Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 6425
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kończą się kłopoty KPN

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 lutego 2020, 7:52
Aktualizacja: Czwartek, 6 lutego 2020, 6:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Budowa Centrum Muzealno–Edukacyjnego w Sobieszowie ponownie wystartowała. Udało się rozstrzygnąć trzy przetargi na kwotę ok. 6 milionów złotych, a dwa kolejne – o wartości 37 milionów złotych, wkrótce mogą znaleźć wykonawców.

Kłopoty z wyłonieniem wykonawcy, po tym jak z placu budowy w części pałacowej zeszła firma wyłoniona w pierwszym postępowaniu, przeciągały się w czasie, ale zabiegi władz Karkonoskiego Parku Narodowego przyniosły pożądany skutek i inwestycja w Sobieszowie jest już realizowana.

Mamy podpisane trzy umowy - budowany jest nowy parking od strony ulicy Cieplickiej, wykonujemy wszystkie sieci (wodno-kanalizacyjną, sanitarną, gazową, elektryczną), jak również trwają prace remontowe na zabytkowych spichlerzu - powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawców na dwa największe obiekty - pałac i wielką stajnię. Wpłynęły trzy ważne oferty, które pod względem cenowym są akceptowalne i jeśli nie będzie przeciwwskazań formalno-prawnych, to do końca lutego powinniśmy podjąć decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty i w marcu podpisać umowy na dokończenie prac remontowych w pałacu i wykonanie wszystkich prac w wielkiej stajni - opisuje A. Raj. - Ponowimy przetarg na wybudowanie elektrycznej stodoły oraz remont małej stajni, bo złożone oferty znacznie przekraczały kwoty kosztorysowe - dodał dyrektor KPN.

Jak podkreśla Andrzej Raj, od czasu zejścia z budowy w pałacu poprzedniego wykonawcy, koszty usług i materiałów budowlanych znacznie wzrosły, przez co proces wyłaniania wykonawców się wydłużył (oferty były nawet do 130 proc. wyższe od wartości kosztorysowych).

Musieliśmy zwiększyć dofinansowanie z instytucji pomocowych i to też zajęło trochę czasu. Dzisiaj montaż finansowy jest zgodny z aktualnie obowiązującymi kosztorysami, które uaktualniliśmy - zaznaczył szef parku narodowego, który poinformował również, że udało się podpisać aneks harmonogramu czasowego z instytucjami dotującymi. - Koszty kwalifikowane mamy zapewnione do końca 2022 roku, więc mamy 3 lata na prace remontowe i myślę, że się zmieścimy i na przełomie 2022/2023 dokonamy wyposażenia obiektów, aby w 2023 roku rozpocząć działania - wyjaśnia dyrektor.

Obiekt w Sobieszowie będzie nie lada atrakcją dla miasta i regionu. Do pałacu, gdzie będzie cześć muzealna przeniesie się też dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego. W wielkiej stajni planowana jest ekspozycja "Klimatyczne Karkonosze", gdzie będzie można ludzkimi zmysłami poczuć magię Gór Olbrzymich. Nie zabraknie elementów pobudzających życie kulturalne regionu - będą pracownie edukacyjne, pomieszczenia dla organizacji społecznych, duża sala widowiskowo-kinowa, gdzie będą mogły się odbywać zarówno duże konferencje, jak i koncerty. Będą też sale warsztatowe i wiele innych atrakcji.

Twoja reakcja na artykuł?

