsce spotkań przedsiębiorców trzech sąsiadujących krajów z Euroregionu Nysa, których w tym roku przyjechało prawie 150. Jest to spotkanie głównie firm z branż: metalowej, budowlanej i tworzyw sztucznych – powiedział Grzegorz Rychter, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Relacje gospodarcze między Polską, Czechami i Niemcami rozwijają się coraz lepiej. – W 2011 r. wymiana handlowa osiągnęła rekordowy poziom ponad 14 mld euro. Regiony przygraniczne mają ogromny potencjał, a ich współpraca pozwala małym i średnim firmom prężnie rozwijać się. Obecnie głównie handel skupia się wokół przemysłu motoryzacyjnego, produktów gospodarstwa domowego, przemysłu elektrotechnicznego i elektromaszynowego – zaznaczył Wojciech Pobóg-Pągowski, I radca Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele średnich, małych i mikro przedsiębiorstw, ponieważ im trudniej znaleźć partnerów do współpracy, niż większym firmom. – Głównym celem forum jest nawiązanie kontaktów. W ciągu jednego dnia przedsiębiorcy mogą spotkać się i bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami dziesięciu firm, które wcześniej wybiorą jako partnerów rozmów – podkreślił Grzegorz Rychter.

Podczas forum odbyły się również seminaria na temat m.in. „Technika dla kolei”, „Przyszłościowe tematy w przemyśle kolejowym i specjalna rola systemów Cluster”, „Rozwój infrastruktury kolei przyszłości” oraz „Innowacyjne rozwiązania dla programów komputerowych dla techniki komunikacyjnej”.

Czesi są bardzo zadowoleni ze spotkań. – Nasza firma zajmuje się wytwarzaniem sylikonowych elementów technicznych, medycznych, okulistycznych itp. Bierzemy udział w forum nie po raz pierwszy. Dzięki takim spotkaniom poszerzamy grono firm, z którymi współpracujemy, wymieniamy się doświadczeniami i mamy możliwość zaprezentowania naszych produktów na stoisku – mówiła Monika Kolarova z czeskiej firmy Silroc CZ, a.s.,

Byli przedstawiciele jeleniogórskich firm m.in. Allemar-Plus sp. z o.o. – projektowanie i realizacja budynków mieszkalnych, AVC Lighting sp. z o.o. – producent i dystrybutor oświetleń LED, Defacto – sprzedaż okien i montaż wykładzin o dużych powierzchniach, EKO-MEL Sp. z o.o. – realizacja obiektów hydrotechnicznych, instalacyjnych i ochrony środowiska, eSynerga Sp z o.o. – dostawca systemów: WMS, BI, PFRP itp., Marbo Zakład Mechaniczny – obróbka, skrawanie, produkcja części maszyn, wykonywanie projektów, generowanie raportów pomiarowych maszyn.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła omówił finał realizacji wspólnego programu Jeleniej Góry i gminy Boxberg „Gminy wielkich szans i możliwości", którego częścią była wspólna promocja podczas forum. Program dotyczy współpracy, która ma wesprzeć starania o pozyskanie inwestorów w Kotlinie Jeleniogórskiej. W ramach projektu Jelenia Góra wyda „Informator Inwestycyjny" i interaktywną mapę ofert inwestycyjnych, w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej. Zintegrowanie działań umożliwi również prezentację ofert podczas przeróżnych przedsięwzięć w Boxberg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group