Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 4931
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Koniec kombinowania przy sprzedaży używanych pojazdów

Czwartek, 17 lipca 2008, 14:57
Aktualizacja: Piątek, 18 lipca 2008, 7:44
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Koniec kombinowania przy sprzedaży używanych pojazdów
Fot. TEJO
Od najbliższego poniedziałku Urząd Celny będzie naliczał akcyzę biorąc pod uwagę cenę katalogową samochodu, a nie wartość wpisaną w umowie. – Wszystko po to, by sprowadzający samochody z zagranicy nie zaniżali cen – tłumaczą celnicy. Ci, których „umowna cena” auta się różni od jego realnej wartości, bez problemu zarejestrują auta tylko do końca tygodnia.

Czasu pozostało niewiele, ale ci, którzy nie kombinują, bać się nie muszą. Nowe zasady naliczania akcyzy wejdą w życie z najbliższym poniedziałkiem. Mają uderzyć w tych, którzy działają nie do końca legalnie.

– Spora grupa osób, która sprowadza auto z zagranicy, dogaduje się ze sprzedającymi. Ci wpisują zaniżoną cenę, która sprowadzającym samochody gwarantuje niższe opłaty. Zmiany przepisów mają to wyeliminować – tłumaczy Edward Stanisz z Urzędu Celnego w Jeleniej Górze.

Do tej pory akcyza była naliczania według cen podanych na umowie, a pracownicy nie weryfikowali tego, mimo że 100 euro wpisane w umowę kupna sprzedaży za dobrej klasy auto młodego rocznika produkcji budziło sporo wątpliwości. Teraz na fałszujących realną wartość czekają konsekwencje.

- Jeśli osoba, która ma zaniżoną cenę w umowie sprowadzonego samochodu zgodzi się na naliczenie akcyzy od wartości katalogowej pojazdu, będzie musiała tylko złożyć w naszym urzędzie korektę – tłumaczy Edward Stanisz. W przypadku kiedy takiej korekty do nas nie dostarczy przeprowadzimy postępowanie wyjaśniające, w której zostanie powołany również rzeczoznawca.

Właściciel sprowadzonego auta narazi się na spore problemy. Wszystko wskazuje więc na to, że wpisanie zaniżonej ceny samochodu przez sprzedającego pojazd stanie się dla nowego właściciela niedźwiedzią przysługą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group