49
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
6
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~gość45 4-02-2020 9:00
50 baniek na muzeum 1,5 milona na walkę z emisją ktoś ma jeszcze wątpliwości gdzie żyjemy do tego 200 milionów na zaoranie Polany Jakuszyckiej razem 250 bamboli wyje .... na wizje oderwanych od rzeczywistości ludzi,projekty te nic nie wniosą do naszego życia mało tego koszty utrzymania tego idiotyzmu staną się kolejnym obciążeniem dla podatników,przy obecnej skali potrzeb związanych z ochroną środowiska za takie wydawanie pieniędzy powinno być więzienie
~Spadną kocie łby :( 4-02-2020 9:07
do: ~gość45 (9:00)
Ale to są pieniądze z Raju Podatkowego, a tam myśli i żyje się innymi kategoriami.
~hrabia z Karkonoszy 4-02-2020 13:31
do: ~Spadną kocie łby :( (9:07)
Kłopoty to sie dopiero zaczną jak trzeba będzie utrzymać cały ten wielki obiekt. Ale tak bywa jak ktoś ma przerost własnego ego. Władcy Karkonoszy zamarzył się pałac jaki miał hrabia Schaffgotsch tylko zapomniał, że pod względem majątku daleko mu do niego. Przynajmniej licznie zatrudnione rodziny w KPN będą miały się gdzie podziać. A można było pałac sprzedać prywaciarzowi (idealne miejsce na centrum hotelowo-konferencyjne) i 1) nie było by problemu z utrzymaniem, 2) miasto jeszcze by zarobiło, 3) na pewno obiekt więcej by przyciagnął turystów niż jakieś nudne muzeum o lasach. A tak mamy ruinę, która jeszcze przez wiele lat będzie straszyć.
~Boss 4-02-2020 17:40
do: ~hrabia z Karkonoszy (13:31)
Prywaciarze nie zatrudniają partyjnych matołów i ich rodzin więc takie rozwiązania są z puntu widzenia pasożytów nieopłacalne
~ 15-02-2020 9:47
do: ~hrabia z Karkonoszy (13:31)
I bardzo dobrze, że pałac został przekazany KPN bo dalej jest własnością Skarbu Państwa i będzie dostępny dla każdego chętnego, który będzie chciał poznać faunę i florę Karkonoszy, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Karkonoszach i historii naszego regionu. Ja jestem zachwycona projektem i życzę powodzenia w działaniach KPN. Trzymam bardzo mocno kciuki. P.S. Łatwo jest pisać niesprawdzone informacje - trudniej poświęcić trochę czasu na wysłuchanie i dyskusję u źródła. Na spotkaniu informacyjnym w Muflonie było kilka osób !!!!!!! ale do negatywnych ocen to są już wszyscy
~No, tak 4-02-2020 13:16
do: ~gość45 (9:00)
Najlepiej założyć ręce i nic nie robić, bo nie będzie się opłacać, bo koszty, bo to, bo tamto. Ratowanie zabytków jest bardzo ważne i dobrze, że ten zostaje odratowany.
~kokospoko 4-02-2020 21:52
do: ~gość45 (9:00)
Prawdziwy Wolak płuca ma ze stali i nie boi się smogu. Jeszcze strefy wolne od LGBT i Zenon Martyniuk na każdym rogu ulicy to bedzie gicio.
~ 15-02-2020 9:49
do: ~gość45 (9:00)
To jest właśnie typowe "polskie liberum veto" - wierzyć się nie chce, że mogą być takie komentarze !!!!!!
~Gość 4-02-2020 9:09
To była taka piękna i fajna szkoła.
~c 4-02-2020 9:20
Szkoda.
~Człowiek koń 4-02-2020 9:30
Nie ważne jak ten pieniądze wydadzą cieszę się ze ratuje się takie piekne obiekty od popadnięcia w ruinę!! Ktoś tu mówi o jakieś walce ze smogiem... hahahaha człowieku przestań oglądać TVN i włącz myślenie!!! Ekologia to PRZEDSIĘBIORSTWO A SMOG TO JEDNA ZE SPÓŁEK tego przedsiębiorstwa!!!
~Real 4-02-2020 10:15
... Bareja i Mrożek to pikuś... Co to jest elektryczna stodoła? Rozchodzi się o oświetlenia, czy coś innego? Elektryczna stodoła.. można prosić o rozwinięcie, chodzić będzie, może jeszcze mówić będzie?
~ 15-02-2020 9:55
do: ~Real (10:15)
Było spotkanie w tej sprawie w Muflonie - gdyby komentujący poświęcił trochę czasu to z pewnością by wiedział o co chodzi z "elektryczną stodołą" i głupio nie komentował
~Masakra 4-02-2020 10:29
Kiedyś były tu 2 szkoły średnie. Teraz nie ma ani jednej, za to będzie nowy pałacyk dla pana dyrektork KPNu i elektryczna stodoła (czymkolwiek ona jest). Inwestycje w tej dzielnicy to porażka
użytkownik facebook 4-02-2020 10:29
