Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11090
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Konferencja szefów parków narodowych

Wtorek, 17 października 2017, 8:06
Aktualizacja: 22:22
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Konferencja szefów parków narodowych
Fot. Przemek Kaczałko
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom organizatorów, w konferencji pt. "Parki Narodowe – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość" nie wziął udziału minister środowiska prof. Jan Szyszko, lecz podsekretarz stanu w ministerstwie – Sławomir Mazurek. W trakcie trzydniowej wizyty w naszym regionie szefowie polskich parków narodowych zwiedzą też obszar zarządzany przez KPN.

Minister Szyszko będzie dzisiaj bronił swoich decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości, więc do Pałacu Wojanów, gdzie odbyła się konferencja naukowa przybył wiceminister. - Chcemy rozmawiać z parkami narodowymi, środowiskiem naukowym, ale też samorządowcami, żeby szukać jak najlepszego modelu rozwoju parków narodowych - podkreślił Sławomir Mazurek, który dostrzega, że już dzisiaj polskie parki są wzorcem dla wielu innych. Nigdy za mało rozwoju, profesjonalizacji - mówił wiceminister.

- Należy pamiętać, że mamy też Lasy Państwowe, które zajmują 1/3 terytorium Polski, gdzie również jest bioróżnorodność, a oprócz ochrony przyrody prowadzona jest działalność gospodarcza i jest większa możliwość udostępniania zasobów dla społeczeństwa - dodał wiceminister, który podkreślił, że efekty dyskusji prowadzonej podczas konferencji w Pałacu Wojanów będą mogły posłużyć do wdrażania rozwiązań sprzyjających dalszemu rozwojowi parków.

W trakcie konferencji była też mowa o współpracy z samorządowcami. - Z jednej strony są parki, które mają chronić przyrodę, a z drugiej lokalna społeczność i samorządy, które chcą inwestycji - zauważył były jeleniogórski radny, a obecnie senator Krzysztof Mróz. - Pamiętam jakie boje toczyły gminy z Karkonoskim Parkiem Narodowym i życzę uczestnikom konferencji, aby zwracali uwagę na element współpracy z samorządami - dodał K. Mróz podkreślając role dialogu między stronami.

- Chcemy poszukiwać najlepszych dróg rozwiązań, bo przyrodę powinniśmy chronić wszyscy - nie tylko pracownicy Parków Narodowych, ale też wszyscy mieszkańcy, samorządowcy - mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Nie jest to zadanie łatwe, ale przykłady w Polsce i na świecie pokazują, że jest to możliwe - dodał gospodarz konferencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
786
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group