Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7787
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Konferencja Literacka w Podgórzynie

Poniedziałek, 11 listopada 2019, 13:00
Aktualizacja: Piątek, 15 listopada 2019, 13:31
Autor: Jarosław Czarnoleski
Podgórzyn: Konferencja Literacka w Podgórzynie
Fot. Jarosław Czarnoleski
W piątkowe popołudnie (8.11) odbyły się konferencja literacka oraz warsztaty pt. „Środowiska twórcze w powojennej i współczesnej Polsce – wybrane przykłady”, połączone z turniejem jednego wiersza „Karkonosze w moich oczach i pamięci”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz władze gminy Podgórzyn.

W Centrum Aktywności Społecznej „Pogórze” prowadząca spotkanie Ewa Szturo - kierownik referatu Rozwoju Kadr i Oświaty, powitała licznie przybyłych gości, po czym oddała głos Izabeli Rochnowskiej, która przedstawiła pisarzy, organizujących życie literackie w Kotlinie Jeleniogórskiej po roku 1945, Edwarda Kozikowskiego, Jana Koprowskiego, Jana Izydora Sztaudyngera i Jerzego Kolankowskiego.

O Polskim wątku na końcu świata opowiedzieli Julita i Józef Zapruccy, którzy wrócili z XIV Światowego Kongresu Semiotycznego, zorganizowanego przez International Association for Semiotic Studies w Buenos Aires, gdzie zaprezentowali tematy o turystyce kulturalnej i rozmowie kultur. Pobyt w Argentynie zaowocował również odnalezieniem potomków członka rodziny – Michała Zapruckiego, żołnierza generała Andersa, uczestnika walk o Monte Casino, który patriotyzm przekazał swoim dzieciom i wnukom. Na południu Argentyny, w Ushuaia gdzie mieszkają, poświęcono polskiemu bohaterowi izbę pamięci.

„Pielęgnowanie tradycji nie bierze się z niczego, ponieważ literatura przez pokolenia, na wszelkie możliwe sposoby, buduje tę świadomość.” – mówiła Maria Suchecka w swoim wykładzie „Literatura w służbie ojczyzny”.

Po przerwie, w dyskusji o współczesnej kulturze literackiej udział wzięli, Zdzisław Ratajski podgórzyński autor powieści „Ród” i Urszula Jonkisz. Natomiast Jerzy Łukosz prozaik, dramatopisarz, eseista i tłumacz z języka niemieckiego opowiadał o polskiej noblistce Oldze Tokarczuk, znanej mu z kontaktów na uniwersytecie, której twórczość obserwował od początku.

O potrzebie pogłębiania poczucia tożsamości powiedział Maciej Gałęski , przewodniczący Komisji Turystyki, Sportu i Promocji w Radzie Powiatu, zaznaczając, że budowanie tej świadomości w znacznej mierze zależy od kultury, sztuki, literatury. I jest to proces, który wymaga czasu.

Drugą część programu wypełniła liryka jeleniogórskich twórców; Urszuli Musielak z jej najnowszego tomiku poezji „Na karuzeli życia”, Grażyny Domagalskiej „Sięgać po niewidzialne” oraz Mieczysławy Kłos – Kuligowskiej. Wygłoszone przez tę autorkę wiersze były zainspirowane malarstwem jej córki Kseni Kuligowskiej, której prace były prezentowane w czasie trwania konferencji. Janina Lozer, pełnomocnik stowarzyszenia zaprezentowała almanach „Karkonosze i ja” i wydany z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości almanach „Ziarna historii”.

Pod koniec spotkania rozstrzygnięto konkurs jednego wiersza „Karkonosze w moich oczach i pamięci”. Jury w składzie Maciej Gałęski (przewodniczący), Hubert Horbowski (sekretarz), Michał Piwowarski, Witold Stambulski, przyznało miejsca: I – Jerzemu Tańskiemu za „Poranne Improwizacje”, II – Urszuli Musielak za „Jesień w Karkonoszach”, III – Izabeli Rochnowskiej za „Ziemię Obiecaną”, wyróżnienie otrzymała Janina Lozer za „Karkonosze w moich oczach i pamięci”.

Chciałabym serdecznie podziękować naszym gospodarzom za możliwość spotkania się twórców regionalnych oraz nieobecnej prezes stowarzyszenia Danucie Mysłek, która dokłada wszelkich starań, żeby wyszukiwać nowe możliwości, nowe kontakty, nowe środowiska dla rozwoju naszej działalności i jest w tym bardzo skuteczna - powiedziała na zakończenie Janina Lozer.

Organizatorzy dziękują za pomoc Gminnej Bibliotece Publicznej w Podgórzynie.

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group