Wreszcie! Jeżeli tylko przydałoby się aby wykonawca ludziom KASKI kupił! Chyba że KPN chce odpowiadać na dziwne pytania prokuratury.
~do masakra 4-02-2020 11:05
Widać, że się nie orientujesz w temacie. Szkoła w pałacu dobrze się miała jak przy niej funkcjonowało gospodarstwo. Gdy go zlikwidowano, niestety szkoła nie miała odpowiednich finansów, by to wszystko utrzymać z latami popadała w ruinę. Szkołę przeniesiono do obiektu w Cieplicach. Niestety przez lata żaden inwestor nie był zainteresowany obiektem , który podlega pod konserwatora zabytków. Były nawet pomysły całkowitego wyburzenia części gospodarczej i wybudowania w tym miejscu dużego marketu. Bardzo dobrze się stało , że KPN zdecydował się przejąć obiekt, pozyskał środki i zachował go w takiej formie. Pomysł muzeum jest świetny , to powinno do Jeleniej Góry i Sobieszowa przyciągnąć turystów. A Sobieszów zyska i zamiast w centrum oglądać ruiny , będzie ciekawe miejsce nie tylko dla turystów , ale i dla mieszkańców. Dodatkowo przybędzie nowy parking w centrum , tak teraz potrzebny i nowe miejsce na imprezy plenerowe. A co do elektrycznej stodoły, może mieszkańcy też z tego skorzystają i nie będą zmuszeni palić w piecach byle czym i zatruwać powietrze- wszyscy nim tu oddychamy. Nie zasadne jest pisać, że pałac będzie kogoś własnością. KPN jest instytucją państwową z dyrektorem zarządzającym nią. Najlepiej jest narzekać , nic nie robić, mieć do wszystkich pretensję, że ktoś inwestuję swoje pieniądze w ratowanie , zazdrościć i czekać jak to wszystko popadnie w ruinę i później znów pisać na forum ... o proszę nic nie zrobili :(
~do masakra 4-02-2020 11:08
powinno być niezasadne - przepraszam.
~Xzxx 4-02-2020 11:34
Kończą się kłopoty KPN. Tak napisano w tytule. Hmmm raczej te kłopoty się zaczynają - to wie każdy kto chociaż ma troszkę pojęcia o jakichkolwiek inwestycjach.
~Mieszkaniec Sobieszowa 7-02-2020 18:57
do: ~Xzxx (11:34)
Najważniejsze ,że im się chce....
~Masakra 4-02-2020 13:06
Orientuje się i to bardzo dobrze, bo sam do tej szkoły uczęszczałem. Ktoś inwestuje "swoje" pieniądze? Przecież to wszystko pieniądze P U B L I C Z N E. Naprawiliby ulicę cieplicką, a nie budują parking dla c...nów z pętli. Koło muflonu na przystankach są takie koleiny, że można sobie miske olejową urwać w aucie - i ten odcinek cieplickiej nie wygląda tak od 5 czy 10 lat. On tak wygląda conajmniej od lat 20. Pzdr
~Grzesiek_5 4-02-2020 13:27
"KPN" to żadne przedsiębiorstwo, to firma która utrzymuje się z dotacji państwowych i z opłat za wejście do parku. Ta kasa, to kasa publiczna - żadna inwestycja ze środków własnych "KPN".
~Mieszkaniec Sobieszowa 7-02-2020 18:54
do: ~Grzesiek_5 (13:27)
KPN to prężnie działającą firmą państwowa pozyskujaca olbrzymie środki unijne.... I chwała jej za to....
~-jacek- 4-02-2020 14:33
Elektryczna stodoła,kto wie co autor miał na myśli?
~Mieszkaniec Sobieszowa 7-02-2020 18:46
do: ~-jacek- (14:33)
Obiekt w kształcie dawnej stodoły z panelami fotowoltaicznymi jako pokrycie dachowe.
~do masakra 4-02-2020 15:20
Co to są finanse miasta , a co państwowe. Remontem pałacu nie zajmuje się miasto. Budynki i grunty po pałacu są własnością państwa. A KPN jest firmą państwową i podlega ministerstwu. Parking buduję KPN i nie za pieniądze miejskie, czyli nasze (mieszkańców podatki), tylko za pieniądze, które pozyskali z projektów, a napisali i opracowali je pracownicy KPN i otrzymali na to odpowiednie fundusze. Miasto Jelenia Góra, tylko przebudowuję zatokę, której remont był planowany i wpisany do budżetu miasta. Tak jak ty, czy prezydent miasta nie macie wpływu, kogo zaprasza do swojego domu właściciel Hoteliku u Kuby. Ty też możesz gościć w swoim domu kogo chcesz. Jeśli, te osoby łamią nasze prawo, wtedy można reagować. Prawda, że ulica Cieplicka jak i wiele w Sobieszowie ulic, powinny być wyremontowane. Możesz zgłaszać swoje propozycję o remonty ulic do