Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10252
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Koniec zabaw, początek postu

Środa, 21 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 21 lutego 2007, 12:37
Autor: TEJO
Polska: Koniec zabaw, początek postu
Fot. Archiwum
Dziś Środa Popielcowa, dzień kończący karnawał i rozpoczynający 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

Dla wyznawców Kościoła katolickiego Popielec to dzień pokuty, w którym obowiązuje post ścisły. Można zjeść jeden posiłek do syta bez potraw mięsnych. W tym dniu także dokonuje się w kościołach poświęcenia popiołu, uzyskiwanego ze spalonych palm wielkanocnych. Na znak pokuty kapłani posypują nim głowy wiernych.

Jednak popiół to nie tylko symbol pokuty, ale – podobnie jak ogień – symbolizuje moc oczyszczającą. Popiół z dębu zmieszany z wodą uważano za lek. Według wierzeń ludowych, popiół wzmaga potencję, obdarza potomstwem i zapowiada urodzaj.

Czy rzeczywiście jeleniogórzanie Środę Popielcową i post traktują poważnie? Dla wielu, mimo deklaracji, to normalne dni.
– Coraz rzadziej przestrzega się tradycji odstąpienia w tym dniu od pokarmów mięsnych. Ludzie nie rezygnują też z hucznych zabaw. W okresie Wielkiego Postu otwarte są normalnie dyskoteki, choć dla wierni powinni powstrzymać się przed taką formą rozrywki – zauważa ksiądz Grzegorz Łukasik.

Zdaniem duchownych zwłaszcza młodzi ludzie podchodzą do Wielkiego Postu „na luzie”. – Dla wielu najważniejsze jest to, że będą trzy dni wolne w szkole na rekolekcje. Mało kto wyraża szczere zainteresowanie uczestnictwem. Idą, bo muszą, a co bardziej oporni nie idą na nauki do świątyni w ogóle – mówi ks. Łukasik.

Z badań statystycznych Kościoła wynika, że co drugi Polak w okresie Wielkiego Postu przystępuje do spowiedzi. – Dla wielu, jednak, jest to czysta formalność, bez odczucia potrzeby wewnętrznych zmian – podkreśla duchowny. Zgadza się on także ze stwierdzeniem, że nie wszyscy są dobrze do tego sakramentu przygotowani. – Młodzi wyznają, że przeklinają, a nie jest to grzechem, lecz grzeszkiem. Nie mają poczucia winy w cięższych przypadkach. Podchodzą do konfesjonału beznamiętnie – usłyszeliśmy.

Środę Popielcową w podobny sposób obchodzą wyznawcy Kościoła ewangelickiego: to dzień pokuty i modlitwy. Nie obowiązuje post ścisły. Ewangelicy, zamiast spowiedzi w konfesjonale, najczęściej stosują formę ogólnego wyznania grzechów w trakcie nabożeństwa.

Z kolei Wielki Post u prawosławnych, zgodnie z kalendarzem juliańskim, zacznie się dopiero za dwa tygodnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
394
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group