budżetu miejskiego , poprzez swoją radną.To prezydent i rada miasta decyduję co , gdzie ma być wykonane w danym roku z budżetu miasta. A tak na marginesie, czytając różne wpisy , to się nie dziwię, że w Sobieszów nie chce inwestować żaden prywatny inwestor, bo po co ma czytać, wysłuchiwać wyzwisk na swój temat. Zamiast się cieszyć, że inni chcą tu inwestować , to my go atakujemy. W Sobieszowie nie mieszkają milionerzy, którzy dla kogoś widzie misie wybudują im wszystko na co oni mają ochotę. Z danej dzielnicy wpływają podatki i na różne cele są wydatkowane adekwatnie do sumy. Mieszkańcy Cieplic, Jagniątkowa, Zabobrza, śródmieścia itd też mają wiele pretensji, że się u nich nic robi. Za mało pieniędzy jest w budżecie :(
~Boss 5-02-2020 17:51
do: ~do masakra (15:20)
A pieniądze w budżecie państwa są czyje ?Państwo nie ma Swoich pieniędzy wszystko pochodzi z naszych kieszeni czy to będzie dotacja,subwencja ,dofinansowanie ręce opadają jak się czyta takie bzdury odmóżdżenie totalne
~Mieszkaniec Sobieszowa 7-02-2020 18:52
do: ~do masakra (15:20)
Pętle autobusowa w Sobieszowie miasto nie finansuje z własnych środków tylko z unijnych - z RPO które pozyskało wspólnie z KPN. KPN z tego samego źródła finsduje parking koło pętli. Jest fajny przykład wspólnego działania KPN i miasta Jelenia Góra. Oby więcej takich wspólnych projektów Panie Prezydencie....
~ 4-02-2020 15:23
Fajna była ta szkoła, gospodarstwo miało się dobrze, internat był dla uczniów. Panie kucharki pyszne jedzonko gotowały.Wspomnienia,wspomnienia,pracowało się super.
~whitelinee 4-02-2020 17:01
Malo ktora firma chce pracowac dla KPN czy dla Lasow Panstwowych.
~Real 4-02-2020 19:48
... Od rana myślę i wyobrażam sobie elektryczną stodołę, trochę już żyje na tym świecie, ale tego jeszcze nie słyszałem... prąd stały, prąd zmienny? Jedyne co mi przyszło do głowy to dynamit
~123 4-02-2020 19:54
Zamiast pałacykow to zaczeliby wreszcie normalnie swoim pracownikom płacić,bo przez te pensje w KPN,to zaraz nie będzie komu pracować!!!
użytkownik facebook 4-02-2020 20:20
Nigdy za wiele takich miejsc,w przepięknym pałacyku z cudownym widokiem na ZAMEK CHOJNIK będzie to napewno magiczne miejsce,atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.
~Widzę 4-02-2020 22:09
Ale piślactwo się rozpisało .W tym roku grozi nam katastrofalna susza zamiast budować jakiś kanał to trzeba zacząć lub wznowić budowle hydro-techniczne do gromadzenia wody.WODY!
~Wolin 4-02-2020 23:04
Co za głupoty tutaj czytam w tych komentarzach!!! Prawie sami malkontenci! Przecież ten obiekt będący obecnie bliski ruiny za chwilę stać się moze miejscem tak atrakcyjnym kulturalnie jak Stara Kopalnia w Wałbrzychu. W Naszym mieście z wyjatkiem hali na Zlotniczej o beznadziejnej akustyce nie ma sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Czas to zmienic! Mieszkam w sąsiedztwie tego kompleksu pałacowego i bardzo się cieszę, że wreszcie okolica ożyję! I nie jestem c...nem! Wstyd mi za Was!
użytkownik facebook 4-02-2020 23:26
Bardzo dobre wieści. Obiekt będący obecnie bliski ruiny za chwilę stać się moze miejscem tak atrakcyjnym kulturalnie jak Stara Kopalnia w Wałbrzychu. W Naszym mieście z wyjatkiem hali na Zlotniczej o słabej akustyce nie ma sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Czas to zmienic! Mieszkam w sąsiedztwie tego kompleksu pałacowego i bardzo się cieszę, że wreszcie okolica ożyję!
~Widzę 6-02-2020 8:29
Zaraz się zacznie ,mściwe piślactwo zacznie wypisywać wiadomosci o domniemanych "kopertach".
~A 9-02-2020 15:58
Szkoda, to znaczy, że nie kończą się problemy narciarzy.
użytkownik facebook 12-02-2020 14:15
O takie zabytki trzeba walczyć,aby na zawsze ich nie stracić w naszym pięknym miejscu Jeleniej Górze i okolicach.Cudnie się rozrastamy,ale zabytki to PERŁA W KORONIE one są głównym filarem gwiazdą miasta, miasteczek,okolic.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group